Neera T. Paine, certifikovaná masážna terapeutka, USA, prvá učiteľka Návratu v oblasti terapie dotykom. (Článok je uverejnený s povolením autorky.)
Ak by ste si zložili svoju kožu a rozprestreli ju, pokryla by celkovú plochu o rozlohe takmer 2 metre štvorcové, čím by sa ukázalo, že ide o najväčší orgán nášho tela. Zahaľuje naše telá a tvorí bariéru medzi tým, čo sa nachádza vo vnútri a tým, čo je vonku. Chráni nás pred množstvom vonkajších vplyvov. Slúži ako cesta k nášmu najintímnejšiemu fyzickému a psychickému vnútru. Citlivosť kože je jednou z najskôr rozvinutých a najzákladnejších funkcií tela. Stimulácia kože je nutná pre organický a psychologický vývin zvierat aj ľudí. Jedným z dôvodov, prečo je stimulácia pokožky taká dôležitá, môže byť, že mozog a koža sa vyvíjajú z tej istej bunky, ktorá sa pri vývine plodu v maternici začne rýchlo deliť.
Nedávne vedecké objavy začínajú dokazovať, že nervové spojenia v mozgu sa začínajú vytvárať a vyvíjať prostredníctvom dotykov. Základný zákon embryológie tvrdí, že čím skôr sa určitá funkcia organizmu plne rozvinie, tým bude pravdepodobne dôležitejšia. V 20. týždni vnútromaternicového vývinu je hmat u plodu plne rozvinutý a ďalej sa rozvíja ako prvý zo všetkých zmyslov.
Dotýkanie sa plodu v maternici zvyšuje energetické toky plodu takým spôsobom, ktorý podporuje vývin jeho nervového systému. Dieťa má následne rozvinuté silnejšie a komplexnejšie nervové funkcie v celom tele. Dotyk sa takto stáva a zaujíma miesto dôležitého komunikačného nástroja a zároveň zásadnou potrebou.
Všetci sa rodíme s hlbokou potrebou telesného kontaktu – je to hlad po dotyku, ktorý žiadne množstvo jedla (ani žiadna iná látka) nemôže uspokojiť. Ľudia, ktorí majú pravidelne uspokojený hlad po dotyku, nepotrebujú hľadať jeho náhradu inde. Ak sa nás niekto dotýka láskavým, starostlivým spôsobom, otvárame sa, rastieme, ľúbime, a uisťujeme sa, že sme ľudia hodní lásky, a že nás niekto má rád.
Profesor Harlow realizoval štúdiu na mláďatách opíc: vyrobil z drôtu dve napodobeniny opičej matky. Jedna mala telo pokryté mäkkou látkou, druhá bola vyrobená z drôtu, mala však pripevnenú k telu fľašu na kŕmenie. Harlow zistil, že opičie mláďatá stále vyhľadávali blízkosť opičej matky pokrytej mäkkou látkou, hoci u nej nedostávali potravu. Profesor na základe týchto pozorovaní usúdil, že pre opičie mláďatá bolo dôležitejšie získať uspokojenie z dotyku než z potravy.
Rešpektujúci, vnímavý, nežný a starostlivý dotyk môže pôsobiť liečivo a môže byť pre človeka najsilnejším terapeutickým prostriedkom. „Dotyk je prvá komunikácia, ktorú dieťa prijíma,“ hovorí Frederik Leboyer, slávny pôrodný inštruktor. „Prvý jazyk, ktorý sa my ľudia učíme“.
V minulosti bola masáž dojčiat po celé roky praktizovaná pôvodnými národmi. Ako dieťa prechádzalo rôznymi stupňami vývinu, matka aj otec ho masírovali. Ako náhle bol mladý človek toho schopný, bol povzbudzovaný, aby sám masíroval svojich rodičov. Tak prirodzene získal túto veľmi cennú zručnosť, ktorú používal v rámci svojej komunity a neskôr pri vlastných deťoch.
Dotyk zbližuje – až na kožu. Je tiež veľmi silné médium. Má schopnosť niesť v sebe informáciu od toho, od koho vychádza. Poznáme pocit keď chceme niekoho z čistého citu pohladiť, objať. Odovzdávame mu vtedy niečo dobré. Skúsme v sebe udržiavať plamienok tohto pocitu, keď sa približujeme a dotýkame svojich detí. Sústreďme svoju pozornosť na túto výmenu, na túto komunikáciu. Teraz budujeme náš vzťah.
Ak ku dotyku pridáme láskavé slovo, efekt sa znásobí. My sme tí, od ktorých sa deti práve teraz môžu naučiť pozitívny model vzájomného vzťahu. Nikto iný nie je teraz bližšie aby im to predal.
Viac sa o dotykovej terapii dočítate v článku Dotyková terapia v Návrate.
Záujemcovia o Tréning lektorov terapie dotykom sa môžu na tréning prihlásiť na základe informácii v tomto článku.
Neera T. Paine