Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Profesionálne rodičovstvo
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň! Chcel by som sa opýtať kurz pre profi rodič sa koná aj v Rimavskej Sobote? Prosím Vás kedy najbližšie bude pripadne blízko k Rimavskej Soboti Lučenec, Rožňave? Ďakujem za odpoveď!

  17 december 2019

  Dobrý deň,

  nateraz nemáme určený dátum vzdelávania profesionálnych rodičov, nakoľko čakáme na rozhodnutie ministerstva o doplnení akreditácie. Plánujeme kurz robiť v prvom polroku, pravdepodobne bude v okolí Žiliny - kurz robíme pobytovo /predpokladám, že to bude v Terchovej/. Sledujte našu stránku, kde bude zverejnený termín kurzu, prípadne sa ako potenciálna uchádzačka zaevidujte na adrese zuzana.petrincova@navrat.sk , kolegyňa vám potom pozvánku na kurz pošle, keď bude stanovený termín. Želám pekné dni. 

   

  Milada Bohovicová

  sociálna pracovníčka a supervízorka

  odborný garant organizácie

 • uvažujem o profesionalnom rodičovstve,ale neviem ako je to na trhu práce-je možnosť získať túto pracu,keď si urobím kurz,bývam na Orave

  28 október 2019

  Dobrý deň,

  samozrejme, nikto Vám nebude garantovať, keď si urobíte kurz profesionálneho rodičovstva, že Vás niekto zamestná. Profesionálnych rodičov je však stále nedostatok, takže máte veľký predpoklad, že po absolvovaní kurzu sa zamestnáte ako profesionálny rodič :-).

  My nateraz nemáme určený dátum vzdelávania profesionálnych rodičov, nakoľko čakáme na rozhodnutie ministerstva o doplnení akreditácie. Plánujeme kurz robiť v prvom polroku, pravdepodobne bude v okolí Žiliny - kurz robíme pobytovo /predpokladám, že to bude v Terchovej/. Sledujte našu stránku, kde bude zverejnený termín kurzu, prípadne sa ako potenciálna uchádzačka zaevidujte na adrese zuzana.petrincova@navrat.sk , kolegyňa vám potom pozvánku na kurz pošle, keď bude stanovený termín. Želám pekné dni. 

   Iveta KEBLUŠKOVÁ

  sociálna pracovníčka
   

   

 • Pekny deň prajem. Mala by som hned viac otazok. Som mama dvoch deti dievcatka 8 a chlapčeka 5 r. A chcela by som sa stať profirodičom. Bude sa konať kurz aj v Žiline? A je možne dostať deti v približne rovnakom veku ako moje deti? Za odpoveď vopred ďakujem

  6 júl 2019

  Dobrý deň,

  profesionálny rodič je zamestanec detského domova, a teda s konkrétnym detským domovom v ktorom budete možno po absolvovaní tréningu zamestnaná, si dohodnete aj konkrétne podmienky. 

  Spravidla si však pri profesionálnom rodičovstve dieťa/deti nevyberáte a profesionálny rodič sa stárá o dieťa/deti podľa aktuálnych kapacít a potrieb detského domova (všetky deti s nariadenou ústavnou starostlivosťou mladšie ako 7 rokov by mali byť vychovávané v profesionálnych rodinách). Dieťatko si môžete vyberať pri adopcii alebo pestúnskej starostlivosti resp. pri týchto formách si nastavujete predstavy o prijatom dieťati.

  Pokiaľ ide o tréning PNR, Návrat nemá stanovený termín na tento rok. Môžem si však e-mailový kontakt na Vás, v prípade Vášho záujmu, pridať  medzi záujemcov o tréning PNR. Predpokladá sa, že bude tréning v januári-februári 2020. Pekné dni

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Pekny deň prajem. Mala by som hned viac otazok. Som mama dvoch deti dievcatka 8 a chlapčeka 5 r. A chcela by som sa stať profirodičom. Bude sa konať kurz aj v Žiline? A je možne dostať deti v približne rovnakom veku ako moje deti? Za odpoveď vopred ďakujem

  6 júl 2019
 • Dobry den ake su podmienky na profi rodiča?

  15 jún 2019

  Dobrý deň,

  tu som Vám vystrihla podrobné informácie zo stránky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Platí však, že ak absolvujete tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti môžete sa uchádzať o prácu profesionálneho rodiča v niektorom z detských domovov, po novom v centre pre deti a rodiny: 

  Záujemca, ktorý absolvuje prípravu na výkon profesionálneho rodiča sa môže o zamestnanie uchádzať v detskom domove štátnom, neštátnom ale aj v krízovom stredisku. Vhodné je, aby bol detský domov či krízové stredisko čo najbližšie k bydlisku profesionálneho rodiča. Tak ako aj v iných prípadoch zamestnávania, detský domov či krízové stredisko ako zamestnávateľ, musí v rámci svojej organizačnej štruktúry disponovať voľným miestom pre profesionálneho rodiča a z radov záujemcov o profesionálne rodičovstvo vyberá najvhodnejšieho kandidáta ako zamestnanca – profesionálneho rodiča. Pracovný pomer profesionálneho rodiča sa uzatvára podľa Zákonníka práce.

   

  Keďže ide o pracovnoprávny vzťah detský domov – profesionálny rodič, medzi profesionálnym rodičom a dieťaťom nevzniká právny vzťah. Je tu teda potrebné zdôrazniť, že starostlivosť o dieťa v profesionálnej rodine nie je ďalšou formou náhradnej rodinnej starostlivosti ako je napr. pestúnska starostlivosť. Je to spôsob zabezpečenia individuálnej starostlivosti o dieťa s nariadenou ústavnou starostlivosťou.

   

  Je potrebné zdôrazniť, že ide o veľmi zodpovednú a náročnú prácu, ktorá spočíva najmä v 24 hodinovej dennej starostlivosti o dieťa vo vlastnom rodinnom prostredí, a ktorá značne ovplyvní život všetkých členov rodiny.  Dôležité je vedieť prijať dieťa do rodiny s vedomím, že ústavná starostlivosť je len dočasným riešením a cieľom je dieťa čo najskôr vrátiť do pôvodnej rodiny, ak sa rodinné pomery zmenili tak, že rodičia môžu vykonávať osobnú starostlivosť o dieťa, alebo ak sa rodinné pomery nezmenili, umiestniť dieťa do náhradnej rodiny (náhradnej osobnej starostlivosti, pestúnskej starostlivosti alebo do osvojenia).

   

  V profesionálnej rodine zabezpečujú starostlivosť o deti manželia, ktorí sú zamestnanci detského domova, alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnancom detského domova.

   

  Ak starostlivosť zabezpečuje jeden zamestnanec detského domova, na manžela tohto zamestnanca sa vzťahuje podmienka bezúhonnosti, ktorá platí pri overovaní spôsobilosti pre náhradnú rodinnú starostlivosť.

   

  Ak sa starostlivosť v profesionálnej rodine zabezpečuje jedným zamestnancom detského domova, môže mať profesionálny rodič v starostlivosti najmenej jedno dieťa a najviac tri deti a mladých dospelých.

  Ak starostlivosť v profesionálnej rodine zabezpečujú manželia, ktorí sú zamestnancami detského domova, v jednej profesionálnej rodine sa poskytuje starostlivosť najmenej dvom deťom a najviac šiestim deťom a mladým dospelým.

   

  Detský domov či krízové stredisko poskytuje zamestnancovi, ktorý zabezpečuje  starostlivosť  o dieťa v profesionálnej rodine, mesačne finančné prostriedky , ktoré sú určené na úhradu výdavkov na stravovanie, ošatenie a zabezpečenie vecí a služieb osobnej potreby dieťaťa a poskytuje mu základné vybavenie. Suma poskytnutá detským domovom na úhradu výdavkov na dieťa alebo mladého dospelého v profesionálnej rodine je podľa veku dieťaťa najviac vo výške trojnásobku sumy životného minima.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • kamaratka ma zaujem sa stať prof.rodičov.Potrebovala by kurz na prof.rodiča .Pochadzáme z Michaloviec.dakujem

  7 apríl 2019
  Dobrý deň,
  pokiaľ ide o tréning pre profesionálnych rodičov, od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO D a SK a tým aj podmienky tréningu pre budúcich  profesionálnych rodičov. Keď moje kolegyne zapracujú tieto zmeny do našej akreditácie, otvoríme tréning pre profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti aj my v Návrate, ale neviem kedy presne to bude. Návratový tréning však býva, teda jeho skupinová časť, obvykle na strednom Slovensku. Ak máte záujem, kontakt na Vás si uložím do databázy záujemcov o tento tréning, takže Vás budem, v prípade Vášho záujmu, včas informovať a pošlem Vám pozvánku. Príp. keďže ste z východného Slovenska, posielam Vám kontakt na mojich kolegov do Centra Návrat Prešov a spýtajte sa ich, či nerobia nejaké organizácie tréning bližšie Vášmu bydlisku. Tu je kontakt na mojich kolegov: 
  Centrum Návrat v Prešove a Nízkoprahové denné centrum pre deti a rodinu 
  Svätoplukova 12, 080 01 Prešov
  tel., fax: +421 517 711 679, +421 918 391 019
  navratpo@navrat.sk
  S prianím príjemných dní
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
 • Dobrý deň,s manželkou uvažujeme o profesionálnom rodičovstve. Prosím, dajte mi vedieť, či je možné absolvovať kurz profesionálneho rodiča (60 hodín) v rozmedzí dvoch, poprípade troch týždňov keďže momentálne obaja pracujeme v zahraničí (Anglicko) a jediný spôsob pre nás urobiť si tento kurz by bol počas dovolenky. Takisto by som sa chcel spýtať či sú na Slovensku uznávané kurzy profesionálneho rodiča z inej krajiny.Ďakujem pekne,S pozdravom,Marek

  16 marec 2019

  Dobrý deň, pán Marek,

  myslím si, že nakoľko máme vlastnú legislatívu, ktorá má svoje špecifiká, platné iba pre našu krajinu, tréning pre budúcich profesionálnych rodičov z inej krajiny, by Vám neuznal pri zamestnaní žiadny detský domov na Slovensku. 

  Subjekty, ktoré robia tento tréning na Slovensku to robia rozdielne, nemám vedomosť, ako to robia iné organizácie. U nás v Návrate by ste to teoreticky stihli absolvovať tréning vo Vami požadovanom čase, nemáme však momentálne stanovený termín tréningu. Od 1. 4. 2018 sa menila legislatíva a musíme zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Ak máte záujem, aby sme Vás kontaktovali, keď otvoríme nový tréning, dajte mi prosím vedieť a ja si Vás zaradím do našej databázy záujemcov. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý deň, rada by som pracovala ako profesionálny rodič, potrebujem si urobiť prípravný kurz. Chcem vedieť, či v blízkej budúcnosti budete takýto kurz realizovať. Ďakujem

  22 február 2019
  Dobrý deň,
  pokiaľ ide o tréning pre profesionálnych rodičov, od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO D a SK a tým aj podmienky tréningu pre budúcich profesionálnych rodičov. Radila som sa s kolegyňami, ktoré pracujú na zapracovaní týchto zmien do našej akreditácie. Predpokladajú, že termín nášho tréningu bude v apríli-máji 2019 ale neviem to zaručiť. Kontakt na Vás si uložím do databázy záujemcov o tento tréning, takže Vás budem, v prípade Vášho záujmu, včas informovať a pošlem Vám pozvánku. Príp. mi napíšte z ktorého ste regiónu a ja Vám odporučím tréning v inej organizácii.
  S prianím príjemných dní
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobri den chcela by som sa opitat mam zaujem a nahradnu matku pracu mam podanu ziadost na pripravu uz asi 8 mesiacov ale sa mi nehlasia ani doc.urad a ani ine institucie bola som aj detskom domove Studienka vsade potrebuju tu priravu vieti mi pomost prosim momentalne robim opatrovatelku v domove dochdcov ma 48 rokou 2 dospele deti vlastny rod.dom zvueratka ....Dakujem

  16 november 2018

  Dobrý deň, 

  termín tréningu PNR je v Návrate nateraz zrušený :-(. Od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO a SK a podmienky a rozsah prípravy  na profesionálne rodičovstvo sa zmenili a rozšírili. Práve preto musíme náš tréning "prekopať" doplniť, rozšíriť a zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Keď sa toto udeje, vytýčime nový termín tréningu, o ktorom Vás budem včas informovať.
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, chcem sa opýtať, či sa v blízkej dobe nechystáte otvoriť kurz profesionálneho rodičovstva? Ďakujem

  12 november 2018

  Dobrý deň, 

  termín tréningu PNR je v Návrate nateraz zrušený :-(. Od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO a SK a podmienky a rozsah prípravy  na profesionálne rodičovstvo sa zmenili a rozšírili. Práve preto musíme náš tréning "prekopať" doplniť, rozšíriť a zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Keď sa toto udeje, vytýčime nový termín tréningu, o ktorom Vás budem včas informovať.
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry vecer..mozem vediet ako su v tomto roku priplatky resp.kolko dostava profi rodic raz rocne na byvanie v tomto roku 2018?zvysila sa suma od minulého roka alebo je pevna tych 100e?a zaujima ma vyska sumy priplatku pri dietati do 3 rokov alebo ak je to novorodenec pocita sa ina suma?Dakujem

  6 október 2018

  Dobrý deň, pán Lubo,

  vystrihnem Vám z vyhlášky všetko, pokiaľ ide o financie v PR, hádam si tam nájdete, čo potrebujete:

   

  § 18
  Výška úhrady výdavkov, výška zvýšených výdavkov na dieťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine, základné vybavenie a ďalšie vybavenie a podrobnosti o vedení evidencie výdavkov
  (1)
  Výška úhrady výdavkov na dieťa alebo mladého dospelého, ktorý je nezaopatreným dieťaťom5) v profesionálnej náhradnej rodine, je mesačne
  a)
  do dovŕšenia 10 rokov veku vo výške dvojnásobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa,
  b)
  od 10 rokov do dovŕšenia 15 rokov veku vo výške 2,3-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa,
  c)
  od 15 rokov veku vo výške 2,5-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa.
  (2)
  Výška úhrady výdavkov na mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine, ktorý nie je nezaopatreným dieťaťom, je mesačne vo výške 1,5-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa.
  (3)
  Ak sa poskytuje starostlivosť dieťaťu a mladému dospelému v profesionálnej náhradnej rodine v rodinnom dome alebo v byte, ktorého je profesionálny náhradný rodič vlastníkom, spoluvlastníkom, nájomcom alebo spoločným nájomcom, výška úhrady výdavkov podľa odsekov 1 a 2 sa zvýši raz za kalendárny rok o sumu určenú na úhradu výdavkov spojených s bývaním dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine zodpovedajúcu jednej dvanástine 2,5-násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa za každý kalendárny mesiac, počas ktorého sa dieťaťu a mladému dospelému poskytovala starostlivosť; to platí aj vtedy, ak sa starostlivosť poskytovala tomuto dieťaťu a mladému dospelému len časť kalendárneho mesiaca. Ak sa počas kalendárneho mesiaca skončila starostlivosť o dieťa alebo mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine a na jeho miesto bolo počas tohto kalendárneho mesiaca zaradené iné dieťa, započítava sa na účely zvýšenia výšky úhrady výdavkov podľa prvej vety tento kalendárny mesiac len raz v sume určenej na úhradu výdavkov spojených s bývaním dieťaťa v profesionálnej náhradnej rodine, ktorému sa skončilo poskytovanie starostlivosti v tomto kalendárnom mesiaci.
  (4)
  Ak sa dieťaťu a mladému dospelému v profesionálnej náhradnej rodine poskytuje starostlivosť v rodinnom dome alebo v byte poskytnutom centrom, je podiel profesionálneho náhradného rodiča na úhrade výdavkov spojených s bývaním v tomto rodinnom dome alebo v byte v sume zodpovedajúcej súčinu počtu profesionálnych náhradných rodičov a ich vlastných detí, ktoré s nimi žijú, a podielu celkových nákladov spojených s bývaním všetkých fyzických osôb bývajúcich v kalendárnom mesiaci v rodinnom dome alebo v byte poskytnutom centrom a počtu týchto fyzických osôb. Do celkového počtu fyzických osôb sa započítava aj mladý dospelý, ktorý platí úhradu podľa zákona.
  (5)
  Evidencia výdavkov, ktorú vedie profesionálny náhradný rodič podľa § 52 ods. 4 zákona, obsahuje výdavky na dieťa a na mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine, okrem výdavkov spojených s jeho stravovaním vo výške stravovacej jednotky, osobnou hygienou a s hygienou domácnosti, prepravou a cestovaním, so školskou dochádzkou, s voľnočasovými aktivitami a záujmovými činnosťami dieťaťa a mladého dospelého a zvýšených výdavkov podľa odseku 3 a nákladov podľa odseku 7. Vzor tlačiva na evidenciu výdavkov dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine je uvedený v prílohe č. 1.
  (6)
  Základné vybavenie dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine je v závislosti od veku a potrieb dieťaťa najmä posteľ, skriňa, písací stôl, stolička, kočík, autosedačka a predmety na zabezpečenie bezpečnosti dojčiat.
  (7)
  Ďalšie vybavenie dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine je určené na zabezpečenie identifikovaných potrieb dieťaťa v čiastkových plánoch individuálneho plánu rozvoja osobnosti dieťaťa a v pláne na osamostatnenie sa mladého dospelého súvisiacich najmä so zdravotným stavom dieťaťa, vekom, osobným rozvojom dieťaťa a mladého dospelého, povinnou školskou dochádzkou a prípravou na povolanie. Ak centrum nezabezpečí potreby dieťaťa a mladého dospelého v profesionálnej náhradnej rodine iným spôsobom, uhrádza náklady spojené najmä so
  a)
  zdravotným stavom, vekom a špeciálnymi potrebami, a to najmä náklady na lieky a zdravotnícky materiál pri dlhodobom ochorení, dioptrické okuliare, špeciálne pomôcky potrebné na prípravu na vyučovanie, plienky, didaktické hračky a náklady na podporu rozvoja talentu detí,
  b)
  športovou činnosťou, a to najmä náklady na kúpu alebo nájom športových potrieb a iného športového materiálu, na športovú prípravu, účasť na športových súťažiach a iné náklady spojené so športovou činnosťou,
  c)
  sústavnou prípravou na povolanie.

   

  S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, poprosím Vás kedy otvárate kurz pre prof.rodičov.?

  24 september 2018

  Dobrý deň, 

  termín tréningu PNR je v Návrate nateraz zrušený :-(. Od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO a SK a podmienky a rozsah prípravy  na profesionálne rodičovstvo sa zmenili a rozšírili. Práve preto musíme náš tréning "prekopať" doplniť, rozšíriť a zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Keď sa toto udeje, vytýčime nový termín tréningu, o ktorom Vás budem včas informovať.
  Nateraz Vám dávam do pozornosti tréning, ktorý organizuje Detské Centrum Slovensko: http://www.detskecentrum.sk/novinka/pripravime-vas-na-rolu-profesionaneho-rodi%C4%8Da/
  S prianím všetkého dobrého
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
 • Dobrý deň. Prosím Vás, kedy bude najbližší kurz profesionálneho rodičovstva. Ďakujem za odpoveď.

  19 september 2018
  Dobrý deň, 
  termín tréningu PNR je v Návrate nateraz zrušený :-(. Od 1. 4. 2018 sa menil zákon o SPO a SK a podmienky a rozsah prípravy  na profesionálne rodičovstvo sa zmenili a rozšírili. Práve preto musíme náš tréning "prekopať" doplniť, rozšíriť a zapracovať tieto zmeny do našej akreditácie. Keď sa toto udeje, vytýčime nový termín tréningu, o ktorom Vás budem včas informovať.
  Nateraz Vám dávam do pozornosti tréning, ktorý organizuje Detské Centrum Slovensko: http://www.detskecentrum.sk/novinka/pripravime-vas-na-rolu-profesionaneho-rodi%C4%8Da/
  S prianím všetkého dobrého
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, prosím o radu, ako postupovať, alebo ako sa stať, profirodičom? Vopred ďakujem za odpoveď :-)Som vydatá, 35 rokov, mám svoje 3 deti (16 rokov, 12 rokov, 2 roky).Už od mladosti som v sebe cítila, že som pre niečo také stvorená a chcem pomáhať .

  14 jún 2018

  Dobrý deň,

  profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detským domovov a pre deti je to forma ústavnej starostlivosti, ktorá je vykonávaná v domácom prostredí profesionálneho rodiča. Dieťa je vychovávané v PNR  rodine ale stále sa mu hľadá adoptívny rodič, alebo pestún. Profesionálny rodič dostáva za túto svoju prácu mzdu a je medzi ním a detským domovom pracovno-právny vzťah. Aby ste sa mohli zamestnať v niektorom z detských domovov ako profesionálny rodič, musíte absolvovať Tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Tréning robíme aj my v Návrate, predpokladám však, že u nás bude prebiehať až na jar budúceho roku. Momentálne Vám môžem odporučiť najbližší tréning ktorý organizuje Detské centrum Ružomberok. Vian info je na tomto linku:

  http://www.detskecentrum.sk/novinka/pripravime-vas-na-rolu-profesionaneho-rodi%C4%8Da/

   

  V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať! S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den. Chcela by som absolvovat kurz profirodica. Prosila by som radu kde sa konaju kurzy. Byvam v Komarne. Dakujem

  3 máj 2018

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  3. 10.-20. 11. 2018

  1. 40 hodinový modul (tréning: 3. 10.-7. 10. 2018)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):

  individuálne (5 hod.): 8. 10. 2018 – 16. 11. 2018

  a tréning (15 hod.): 19. 11.-20. 11. 2018

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat podľa miesta Vášho bydliska – Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Prešov).

   

  Podľa Zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, príprava spočíva najmä:

  a)  v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 3. 10. 2018 o 17:00 hod. a koniec 7. 10. 2018 o 14:00 hod.

  Modul B: Začiatok tréningu 19. 11. 2018 o 10:30 hod. a koniec 20. 11. 2018 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne od 8. 10. 2018 do 16. 11. 2018.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa,

  Mgr. Denisa Ničíková, psychologička,

  Mgr. Iveta Keblušková, sociálna poradkyňa, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia:vilakamila@vilakamila.skhttp://www.vilakamila.sk/,

  Tel.: +421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom maily resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: SK14 3100 0000 0040 0045 8116, Prima banka Slovensko, a.s., podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby, bez zaplatenia tohto poplatku nebudeme Vašu prihlášku považovať za záväznú.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky) najneskôr 10 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2018), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok je do 7. 9. 2018. Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  docxPrihláška na stiahnutie, doc.

  pdfPrihláška na stiahnutie, pdf.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Žiline

  Republiky 31

  010 01  ŽILINA alebo

  e-mailom na adresu: iveta.kebluskova@navrat.sk

   

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 041/7234273, mobil: 0917649479

   

  Za organizačný tím

  Iveta Keblušková

  Návrat

 • Dobrý deň potrebovala by som pomoc ohľadne zverení dieťaťa do ústavnej starostlivosti alebo inej starostlivosti neviem ako mám podať žiadosť na súd ďakujem

  5 marec 2018

  Dobrý deň, 

  priznám sa, že nerozumiem Vašej otázke. Máte biologické deti a chcete sa ich "vzdať" a chcete, aby im bola nariadená ústavná starostlivosť? Zrejme nie, ale som to zle pochopila. Budem rada, ak mi to ozrejmíte v telefonickom príp. osobnom rozhovore. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, rada by som sa informovala, či pre mňa pripadá v úvahu stat sa profesionálnou mamou keď manžel bol v minulosti trestaný( prechovavanie drog, ľahké ublíženie na zdraví),v súčasnosti máme tri naše vlastné deti ešte maličké a manžel žije zivotom bezuhonneho občana.ďakujem vopred za Vašu odpoveď.Lenka

  27 február 2018

  Dobrý deň, 

  obávam sa, že pre Vás nemám dobré správy :-(. V profesionálnej rodine zabezpečujú starostlivosť o deti manželia, ktorí sú zamestnanci detského domova, alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnancom detského domova. 

  Ak starostlivosť zabezpečuje jeden zamestnanec detského domova, na manžela tohto zamestnanca sa vzťahuje podmienka bezúhonnosti, ktorá platí pri overovaní spôsobilosti pre náhradnú rodinnú starostlivosť.

  Tu som Vám vystrihla zo zákona 305/2005 o SPO a SK ktoré trestné činy a v akom rozsahu vylučujú prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)

  Podľa mojich vedomostí Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je jeden z trestných činov proti životu a zdraviu, preto predpokladám, že by Vás žiadny detský domov ako profesionálneho rodiča nezamestnal:-(.

  Je mi to veľmi ľúto, aj preto, že ja verím v schopnosť človeka meniť sa k lepšiemu, aj preto, že predpokladám, že by ste mohli byť dobrou profesionálnou mamou. Prajem Vám veľa úspechov s Vašimi detičkami a verím, že si nájdete iné zamestnanie, ktoré Vás bude napĺňať. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den..mam 48 rokov, z toho 30 rokov odpracovaných ako soc.pracovníčka v ZSS a DD. Mam 2 dospele deti a doma ešte 11r. dceru. Som na jej vychovu uplne sama. Vzhladom na to, žeby mi vyhovovala práca doma a deti mam velmi rada už dlhší čas rozmýšlam nad profi rodičovstvom,alebo nad pestunskou starostlivosťou. Aj dcere by možno prospelo mat ,,nahradneho surodenca,,.Vedeli by ste mi v tomto poradit?

  21 február 2018

  Dobrý deň, pani Daniela,

  pestúnska starostlivosť, alebo profesionálne rodičovstvo? Závisí to od toho, aké sú Vaše predstavy, a čo si tým chcete poriešiť... Profesionálne rodičovstvo je forma zamestnania, zamestnaná by ste boli v niektorom z detským domovov a pre deti je to forma ústavnej starostlivosti, ktorá je vykonávaná v domácom prostredí profesionálneho rodiča. Museli by ste  počítať s tým, že Vaša 11 ročná dcéra by nemusela mať stáleho súrodenca, pretože deťom, ktoré sú vychovávané v PNR sa hľadá stále adoptívny rodič, alebo pestún. Profesionálny rodič dostáva za túto svoju prácu mzdu a je medzi ním a detským domovom pracovno-právny vzťah. Aby ste sa mohli zamestnať v niektorom z detských domovov ako profesionálny rodič, musíte absolvovať Tréning na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

  Pestúnska starostlivosť má dlhodobejší charakter a spravidla trvá do 18 roku života dieťaťa, vzťahovo môže samozrejme trvať navždy. Pestún môže byť niekde zamestnaný a za vykonávanie PS dostáva iba štátne sociálne dávky. Na vykonávanie PS musí pestún absolvovať prípravu na náhradnú rodinnú starostlivosť v rozsahu minimálne 26 hodín.

  Ak ste zo Žilinského kraja, ponúkam Vám osobné stretnutie u nás v Centre Návrat Žilina, kde Vám môžem k tomu povedať bližšie info, ak ste z iného kraja a máte ďalšie otázky, môžem Vám sprostredkovať kontakt na niektorého kolegu z centra Návrat, ktoré Vám bude najbližšie (Prešov, Bratislava, Banská Bystrica). Teraz pripravujeme aj tréning PNR, tak Vám posielam link, s pozvánkou a prihláškou. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň chcem sa opýtať na profi čo všetko potrebujem a či musí byť maturita dakujem

  20 január 2018

  Dobrý deň,

  tu som Vám vystrihla zo zákona, čo je potrebné na profesionálne rodičovstvo. Je potrebné absolvovať tréning na vykonávanie profesionálnej náhradnej starostlivosti a áno, okrem iného je potrebná aj maturita, čiže minimálne stredoškolské vzdelanie. Po splnení týchto dvoch podmienok sa môžete zamestnať v niektorom z detských domovov. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných dní

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

   Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

    

  (9) Ústavnú starostlivosť, neodkladné opatrenie a výchovné opatrenie môže vykonávať v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá spĺňa kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania, osobitný kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu43) a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu 40 hodín alebo spĺňa kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 60 hodín.

  (10) Ak ide o dieťa podľa odseku 1 písm. c) a d), môže vykonávať ústavnú starostlivosť, neodkladné opatrenie a výchovné opatrenie v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady podľa osobitného predpisu43) a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 40 hodín.

  (11) Príprava na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti spočíva najmä

  a) v poskytnutí základných informácií

  1. o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  2. o psychickom vývine, fyzickom vývine a sociálnom vývine dieťaťa a potrebách dieťaťa,

  3. o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti,

  b) v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými,

  c) v písomnom zhodnotení prípravy; súčasťou písomného zhodnotenia prípravy je najmä

  1. zhodnotenie záujmu fyzickej osoby o získanie informácií podľa písmena a) a zhodnotenie spolupráce v nácviku podľa písmena b) počas prípravy na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti,

  2. uvedenie motivácie fyzickej osoby na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti,

  3. uvedenie záveru, že fyzická osoba absolvovala alebo neabsolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti.

  (12) Ústavnú starostlivosť, neodkladné opatrenie a výchovné opatrenie môže vykonávať v profesionálnej rodine aj fyzická osoba, ktorá spĺňa kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu,43a) fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa kvalifikačný predpoklad podľa osobitného predpisu,43a) ak ide o dieťa podľa odseku 1 písm. c) a d), alebo fyzická osoba uvedená v § 93 ods. 9 a táto fyzická osoba

  a) zabezpečovala starostlivosť o deti alebo vykonávala sociálnu prácu v detskom domove nepretržite najmenej tri roky a

  b) absolvovala časti prípravy podľa odseku 11 písm. a) prvého bodu a písmena b) v rozsahu najmenej ôsmich hodín.

 • Dobrý deň , chcela by som opýtať či budete v blízkej dobe organizovať kurz na profesionálne rodičovstvo. Za odpoveď ďakujem . S pozdravom Molnárová .

  2 august 2017

  Dobrý deň, pani Lívia,

  tréning pre profesionálnych rodičov sme už tento rok organizovali, nedávno sa ukončil, a preto nepredpokladám, že v najbližšej dobe bude ďalší. Posielam Vám informácie o tréningu, ktorý bol, je tam kontakt aj na pani Zuzanu Petrincovú, ktorá zbiera kontakty na záujemcov o tréning PNR.  Ozvite sa jej prosím a ona Vám bude vedieť bližšie povedať, kedy približne bude ďalší tréning. S prianím všetkého dobrého

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   

  Tréning pre profesionálnych rodičov 2017

   

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98+421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

 • dobrý deň, zaujímalo by ma, či ak mám ukončené vzdelanie v odbore sociálna práca a už som absolvovala rôzne výcviky, či je nutné v takom prípade absolvovať aj tento výcvik pre profi rodičov ak sa ním chcem stať, alebo či je tam skrátený počet hodín vzhľadom k vzdelaniu. Ďakujem

  26 júl 2017

  Dobrý deň, pani Denka,

  pre vykonávanie  profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Prvú podmienku máte splnenú a musíte splniť aj tú druhú, aj keď máte vzdelanie, ktoré je pre vykonávanie profesionálneho rodičovstva určite výhodou.

  Rozsah prípravy je 60 hodín resp. 40 hodín, pokiaľ záujemca o profesionálne rodičovstvo spĺňa osobitný kvalifikačný predpoklad  (Vyhláška Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 41/1996 Z.z. o odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov v znení neskorších predpisov).

  Príprava pozostáva zo:

  1.) 60 hodín, ak máte ukončené v stredoškolské vzdelanie s maturitou

  2.) 40 hodín, ak máte ukončené vysokoškolské pedagogické vzdelanie (Mgr.)

  3.) 8 hodín, ak ste minimálne 3 roky nepretržite zabezpečovali starostlivosť o deti v detskom domove alebo ste vykonávali sociálnu prácu v detskom domove a spĺňate kvalifikačné predpoklady

   

  Z toho, čo ste mi napísali predpokladám, že je vo Vašom prípade potrebné absolvovať prípravu v rozsahu 60 hodín, je možné, že máte aj pedagogické vzdelanie a teda iba 40 hodín, alebo ak ste pracovali v DeD minimálne 3 roky tak iba 8 hodín.

    

  Ak ide o dieťa, u ktorého sa prejavujú poruchy správania a o dieťa, ktoré je drogovo alebo inak závislé môže vykonávať starostlivosť v profesionálnej rodine len fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a spĺňa osobitné kvalifikačné predpoklady a absolvovala prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti v rozsahu najmenej 40 hodín.

   S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň,mala by som záujem absolvovať pripravný kurz na profirodičovstvo.Chcela by som sa informovať na možnosti.Ďakujem.Zaťková

  1 jún 2017

  Dobrý deň, pani Janka,

  tréning pre profesionálnych rodičov sme už tento rok organizovali, nedávno sa ukončil, a preto nepredpokladám, že v najbližšej dobe bude ďalší. Posielam Vám informácie o tréningu, ktorý bol, je tam kontakt aj na pani Zuzanu Petrincovú, ktorá zbiera kontakty na záujemcov o tréning PNR.  Ozvite sa jej prosím a ona Vám bude vedieť bližšie povedať, kedy približne bude ďalší tréning. S prianím všetkého dobrého

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   

  Tréning pre profesionálnych rodičov 2017

   

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98, +421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

   

   

 • Dobrý deň. Môže sa profesionalnym rodičom stať aj slobodná mamina? Aké su podmienky ohľadom bývania? Músí mať profesionalny rodič vlastné bývanie alebo môže mať aj prenajatý byt? Musí mať dieťatko vlastnú izbu?Ďakujem. Pekný deň prajem

  8 marec 2017

  Dobrý deň,

  profesionálny rodič musí absolvovať vzdelávanie-Tréning na vykonávanie profesionálneho rodičovstva. 

  Po jeho absolvovaní sa môže uchádzať o zamestnanie v niektorom z detských domovov. Vzniká pracovno-právny vzťah medzi detským domovom a profesionálnym rodičom. Profesionálny rodič môže byť slobodný, ženatý, vydatá, rozvedený, rozvedená. 

  Profesionálny rodič vychováva dieťa/deti vo svojom domácom prostredí, byte, či dome, vo výnimočnom prípade v priestoroch detského domova. Nikde v zákone nie je napísané, že by profesionálny rodič nemohol dieťa vychovávať v prenajatom byte. Samozrejme, pre dieťa je dôležité, aby toto bývanie bolo stabilné a milujúce. Posudzuje to riaditeľ detského domova, v ktorom sa profesionálny rodič zamestná.

  Ak budete mať záujem o ďalšie informácie o profesionálnom rodičovstve, príp. o iných formách náhradného rodičovstva, môžete sa na mňa obrátiť. S prianím všetkého dobrého

   

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • chceli by sme sa s manželom stať profesionálnymi rodičmi, ale nikde sa nám nepodarilo nájsť kurzy na toto zamerané. vedeli by ste nám pomôcť?

  22 február 2017
  Dobrý deň,

  tu Vám posielam informácie z našej web stránky, kde je v spodnej časti aj kontakt na kolegyňu, ktorá kurz organizuje.

  Príjemné dni

  Iveta Keblušková

   

  Tréning pre profesionálnych rodičov 2017

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98+421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

   

   
 • Chcela by som sa opýtať, keby som si chcela spraviť kurz "profesionálne rodičovstvo", kde to nájdem a kedy to robíte, ďakujem

  20 február 2017

  Dobrý deň,

  tu Vám posielam informácie z našej web stránky, kde je v spodnej časti aj kontakt na kolegyňu, ktorá kurz organizuje.

  Príjemné dni

  Iveta Keblušková

   

  Tréning pre profesionálnych rodičov 2017

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujeme si Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98, +421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

 • Dobrý deň, poprosila by som Vás o kontakt, asi najlepšie mailovú adresu na niekoho, kto má na starosti prípravné semináre pre budúcich profi-rodičov. Mala by som záujem prihlásiť sa na najbližší aktuálny termín. Ďakujem veľmi pekne. Varl

  29 december 2016

  Dobrý deň,

  tu Vám posielam informácie z našej web stránky, kde je v spodnej časti aj kontakt na kolegyňu, ktorá kurz organizuje.

  Príjemné dni

  Iveta Keblušková

   

  Milí záujemcovia a záujemkyne, dovoľujemesi Vás pozvať na

   

  Akreditovaný kurz prípravy

  na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti

   

  (v celkovom rozsahu 60 tréningových hodín)

   

  v termíne  22.3.2017 – 17.5.2017

   

  1. 40 hodinový modul (tréning: 22.3. – 26.3.2017)
  2. 20 hodinový modul (v dvoch vzdelávacích formách):)
         individuálne (5 hod.): 27.3. – 15.5.2017 
        a tréning (15 hod.): 16.5. – 17.5.2017

   

  (Tréning  bude prebiehať pobytovou formou v penzióne Vila Kamila v Terchovej. Individuálna časť bude prebiehať individuálnymi konzultáciami v Centrách Návrat)

   

  Podľa Zákona o sociálnoprávnej ochrane detí, § 53, ods. 9 príprava spočíva najmä:

  a) v poskytnutí základných informácií:

  - o náhradnej rodinnej starostlivosti,

  - o psychickom, fyzickom a sociálnom vývine a potrebách dieťaťa,

  - o právach dieťaťa v ústavnej starostlivosti.

  b)  v nácviku praktických zručností vo výchovnej práci s deťmi a mladými dospelými.

   

  Ako prebieha náš tréning si môžete prečítať tu.

   

  Časová štruktúra tréningu:

  Modul A:  Začiatok  tréningu 22.3.2017 o 17:00 hod. a koniec 26.3.2017 o 14:00 hod.

  Modul B:  Začiatok tréningu 16.5.2017 o 10:30 hod. a koniec 17.5.2017 o 16:00 hod.

  Individuálne konzultácie v rozsahu 5 hodín si účastníci dohodnú s pracovníkmi jednotlivých Centier Návrat a mali by ich absolvovať v termíne 27.3. do 15.5.2017.

  Pre účely tréningových foriem kurzu sa vybavte skôr športovým, pohodlným oblečením.

   

  Lektori:

  Mgr. Milada Bohovicová, sociálna poradkyňa, Mgr. Denisa Ničíková, psychologička, Mgr. Zuzana Petrincová, sociálna pracovníčka, administrátorka tréningu

   

  Miesto konania tréningov:

  Penzión Vila Kamila Terchová. Ubytovanie v 2 až 5 posteľových izbách, možnosť plnej penzie.

  Kontakt do zariadenia: vilakamila@vilakamila.sk; www.vilakamila.sk,

  Tel.: +421 41 569 52 98, +421 903 543 089

   

  Ubytovanie a stravu si účastníci zabezpečujú a hradia samostatne:

  V mieste konania tréningov  je možné dohodnúť ubytovanie i stravu (aj vegetariánsku) na vyššie uvedenom  maile resp. telefónnom čísle. Orientačné náklady na ubytovanie a plnú penziu sú cca 25 € osoba/deň.

   

  Doprava:

  Doprava je individuálna, zo Žiliny do Terchovej je autobusové spojenie. V prípade, že prídete autom, je možné parkovať pri ubytovacom zariadení.

   

  Poplatok za vzdelávanie pre jednotlivé moduly kurzu:

  40 hod. modul: 140,- €,  20 hod. modul: 60,- €  / v prípade účasti manžela/ky hradí partner 50 % poplatkov. Poplatky je potrebné uhradiť najneskôr 14 dní  pred začiatkom  jednotlivých  tréningov – na účet IBAN: 
  SK14 3100 0000 0040 0045 8116, SBERBANK, podľa príslušného variabilného symbolu, do poznámky uveďte priezvisko účastníka kvôli identifikácii platby.

  Storno príspevku/poplatku: Vrátenie platby v plnej výške je možné pri zrušení prihlášky písomnou formou (elektronicky)  najneskôr 7 dní pred začiatkom modulu. Po tomto termíne nie je možné vrátiť finančné prostriedky. V prípade nezáujmu o tento kurz je možné vyčerpať zaplatené finančné prostriedky absolvovaním iných služieb Návratu (v roku 2017), prípadne kúpiť odborné publikácie Návratu.

   

  Termín prijímania prihlášok pre ktorýkoľvek modul je 24.2.2016.  Vzhľadom k obmedzenému počtu účastníkov odporúčame prihlásiť sa čo najskôr. Vyhradzujeme si právo registrovať účastníkov podľa poradia prihlášok. Záujemca je registrovaný ako riadny účastník vzdelávacieho modulu telefonickým alebo emailovým potvrdením jeho prihlášky zo strany organizátora a zaplatením účastníckeho poplatku.

  Tréning sa uskutoční iba v prípade, že bude prihlásených minimálne 10 záujemcov.

   

  pdfPozvánka na stiahnutie

  pdfPrihláška na stiahnutie .pdf

  docxPrihláška na stiahnutie .doc

   

  Prihlášky zasielajte na adresu organizačnej kancelárie tréningu:

  Centrum Návrat v Bratislave

  Pluhová 1

  813 03 Bratislava,

  e-mailom na adresu: zuzana.petrincova@navrat.sk

  V prípade záujmu o ďalšie informácie, môžete využiť

  telefónne čísla 0907 80 80 80, 02/52 444 361.

   

  Za organizačný tím

  Zuzana Petrincová,

  Návrat

   
 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možnosť starostlivosti o detičky ako profesionálny rodič. Absolvovala som všetko potrebné, mám prax nakoľko som sama vychovala 4deti. Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď.

  19 september 2016

  Dobrý deň,

  profesionálny rodič je zamestnanec detského domova, ktorý vykonáva ústavnú starostlivosť v rodinnom dome alebo byte poskytnutom detským domovom, alebo vo vlastnom dome či byte.

  Pre vykonávanie  profesionálneho rodičovstva je potrebné spĺňať kvalifikačný predpoklad najmenej úplného stredného vzdelania a absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti. Ak je pravda to, čo píšete, že máte tento tréning za sebou, zostáva Vám iba uchádzať sa o túto prácu v niektorom z detských domovov, najlepšie v takom, ktorý Vám je najbližšie. Pri profesionálnom rodičovstve vzniká teda pracovno-právny vzťah medzi detským domovom a profesionáolnym rodičom. Prajem Vám veľa úspechov.

  Iveta Keblušková

 • mnohonásobná profi mama - Dobrý večer,pani Olšinová, často si čítam vaše blogy,práve som dočítala príbeh dievčatka "Čo po skončení pestúnskej starostlivosti" a je mi smutno.Pracujem ako profesionálna mama 5 rokov a keďže sme zväčša bábätková rodina,odprevádzame do života naše 29 dieťa.Má fantastickú žiadateľku,babičku a som spokojná,lebo ho posielame do milujúcej rodinky. Teraz máme v rodine dve detičky z Ded,to druhé je Nikiki.Prišla v septembri,bol to záchyt od bezdomovcov a neviem,ako sa nám to stalo,bolo to tam hneď,vedeli sme,že o toto dieťa sa oplatí bojovať.Bola nedonosená,po operácii gastroschízy,nemá pupček,len veľkú jazvu,v ktorej mala 2,5cm herniu.Ľavú ručičku mala prakticky úplne nefunkčnú/plexus brachialis pri sekcii-cvičili sme Vojtovku/.Nebudem vymenovávať všetky diagnózy,ani ambulancie,ktoré sme navštevovali a navštevujeme.Bolo by to na dlho. Rodičia sa o dieťatko zaujímajú,podľa kritérií tohto systému.Otec má 43rokov,maminka 18.Nechodili k lekárom,zmenili mliečko,aj keď bábätko má reflux,zobrali ju na reverz domov pri bronchitíde,napriek varovaniam lekárov. Volali do domova dva krát,že sa chcú stretnúť,ani raz neprišli.Otec bol vo väzení za drobnú krádež a odtiaľ písal.Maminka bola v detstve týraná a správa z krízového centra,kde bývali ma skôr dojíma,ako by som rodičov súdila. Ale prebiehala sanácia do rodiny,tak som,bohužiaľ čakala.Čím dlhšie u nás dieťatko je,tým väčšie sú šance,že ostane.Ale odrazu sa rozhodlo,že Nikiki pôjde do prehľadu,aj keď prebieha sanácia a my sme dostali strach.Nie je tam osvojiteľnosť,čiže pestúni.A tak teraz rýchlo konáme.Podali sme na súd NOS-ku,napísali žiadosť o zaradenie do zoznamu žiadateľov,po dvoch mesiacoch som si pracne dohodla prípravu/Úsmev aj Návrat začínajú až v septembri/.Začínam 9.6.Bojím sa,či stíham.Nechcem,aby sa naše dievčatko dostalo pestúnom,ktorí ju v 18-tke "vyšlú do života".Chceme sa o ňu postarať,ako o naše bio-deti.Máme ich štyri,najstaršia má skoro 26rokov,najmladšia sedem.Máme aj vnúčika. Sme pripravení stretávať sa s biologickými rodičmi,ak o to budú stáť,ale je proti nám systém.S Niki máme veľmi silné citové väzby,chodíme na odbery,cvičíme,plačeme spolu. A rady?Podali sme NOS-ku,máme ju zmeniť na predbežko?Je nejaká možnosť stiahnuť z prehľadu dieťatko,ktoré už domov má a nikdy jej nehrozí,že v osemnástke by sa musela postarať o seba,ako by ani naša nebola???Otázka:Je zlyhanie po toľkých rokoch práce a toľkých deťoch/ani raz som dieťatko neodmietla/ľúbiť dieťa ako svoje biologické?Raďte,pani Olšinová,mám vyjadrenia lekárov,aby zostala u nás,pomôže?Naozaj sa s týmto systémom nedá pohnúť?Je to ako obchod z autami? Každá rada dobrá...aby môj muž nebol stíhaný za únos:"Ja ju nedám,mňa budú naháňať po lesoch!"Ďakujeme za každú radu a pomoc! Prajeme krásny večer.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  ste odivuhodná žena a máte obdivuhodnú rodinu. Iste je radosť vyrastať v takej rodine. A tiež máte iste veľké nadanie a talent na prácu, ktorú robíte. Citlivo vnímate celý ten kontext, z ktorého dieťa pochádza, nesúdite, ale chápete. No hlavne - máte na pamäti osud dieťatka, to je v celom systéme to najdôležitejšie. ja si myslím, že všetko čo ste doteraz urobili, ste urobili správne. Prebiehala sanácia, tak ste čakali, ako sa to vyvinie. Hneď ako ju neočakávane dali do prehľadu, podnikli ste kroky. Je to všetko v poriadku, ja si myslím, že takto je to najlepšie ako sa dá. Najskôr NOS-ka a medzitým si vybaviť PS. Neviem kedy presne ste podávali ten nárh na NOS, ale ak je to už niekoľko mesiacov, tak už predbežko nedávajte, je to asi zbytočné. Aj tak by Vám ho asi nedali, keď už je tam návrh na NOS. Len ich skúste urgovať - ak je to už dlho, teda pýtať sa takomníčky súdu, kedy bude vytýčený termín. Ja si myslím, že sa nemusíte obávať, že by ju zatiaľ niekomu dali.

   

  Pri tých zdravotných hendikepoch, o ktorých ste písali, sa rodina pre Nikky nebude hľadať ľahko. Neviem ani z akého kraja pochádzate, ako to tam u Vás chodí, či v domove vedia, že máte o dievčatklo záujem, či o tom vie sociálna kurátorka na UPSVR, ale myslím, že ste postupovali správne. Máte s nimi nejaký spor, nedorozumenie? Viete, oni ju musia dať do prehľadu, každé dieťa má právo, aby sa mu hľadala rodina a štát sa o to musí všemožne snažiť - cestou svojich úradov. Ale pri konečnom rozhodovaní sa bude bezpochyby brať doúvahy, že máte o Nikky záujem, že ste spolu už dlhý čas, že ste na seba naviazané, že sa dobre cíti vo vašej rodine, že všetci k nej majú vzťah a aj ona k nim.... Držím Vám palce a prajem veľa zdaru.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • profesionálna mama: Dobry den, chcela by som sa opytat ci sa mozem stat profesionalnou mamou, ked s manzelom planujeme este babetko. Je mozne by sucastne tehotna a byt zamestnancom detskeho domova.dakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  O profesionálnom rodičovstve by som sa asi radšej porozprávala osobne, bolo by toho viac, čo by sme mali prebrať a pri čom sa zastaviť. Je to veľmi široká otázka a bolo by dobre pozrieť sa na to v celom kontexte vašej situácie. V každom prípade, ja by som s takouto prácou odporúčala začať až potom, keď vaše dieťa bude väčšie. Väčšie myslím, keď bude mať aspoň 7-8 rokov, kedy sa už deťom dá všetko vysvetliť aj na rozumovej úrovni. Ale to by asi bolo na dlhší rozhovor. Nepíšete odkiaľ ste. Pokiaľ máte v blízkosti niektoré z našich centier (Bratislava, Trnava, Banská Bystrica, Prešov a Žilina – kontakty sú na www.navrat.sk), môžete tam zavolať a dohodnúť si nejaké osobné stretnutie, kde by ste mali väčší priestor na otázky. Ak mám odpovedať na Vašu otázku, tak byť súčasne tehotná a aj profesionálna mama v detskom domove - to nepovažujem za celkom šťastné riešenie.

   

  Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • otázka ohľadom práce pre profesionálneho rodiča - Dobrý deň mam kurz profesionalneho rodica v rozsahu 60 hodin,absolvovala s om ho od 08.10.2013 do 02.12.2013. Ziaľ musim povedat ze sa mi v tejto oblasti vobec nedari zamestnat, pretože vraj nemaju deti na umiestnenie do Profesionalnej rodiny. Chcela by som od Vas radu, kde by som sa mohla este zamestnat ako PR za pochopenie Vam Ďakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  žiaľ v tomto Vám neviem nijako pomôcť. Pokiaľ máte tréning (kurz) pre vykonávanie profesie profesionálneho rodiča, môžete si obtelefonovať alebo navštíviť detské domovy vo Vašom kraji (v okolí povedzme do 50 až do 70 km) a skúšať sa ponúknuť tam. Pokiaľ profesionálnych rodičov nehľadajú a nepotrebujú, skúšajte to po nejakom čase znova, to sa totiž v detských domovoch môže dosť často meniť.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava