Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Aktuality

V pondelok 21.10.2019 o 11:00 sme otvorili vo výstavnej sieni Mestského domu kultúry v Revúcej fotografickú výstavu Martina Dubovského: IN MIMINO VERITAS - NEPIJEM NA JEHO ZDRAVIE. 

 

S návštevníkmi výstavy sme diskutovali o dôležitosti vzťahu medzi rodičom a dieťaťom ešte pred jeho narodením a o nebezpečenstve vplyvu alkoholu na vyvíjajúci sa plod. Zamýšľali sme sa spolu nad názvom výstavy. Jeden z výrokov návštevníkov znel: "Nepiť v tehotenstve je to najmenej, čo môžem pre moje dieťa urobiť, aby som mu dala lepšiu budúcnosť."

 

Rozprávali sme sa o tom, či by niekto z nás povedal tehotnej žene, keby ju videl piť alkohol, že tým ubližuje svojmu dieťaťu. Všetkým nám bolo jasné, čo je správne a zhodli sme sa, že by sme ju upozornili. Nebáli by sme sa konať a hovoriť. Vnímam to ako veľmi vzácne a cenné. Mnohokrát totiž nie je ľahké povedať nepríjemné, ale dôležité informácie. Aj v tomto spočíva naša práca. Diskutovali sme o následkoch alkoholu na dieťa. O tom ako sa všeličo môže pokaziť a spôsobiť to, že dieťa je v spoločnosti vnímané ako zlé. A ono vlastne zato vôbec nemôže. nemôže zato, že v dôsledku pitia svojej mamy: 

...necíti bolesť alebo ju cíti naopak extrémne...

...nemá kontrolu nad svojím telom a často pôsobí rušivo...

...raňajkuje s otvorenými ústami, lebo si neuvedomuje, že má otvorené ústa...

...nezje niektoré potraviny, nie preto, že mu nechutia, ale prekáža mu ich konzistencia alebo štruktúra...

74349635 421197368780149 442156476417441792 n

 

Mnoho vecí, ktoré robí, si vôbec neuvedomuje a nerobí ich naschvál. Je dôležité vedieť o tom, že neskúša trpezlivosť dospelých, aby sa to postupne nestalo veľkou štrbinou v spoločnom vzťahu rodiča alebo iného dospelého a dieťaťa. 

 

Výstava sa konala v rámci projektu: Najviac zo všetkého v banskobytrickom  kraji (projekt prevencie sociálnopatologických javov v oblasti rodín). Ďakujeme za finančnú podporu BBSK a Mestskému kultúrnemu stredisku v Revúcej za spoluprácu a poskytnutie priestorov výstavnej siene.

 

Katarína Peťko,

Centrum Návrat Banská Bystrica

 

Najskôr ceruzkou, potom atramentovým perom. Naša prváčka trénovala kruhy, čiarky, lastovičky... A v októbri to prišlo. Napísala „mama“. Pozerala som s mokrými očami, ako si spokojne píše všetky tie oblúčiky, potom ma vystískala, a pokračovala – ďalší riadok „mama“. Zrazu prišla otázka: Keď je „Ema“ s veľkým písmenom, nemám tak písať aj „Mama“?  Pre ňu je mama vlastné meno, pre konkrétneho človeka. To slovo má pre ňu zmysel.

 

Myslela som na iné deti, pre ktoré je mama len slovo. Čoskoro sa naučia písať aj teta alebo ujo. Ale to sú pre ne len oslovenia pre 10 osôb, ktoré sa striedajú v službe v detskom domove.

 

Našťastie, v náhradných rodinách je to inak. Občas tieto deti (najmä ak prišli do rodiny staršie) svojich pestúnov neoslovujú mama a otec, ale teta a ujo. Sú však pri nich stále tí istí – jedna teta, jeden ujo. A možno - rovnako ako moja dcéra - zaváhajú, či nenapísať Teta a Ujo. To je viac ako jednotka z domácej úlohy.

 

Príchod mojich prijatých detí bol/je veľká vec. Ale každodenný život sa nám skladá z maličkostí. Tých momentov, kedy som vďačná, že moje deti majú rodinu, je neúrekom.

 

A teraz už ideme trénovať S. Ešte pár týždňov, a napíše aj Starká a Starký. 

 

Eva Stanková, pestúnska mama

POZOR ZMENA TERMÍNU! Pozývame všetkých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú s rodinami v ohrození a zaujíma vás téma bezpečnej vzťahovej väzby.

Ponúkame vám vzdelávací seminár Atlas bezpečia o tom ako byť v triede oporou dieťaťu, ktoré v ranom veku zažilo traumu.

V máji 2020 ponúkame znova výnimočný tréning lektorov terapie dotykom pre prácu s ohrozenými rodinami 

Pozývame všetkých pomáhajúcich profesionálov, ktorí pracujú v sociálnej oblasti, s rodinami v ohrození.

Projekt, vďaka ktorému si náradné mamy môžu oddýchnuť, ale aj budovať či vytvoriť nové vzťahy.

Centrum Návrat Žilina tento týždeň oslavuje 20. výročie. Prvá časť výročia sa konala 13. septembra v Budatínskom parku.

V októbri a novembri ponúkame semináre s témami FAS, životnej histórie detí v NRS a budovania zdravého vzťahu s traumatizovaným dieťaťom. Počet účastníkov je limitovaný.

Tento rok v Návrate realizujeme vďaka podpore Nadácie Orange projekt s názvom DIEŤA V BEZPEČÍ. Jeho cieľom je posilnenie schopnosti a zručnosti učiteľov rozoznať v školskom prostredí dieťa s náročným začiatkom detstva. Chceli by sme prostredníctvom tohto projektu posilniť schopnosti a zručnosti učiteľov vytvárať psychické bezpečie pre tieto deti v bežnom školskom prostredí. Rozšíriť bezpečie pre deti s náročným začiatkom detstva - od náhradnej rodiny smerom ku školskému prostrediu. A podporiť náhradné rodiny a rodiny v ohrození v komunikácii s učiteľmi v záujme dieťaťa. Spolupracujeme s viacerými odborníkmi zo školstva, využívame ich skúsenosti a náhľad. Pre lepšie porozumenie školskému prostrediu plánujeme v októbri fokusovú skupinu, kde na konkrétnom prípade budeme spoločne hľadať realistické riešenia situácie dieťaťa a identifikovať existujúce zdroje, ktoré môžu učitelia v pomoci dieťaťu využiť.

 

20180311 114217 2235 D600

V rámci projektu vytvárame stránku, na ktorej sa učitelia ale aj rodičia dozvedia napríklad to, ako sa prejavuje dieťa s ťažkým životným príbehom, aké základné kroky voči dieťaťu môžu urobiť, aby im viac porozumeli, čomu je dobre sa vyhnúť a mnoho ďalšieho.

 

Súčasťou projektu sú aj semináre pre učiteľov na túto tému a nové vydanie publikácie pre učiteľov a asistentov, ktorí sa v škole stretnú s deťmi z náhradných rodín a rodín v ohrození. Poukazuje na špecifické potreby a správanie detí, ktoré majú zložitú životnú históriu. 

 

Ďakujeme Nadácii Orange za podporu.

70504887 477729852777872 8203413318048677888 n