Podporte
nás
18.5.2020

Keď Slávka robí jar

Slávka robí v bratislavskom Návrate už dlhé roky. Možno by si niekto myslel, že po tých rokoch už človek neprežíva niektoré veci, ale Slávka je iná. Má nabehaných veľa kilometrov pri práci s rodinami vo veľmi zložitých situáciách – v zahraničí by jej cieľová skupina mala názov „family at risk“ – rodina v riziku: v riziku, či „ustoja“ rodičovstvo aj napriek opakovanej nestabilite bývania, príjmov a zázemia, napriek nedostatku životných, sociálnych i rodičovských zručností, či ustoja svoje vlastné dospelácke problémy a napätia, či zvládnu rozmotať aspoň niektoré dlho neriešené rodinné uzly, či „zvládnu“ zastaviť rodinné násilie a zvýšiť „bezpečie“ pre deti, zlepšiť vzájomnú komunikáciu, konštruktívnejšie riešiť konflikty, vnímavejšie reagovať na potreby detí.

Slávka svojej robote rozumie – je sociálnou pracovníčkou, ktorá sa celé roky vzdeláva a spolupracuje s vlastným supervízorom. Je trpezlivá a často je jediná, ktorá verí v tých rodičov. A tak ako každý profesionál, aj ona niekedy pochybuje. Dokáže dobre nadviazať kontakt s klientmi? Dokáže im pomôcť, aby cítili k nej dôveru? Aby sa o ňu opreli? Aby sa „z rizika“ dostali? Alebo aby „rizikom“ preplávali bez utopenia? Bez rozdelenia a separácie detí od rodičov?

Ako vyzerá jej začiatok pracovného dňa v tomto období?

Idem za klientkou s partnerom a 7 deťmi, najstaršia dcéra je dospelá, jedna je v liečebnovýchovnom sanatóriu, najmladšia má asi 3 mesiace. Do rodiny vyrážam s nádejou, že ju nájdeme v dobrej nálade a pohode, že mama varí a staršie dcéry pomáhajú, že syn Tibor nemá vážnejšie problémy v škole a so správaním a že napredujú v úlohách, na ktorých sme sa dohodli. 

Matka zvláda dobre rodičovské zručnosti, aj tie základné, ale snaží sa pôsobiť aj výchovne, deťom vštepovať morálne a etické hodnoty, a to aj napriek tomu, že aj s partnerom obaja vyrastali v detskom domove. Deťom sa snaží dať aj lásku a pohladenie. Slabinou je však dôslednosť, resp. rodičia nie vždy ťahajú za jeden povraz. Otcove pôsobenie vo výchove detí je minimálne, resp. skôr má mocenský štýl výchovy, kde neváha použiť aj fyzické tresty a v minulosti často napádal aj samotnú matku. Dievčatá nemajú tiež jasne stanovené hranice a tak majú už v skorom veku rizikové správanie. Pani Terezu obdivujem v tom, že napriek tomu, že sa jej v detstve nedostalo materinskej lásky, o to viac sa ju snaží dať svojim deťom.“

Pracovný deň pokročil a Slávka si balí v práci veci na ďalšie stretnutie:

„Idem sa stretnúť s jednou veľmi mladou mamou. Preberám ju po kolegyni z iného mesta. Je mladučká, v minulosti zažila na sebe dlhodobé násilie a bola odobratá zo svojej rodiny a umiestnená v detskom domove. Teraz sa pokúša o nový začiatok – všetko vsadila na vzťah s partnerom. Tieto prvé stretnutia sú skôr o monitoringu a ponuke pomoci skôr s praktickými vecami v rámci dávok a poradenstva k tomu. V budúcnosti by som jej rada ponúkla dotykovú terapiu pre podporu sebaúcty a rešpektu k jej vlastnému telu, ale aj k telu dieťaťa a k podpore ich vzájomného hlbokého vzťahu. Stretávame sa pred domom, kde býva, na lavičke – verím, že čoskoro budeme môcť naše stretnutia robiť aj iným spôsobom.“

Slávkin pracovný deň bude končiť, dopíše administratívu, obvolá niekoľko ďalších rodičov, aby sa uistila, že zvládajú svoje situácie dostatočne dobre a tiež si naplánuje stretnutia na ďalšie dni. Pomedzi to sa v práci pozrie sem-tam cez okno na kvitnúce stromy, na chvíľu sa na ne zahľadí očarená ich dokonalosťou. Možno jej to pripomenie, že je jar – nielen vonku, ale aj v jej práci: niekde sú puky, niekde kvety, inde sa chystá priesada do zeme – a pomedzi to zatrilkujú operenci svoje všakovaké piesne o živote. Cez otvorené okno cítiť vône, vidieť farby a počuť zvuky. Jar v plnom prúde.

Držím Slávke palce, aby sa z tej jari vedela tešiť. Rodiny to/ju potrebujú.

Danka Koníček Žilinčíková

Projekt Posilnenie rodiny zdrojmi komunity v Bratislavskom kraji  (ITMS: 312041H912) sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii