„Keby ste zažili to, čo som už zažil ja, nič by vás neprekvapilo.“ správa z výletov
Takto hrdinsky vstúpil do osobného zdieľania sa 12 ročný Dávid. V tej chvíli sa stal stredobodom záujmu skupiny zvedavých rovesníkov. Pre nich navonok zaujímavý hrdina a pre nás dospelých, ktorí poznáme jeho životný príbeh, vo vnútri čitateľne krehký, práve kvôli svojim minulým skúsenostiam. Nateraz však spokojný s toľkým záujmom rovesníkov.
V uplynulých letných mesiacoch sme v Centre Návrat v Prešove mali možnosť ponúknuť niekoľkým deťom z „našich“ rodín, ktoré vstupujú do krehkého obdobia dospievania, dva outdoorové výlety. Ich hlavnou myšlienkou a témou bolo posúvanie osobných hraníc a tiež nadobúdanie istej odolnosti voči vlastným strachom a obavám z prijatia okolím.
Prvou akciou, ktorá sa konala v júli, bol výlet na rozhľadňu „Čerešenka“. Nová a napriek tomu tak starobylo vyzerajúca kamenná veža, týčiaca sa na rozhraní regiónov Šariš a Abov, stojaca nad miestom historickej bitky pri Rozhanovciach, ponúkala príležitosť na zopár osobných hrdinstiev …
- stretnúť sa a vybrať sa niekam do neznáma s deckami, ktoré až tak nepoznám,
- nájsť si si nimi nejakú spoločnú tému a pritom sa pokúsiť udržať si istý odstup – veď pustiť si ľudí príliš blízko býva občas náročné,
- kráčať kilometre pešo pod neúprosným letným slnkom bez tieňa a zdolať celú cestu bez wifi signálu dnes nie je vôbec jednoduché,
- a nakoniec zdolať výšku, vystúpiť na 12m vysokú rozhľadňu a pozrieť sa dopredu, či dole pod seba s istotou, že to nebude znamenať pád
O pár týždňov neskôr sme spoločne prekonávali sklamania z počasia a zažívali ohraničenie svojich schopností pri lezení po boulderovej stene. Následne sme si zažili, aké ťažké je „dosiahnuť konsenzus“ ? a to pri tak jednoduchej veci, ako je zhoda na tom, čo si spoločne dáme na večeru. A nakoniec sme si dopriali zážitok pri hrách vo dvojici či trojici, kde by to práve bez dohody a spolupráce vôbec nešlo. Výzvou pre niektorých z nás bol aj čas zaspávania a nocovania v neznámom prostredí Klubovne Puzzle, v istom nepohodlí na karimatkách a v spacákoch, v ktorom sa však vytvoril priestor na zdieľanie pocitov, drobných tajomstiev i osobných túžob. Ponúkla sa tak možnosť vstúpiť na krátko do fantázií a prežívania istej „inakosti“ založenej na tom, že práve títo mladí ľudia si vo svojom vnútri nesú skúsenosť ako prijatia, tak aj straty.
Tieto naše spoločné letné zážitky otvorili pomyselné dvere k pravidelným stretnutiam s deťmi, ktoré plánujeme naštartovať teraz v jeseni. Takouto formou a vďaka projektu „Psychosociálna práca s deťmi s traumou a stratou“ podporeného UniCredit Foundation chceme v Centre Návrat V Prešove sprevádzať skupinu detí vo veku 8 – 12 rokov peripetiami zmien, ktoré v život zažili, alebo zmien na ktoré sa nevyhnutne budú musieť pripraviť. Peripetiami budovania si nových, zrelších vzťahov, spoznávaním inakosti myslenia dievčat a chlapcov, ? ako aj zákrutami na ceste porozumenia a chápania sveta dospelých.
Peter a Slávka,
Centrum Návrat v Prešove
Výlety a plánované pravidelné stretnutia môžeme realizovať v rámci projektu „Psychosociálna práca s deťmi s traumou a stratou“, ktorý podporila Unicredit Foundation. Ďakujeme v mene všetkých detí.