„Aj mňa sa táto téma týka. Po smrti rodičov som sa starala o svoju sestru.“
Bolo to iba niekoľko slov, ale s obrovským významom. Pozrela som jej do očí, boli hlboké ako mávajú ľudia, ktorí precítili, čo všetko môže priniesť život, čo v ňom môžeme stratiť a čo nesmierne veľké môžme získať.
0. ročník Festivalu náhradného rodičovstva bude 13.augusta 2022 presne tam, kde má byť. V dedinke, kde je starostka s takýmto príbehom, v dedinke, kde sa pred časom prisťahovala adoptívna rodina a v dedinke, kde chalupárči psychologička detí, ktoré zostali žiť dlhodobo v našich zariadeniach pre „opustené deti“. V dedinke Beluj.
Na Slovensku máme podľa posledních sčítaní 2927 obcí, miest a mestských častí. Podľa posledných sčítaní tiež máme viac než 5 tisíc detí žijúcich dlhodobo mimo svoju vlastnú rodinu a staráme sa o ne v zariadeniach (centrá pre deti a rodinu, reedukačné zariadenia, domovy sociálnych služieb). Iba cca 30 percent z nich môže zažívať „vzťahovú“ starostlivosť – deti dočasne umiestnené v profesionálnej rodine zamestnanca príslušného zariadenia žijú v rodinnom prostredí a majú možnosť tvoriť hlboké vzťahy s dospelým, ktorý sa o nich stará. Viac než 3 tisíc detí „pod ochranou štátu“ túto možnosť individuálnej „vzťahovej“ náhradnej starostlivosti žiaľ nemá. Stačilo by pritom, keby sa v každej našej obci našlo „chápajúce“ náhradné rodinné zázemie aspoň pre jedno dieťa a „vzťahová“ starostlivosť by mohla zasiahnuť takmer všetky deti, ktoré to potrebujú.
Každoročne sa okolo 150 detí stane opustenými hneď po narodení (deti z utajených pôrodov a so súhlasom na adopciu), nie všetky sa však kvôli svojim zdravotným ťažkostiam a inakostiam dostanú rýchlo do adopcie.
Festival náhradného rodičovstva, 0. ročník reaguje na vyššie spomenutú situáciu. Organizujeme ho v malebnej dedinke Beluj spolu s touto obcou. Veríme v silu „dediny“ a vidieka, ale aj v silu menších komunít, ktoré sú a môžu byť pre mnoho detí pokojným zázemím pre ďalšiu etapu detstva.
Niekto dokáže priamo prijať do svojej rodiny opustené dieta – niekto ďalší však musí pre túto rodinu „robiť“ chápajúce a povzbudzujúce okolie. Vtedy sa „dielo“ určite podarí. Rovnako potrebujú nielen chápajúce, ale aj podporujúce okolie deti, ktoré môžu byť ohrozené nedostatočnými zručnosťami svojich rodičov. Najcitlivejšia pomoc takémuto dieťaťu je pomoc jeho rodičom a zachovanie jeho vzťahov s najbližšími.
Festivalový program vytvára zázemie pre existujúce „náhradné rodiny“, pre záujemcov o túto tému a pre širokú verejnosť.
Festival bude v komornom duchu, so zapojením mnohých ľudí-dobrovoľníkov priamo z dedinky Beluj a z mnohých ďalších oblastí. Pripravené sú rozhovory s tými, ktorí boli adoptovaní alebo s tými, ktorí prijali deti do pestúnstva. Neformálnym spôsobom sa návštevníci festivalu môžu dozvedieť viac o potrebách týchto detí, alebo o krokoch potrebných pre adopciu či pestúnstvo.
Podujatie je prispôsobené rodinám s deťmi. Tešíme sa, že dedinka Beluj privíta účastníkov historicky nultého ročníka tohoto festivalu. Príďte.
PROGRAM FESTIVALU NÁHRADNÉHO RODIČOVSTVA – 13. august 2022, 10:00 – 18:00, Beluj
(je možné, že časy niektorých udalostí budú pozmenené)
V dedinke Beluj môžete počas celého dňa navštíviť RETRO DOM a uvidíte vecí z Vášho detstva alebo detstva vašich rodičov či starých rodičov.
Určite neobíďte Výstavu starých svadobných fotografií a fotky zo živote dedinky Beluj – v priestoroch Obecného úradu.
V dedinke nájdete aj MÚZEUM a keď doň vojdete akoby ste do minulých čias došli a trošku skúsili z toho ako žili miestni predkovia.
PORADŇA (nielen) O ADOPCII bude otvorená od 11,00 hodiny a nájdete tam profesionálov z neštátnej odbornej organizácie Návrat.
13:00 bude spolu s Vami prebiehať ZÁCHRANA 150 KUKULÍKOV (symbolická záchrana opustených detí) – vhodné pre kohokoľvek
14:00 nás čaká ROZHOVOR s Evou a Palkom (bývalá pestúnska mama a jej prijatý dospelý syn Vám v rozhovore rozpovedia svoj príbeh). – pre dospievajúcich a dospelých
15:30 festivalový unikát: MASÉRSKA ŠKOLA pre deti bez rozdielu veku. Na ukážkovú lekciu Vás pozýva adoptívna mama a jej dve deti. (pre deti a dospelých)
16:00 ČO POTREBUJÚ DETI, ktoré čakajú na adopciu a pestúnstvo? Debatka so Zuzkou Benkovičovou, ktorá pracuje ako psychologička v Centre pre deti a rodiny (v bývalom detskom domove) – vhodné pre dospelých – v „Bunkrovni“
17:30 SPOLULADENIE – s muzikoterapeutom Mirom Randuškom vytvoríme spoločný koncert s obyčajnými i neobyčajnými hudobnými nástrojmi, ktoré sa naučí ovládať ktokoľvek. Na lúke s výhľadom na Sitno.
Po celý deň bude otvorená aj jedinečná BELUJSKÁ OUTDOOROVÁ herňa:
Má až štyri časti:
1, BUNKROVŇU – (schovajte sa do bezpečia – vyberte si „domček/bunker“ medzi stromami, ktorý vám najlepšie pasuje, vyskúšajte viaceré a oddýchnite si v nich)
2, HOJDÁREŇ – pohojdajte sa na hojdačke pod orechom, pod čerešňou…ľahnite si do hamaky a pozrite do koruny stromov či na oblohu.
3, STROMOLEZENIE – lezenie na stromy povolené!
4, GÚĽANIE Z KOPCA
Privíta vás aj jedinečná KAVIAREŇ v PAJTE , kde deti môžu pokojne vyliať limonádu na zem. Myslíme aj na dojčiace ústranie a zázemie na prebaľovanie.
Bude aj malý komorný koncert: Matúš Smačko nám zahrá trošku zo svojich songov a zabrnká na gitare.
Uvidíte tiež výstavu krásnych fotografií Martina Dubovského o dôležitých témach detstva s názvom: NAJVIAC ZO VŠETKÉHO.
A ak Vás zaujímajú príbehy, na festivale stretnete ľudí s praktickou skúsenosťou adopcie a pestúnstva. Spýtajte sa ich, čo potrebujete vedieť.
Pri príležitosti festivalu budú vydané aj špeciálne Festivalové noviny, kde sa môžete dočítať viac o témach, ktoré vás zaujímajú.
(Event na festival na fb.)
Dana Koníček Žilinčíková, Centrum Návrat v Banskej Bystrici