Vikartovský mlyn 20. – 22. 10. 2023
Aj vy máte občas na rôznych akciách pocit, že tam bolo málo času postretávať sa so známymi alebo zaujímavými ľuďmi a porozprávať sa? Že skrátka prestávky mohli byť dlhšie, lebo by ste si s veľa ľuďmi mali aj mimo programu čo povedať? Že počas prestávok sa udejú tie „naj“ veci a zaznejú tie „naj“ slová“?
My sme takýto pocit a aj spätné väzby od rodičov mali po viacerých víkendových pobytoch. A tak sme sa rozhodli jesenný pobyt náhradných rodín prešovského centra Návrat postaviť na hlavu. Hlavný program tvorili prestávky – veľké prestávky. A pomedzi ne bolo niekoľko blokov pripraveného programu.
Už pred pobytom sme vyzvali rodičov, aby si premysleli, na aké „témy“ sú im prestávky vždy krátke, o čom sa chcú rozprávať, čo sa spýtať, s čím pozdieľať. Alebo aké témy, zážitky alebo zručnosti chcú ponúknuť ostatným. Potom program prebiehal vo formáte „open space“ – blokov, kde každý mohol priniesť niečo svoje. Bol daný harmonogram, rodičia navrhli témy a následne sa realizovali diskusie a zážitkové aktivity v skupinkách. Program si teda navrhli a hlasovaním z neho povyberali to, čo zaujímalo najviac ľudí. Vyžadovalo to od nich oveľa väčšiu vlastnú aktivitu, než bývalo zvykom. My sme program moderovali a vstupovali do neho podľa potreby, rodičia sa učili jedni od druhých a mohli využiť priestor tak, ako potrebovali.
Ako náš spoločný experiment hodnotili účastníci?
Niekomu formát vyhovoval viac, niekomu menej. Niektorí sami vyjadrili, že potrebovali nejaký čas, aby sa nastavili, niekomu chýbalo, že takto dostali menej „informácií“ od nás, ale vyjadrovali hodnotu vzájomného zdieľania bez časového tlaku. Viac bolo vidieť a cítiť, že náhradné rodiny potrebujú spoločný čas, že sú spolu radi a vedia tam zažiť blízkosť. Ako napísala jedna mama: „Ďakujem za každého jedného rodiča, za každé jedno dieťa. Pre našu rodinu je čas s vami, s vašimi rodinami liečivý, uzdravujúci, vracajúci do normálu, keďže všade inde sme tak trochu nenormálni.“
Čo všetko sme stihli?
– rozprávať o dôležitých témach napríklad aj o prijatých deťoch v škole a škôlke a ich učiteľoch…
– stretnúť sa so vzácnym hosťom – mladým dospelým osvojeným chalanom, ktorý zdieľal svoju životnú skúsenosť prijatého dieťaťa…
– užiť si „rómsky večer a vyskúšať upiecť rómsky chlebík „Marikľa“, pri zvukoch rómskej hudby
– vyrobiť šarkana teda šarkanov každej rodiny J
– pozrieť spolu s deťmi rozprávku…
– zažiť s deťmi živé dopoludnie pri akčnom futbale, nádhernej vychádzka k pivničkám so zaujímavými rozhovormi, pri tvorivom príbehu motýľa… a vytvorení si svojej vlastnej magnetky…
– aaa – hľadať a nájsť poklad… no nie iba ten symbolický v hre pokladovka, ale aj ten ozajstný v každom z nás…!
Veľká vďaka patrí ochotným dobrovoľníkom, ktorí sa venovali deťom. Tentokrát manželskému páru, ktorí sú žiadateľmi o náhradnú rodinnú starostlivosť a na „svoje dieťa“ ešte čakajú a rozhodli sa využiť čakanie aj tak, že sa prišli venovať deťom prijatým v iných rodinách. A dobrovoľnícku rolu si vyskúšala aj dievčina, ktorá sama v náhradnej rodine vyrastá. Sme radi, že pobyty vytvárajú aj takéto príležitosti na nové skúsenosti a rast.
A nová skúsenosť a príležitosť pre rast to bola aj pre nás. Sami sme boli zrazu v iných rolách, mohli sme viac počúvať ako rozprávať a spoznávať aj seba v trochu inom formáte.
Tím Centra Návrat v Prešove
Pobyt náhradných rodín sme mohli realizovať vďaka podpore z Vianočného fondu pomoci Nadácie Orange a mobilnej zbierky zákazníkov spoločnosti Orange. Ďakujeme!