Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Otázky podľa kategórii

Adopcia
Otvoriť všetko Zatvoriť všetko
 • Dobrý deň,S manželom zvažujeme adopciu, žijeme 2 roky na Slovensku, máme tu byt i prácu. Manžel má trvalý pobyt v SR, no je cudzinec - mimo EÚ. Slovensky hovorí len trošku. Máme šancu uspieť? Ďakujem

  8 október 2019

  Dobrý deň,

  nemali by ste s tým mať žiadny problém. Podľa zákona o rodine je rozhodujúci obvyklý pobyt a nie trvalý pobyt. Ak ste manželia a žijete tu na Slovensku, môžete si adoptovať  dieťa u nás :-). Predpokladám, že Vy hovoríte jazykom, ktorému Váš manžel rozumie :-), takže ak nebude človek, ktorý bude viesť Vašu prípravu, jazykovo zručný, tak mu budete tlmočiť... Ja osobne som pripravovala na NRS napr. Holanďana a bol to veľmi dobrý poslucháč :-). Nech všetko dobre dopadne a stanete sa rodičmi.

   

 • Dobrý deň, sme rodičia osvojeného dievčatka, ktoré bude mať v septembri 3 roky. Nárok na rodičovskú dovolenku a rodičovský príspevok mám do 01/2020 (3 roky od prvého rozhodnutia súdu). Chcem sa opýtať, či tento nárok na rodičovskú dovolenku a rodičovský príspevok budem mať aj v prípade, že dcérku dáme od septembra 2019 do štátnej škôlky (úplne nečakane nám ju vzali a nechceme o to miesto prísť. Naviac si myslíme, že kolektív jej veľmi pomôže) . V tomto momente neviem, či bude chodiť na poldňa alebo celý deň. Závisí od toho, čo nám poradia v škôlke vzhľadom na jej adaptačné schopnosti. Bol by problém, ak by chodila na celý deň? So zamestnávateľom som sa dohodla, že ostanem na rodičovskej dovolenke do 01/2020, keďže nemajú pre mňa momentálne miesto. Bolo to v čase, keď sme ešte nevedeli, že nám dcérku vezmú do škôlky... Teraz však neviem, či budem mať nárok na rodičovskú dovolenku a príspevok, ak bude dcérka chcieť byť v škôlke celý deň... V prípade že mi neviete v tejto veci pomôcť, nevedeli by ste mi poradiť, na koho sa obrátiť? Vopred ďakujem za informáciu. S pozdravomDiana

  4 júl 2019

  Dobrý deň, pani Diana,

  pobyt Vášho dieťatka v MŠ nemá vplyv na poberanie rodičovského príspevku, môže tam byť aj na 8 hodín. Budete ho poberať ďalej, aj keby ste boli zamestnaná, ak sa budete o Vaše dieťa riadne starať :-).

  Riadna starostlivosť o dieťa v zmysle zákona o rodičovskom príspevku je starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa podľa osobitného predpisu.

  Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú aj vtedy, ak oprávnená osoba zabezpečí riadnu starostlivosť inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou. Záleží len na rodičovi, či sa o dieťa bude starať osobne, alebo sa oň postará druhý rodič, babka, súkromná opatrovateľka, či jasle.

  Všetko dobré!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Som 49 ročná žena muž má 39.Sme spolu 5 rokov a nakoľko nemám deti zo zdravotneho dôvodu by sme si veľmi radi adoptovali dieťa rómskeho pôvodu.. mame ešte šancu keďže sme starsi.. Hlavne ja.. veľmi po tom túžime obaja. Ďakujem za odpoveď.

  25 máj 2019

  Dobrý deň, pani Vladimíra,

  v zákone je napísané, že vekový rozdiel medzi prijatým dieťaťom a žiadateľom o NRS musí byť primeraný. Nie je stanovená horná hranica veku u žiadateľov.

  Neváhajte, choďte do toho! Povzbudzujem Vás v tom, aj keď budú mať možno  niektorí zvláštne pohľady, s Vašimi predstavami o prijatom dieťatku ho môžete mať podľa mojej skúsenosti veľmi rýchlo po skončení prípravy na NRS doma :-). Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

   

 • Dobrý deň. Ja mám 32 rokov a partner má 37 rokov. Partner pracuje v štátnej správe a aj vyučuje na vysokej škole, ja pracujem v jednej súkromnej firme. Chcem sa informovať ako dlho prebieha proces adopcie poprípade ako sa to dá urýchliť a aké kritériá musíme spĺňať ak si chceme adoptovať dieťa do veku 5 roku narodenia. Ďakujem za odpoveď

  10 máj 2019

  Dobrý deň, pani Ivana,

  ak chcete prijať dieťa do NRS (adoptovať si ho alebo prijať do pestúnskej starostlivosti) je potrebné ísť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po vypísaní všetkých tlačív a splnení ostatných náležitostí (odpis z registra trestov, správa o zdravotnom stave, správa o príjme, bytových podmienkach, o povesti...) si vyberiete subjekt na prípravu (úrad, Úsmev ako dar, my-Návrat). Vo všetkých subjektoch je príprava v rozsahu minimálne 26 hodín, u nás prebieha kombinovane (skupinovou aj individuálnou formou). Po absolvovaní prípravy, čo netrvá obvykle ani pol roka, budete zapísaní do zoznamu žiadateľov a budete čakať na Vaše dieťatko/deti. Urýchliť sa to dá rozšírením kritérií o vek, etnikum, zdravotné znevýhodnenie, formu NRS-pestúnska starostlivosť. Platí, že čím budete mať širšie predstavy o Vašom prijatom dieťati, tým bude čas čakania kratší. Z mojej skúsenosti napr. krásne, zdravé rómske dieťa do 5 rokov do pestúnskej starostlivosti môžete mať hneď po zapísaní do zoznamu žiadateľov. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý deň, mam 37 rokov, manžel má 41. Máme 1 dieťa (9r), ale druhé mať už s vysokou pravdepodobnosťou nemôžeme, tak sa vážne zaoberáme myšlienkou dieťatko si adoptovať. Obaja sme povolaním učitelia. Nevieme však, či má vôbec zmysel sa do toho púšťat, aby sme neboli na úrade odmietnutí. Syn je totiž vysokofunkčný autista a ja od začiatku tohoto roku som musela na nejaký čas odísť z práce a poberám len opatrovateľský príspevok. Nemôže mať takáto diagnóza v rodine negatívny dopad na "schválenie" adopcie? A tiež to, že v súčasnosti nepracujem? Inak syn je šikovný, je integrovaný v bežnej škole a učí sa na samé 1. zatial. :)Len ten autizmus tam proste je :( Naša predstava by bola dieťatko do 2 rokov ...Inak my rodičia nemáme vážnejšie ochorenia žiadne. Ďakujeme za odpoveď

  29 apríl 2019

  Dobrý deň, pani Mária,

  myslím si, že diagnóza Vášho syna by Vás určite nemala "diskvalifikovať" ako záujemcov o adopciu.

  Orgán SPO bude síce posudzovať Váš zdravotný stav, finančné podmienky, odpis z registra trestov, sociálnu správu... a budú brať zrejme do úvahy aj zdravotný stav Vášho dieťaťa, ale ak si Vy trúfate a máte ešte miesto v srdci a dostatok síl, neváhajte ísť do toho :-).

  Ak máte záujem prijať dieťa do NRS alebo si dieťa adoptovať, musíte požiadať miestne príslušný určený úrad o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po preverení všetkých záležitostí o ktorých som písala vyššie a ešte aj ďalších :-), absolvujete prípravu na NRS v niektorom zo subjektov (Návrat, Úsmev ako dar, ÚPSVaR) v rozsahu minimálne 26 hodín a môžete čakať na Vaše druhé dieťatko. 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím nech to vyjde!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Moze si adoptovat dieta aj slobodny muz, ktory nema partnera ci partnerku? Ja mam 37 rokov a som gay ale vzdy som tuzil byt rodicom- otcom...

  11 apríl 2019
  Dobrý deň, 
  pýtate sa, či si môžete ako slobodný muž osvojiť dieťa. Náš zákon o rodine pripúšťa aj túto možnosť -  viď § 100 zákona o rodine:
  § 100
  (1) Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve, alebo pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa. Maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa.
  Základné predpoklady osvojenia z hľadiska vhodnosti žiadateľa stanovuje § 98 zákona o rodine nasledovne:
  § 98
  Osvojiteľom sa môže stať len fyzická osoba, ktorá má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, osobné predpoklady, najmä zdravotné, osobnostné a morálne, je zapísaná do zoznamu žiadateľov o osvojenie podľa osobitného predpisu a spôsobom svojho života a života osôb, ktoré s ňou žijú v domácnosti, zaručuje, že osvojenie bude v záujme maloletého dieťaťa. 
  V praxi sa s osvojením dieťaťa osamelou osobou stretávame, aj keď spravidla ide o osamelé ženy. Z hľadiska zákona má samozrejme rovnaké podmienky pre prijatie dieťaťa aj muž. Podobné podmienky prijatia dieťaťa do náhradnej starostlivosti sú aj pri pestúnskej starostlivosti. Dúfam, že som dostatočne zodpovedala vašu otázku.
  Želám pekné dni. 

   

  Milada Bohovicová
      sociálna pracovníčka a supervízorka
      odborný garant organizácie 
 • Dobry den,S priatelom sme spolu uz 14 rokov, à mame dve deti, nie sme vsak manzelia. Začali sme uvazovat o adopcii, kedze citime, ze este mame v rodine miesto a niekomu by sme ho radi ponukli. Rozmyslam vsak na tym, ze priatel nebude moct absolvovat pripravu à ani ine nalezitosti, kedze je cudzinec, à slovencinu ovlada len velmi malo (zijeme na Slovensku 3 roky).Mozte mi prosim poradit, ako sa da postupovat v takom pripade?Dakujem.

  8 apríl 2019

  Dobrý deň,

  podľa našej legislatívy si adoptovať dieťa s Vašim priateľom nemôžete aj z iného dôvodu ako z toho, že je cudzinec. U nás si môže adoptovať aj prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti dieťa iba manželský pár, vo výnimočných prípadoch jednotlivec. Partneri v zmysle druh a družka prijať dieťa do náhradnej starostlivosti nemôžu. Preto, ak máte záujem prijať dieťa do NRS požiadajte o zapísanie do zoznamu žiadateľov sama, samozrejme so súhlasom Vášho partnera. Ako som už spomínala, je potrebné ísť na miestne príslušný ÚPSVaR, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately a tu požiadate o zapísanie do Zoznamu žiadateľov, absolvujete prípravu a môžete prijať dieťa :-). 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. 

  S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Máme dievčatko momentálne v pestúnskej starostlivosti už päť rokov teraz sme podali návrh na osvojenie dieťaťa chcem sa spýtať koľko a či vôbec budeme poberať ešte nejaký príspevok po osvojení ďakujem

  29 marec 2019

  Dobrý deň,

  nie, osvojením o všetky príspevky v pestúnskej starostlivosti prídete. Osvojenie podľa našej legislatívy, aj keď ste museli absolvovať prípravu na NRS, nie je náhradným rodičovstvom, ale osvojením.

  Osvojením vzniká rodičovstvo tzn. získavate všetky práva a povinnosti ako by sa Vám toto dieťa narodilo, tzn. že budete dostávať iba prídavok na dieťa.

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, minulí rok v lete sme podali žiadosť o adopciu na krajský úrad v Trnave keďže pochádzame z Trnavského kraja. Úspešne sme absolvovali povinné sedenia, ktoré sú zo zákona dané a 21.12.2018 sme podpísali v TT záverečnú správu. Preto by som sa chcela spýtať aká je približná čakacia doba než sa dočkáme vytúženého drobčeka. Ďakujem

  18 február 2019

  Dobrý deň,

  to ako dlho budete na zozname žiadateľov, kým sa dočkáte svojho vytúženého drobčeka významne závisí od Vašich predstáv o prijatom dieťatku.  Čím širšie sú Vaše predstavy o prijatom dieťati, tým krajšie budete na Vaše dieťa čakať. Významne skrátiť dobu čakania na dieťatko môže aj forma náhradného rodičovstva-pestúnska starostlivosť. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať mailom, telefonicky, príp. Vám sprostredkujem kontakt na Centrum Návrat Bratislava, ktoré Vám je najbližšie. Všetko dobré na Vašej ceste k náhradnému rodičovstvu. S úctou

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň,chcela by som sa opýtať, aké časové horizonty ma momentálne čakajú, keď som na základe zapísania do zoznamu čakateľov na osvojenie bola kontaktovaná a už aj prebiehajú interakcie s bábätkom (teraz v poradí tretia). Podľa mojich informácií by po tretej interakcii mali nasledovať interakcie iba čisto s profi mamou a bábätkom (neviem však, po akú dlhú dobu, ani koľko ich má byť). Nasleduje potom "hosťovský pobyt" - kde už je vlastne bábätko u mňa, ale neviem, za koľko niečo také môžem očakávať, ani koľko potom toto celé trvá a od akého momentu plynie to 9 mesačné obdobie až do úplného administratívneho konca celého procesu. Zároveň by som sa chcela opýtať, kedy je ten moment, že sa potrebujem uvoľniť z práce. Pravdepodobne je to ešte nejaký čas predtým, než budem môcť poberať materskú - tým pádom to obdobie budem musieť vykryť buď dovolenkou, alebo neplateným voľnom. Keďže sa však materský vypočítava podľa 270 odpracpvaných dní, tak mi ju to tým pádom zníži- ovplyvní, však? Aké je teda ideálne riešenie? Ďakujem za rady.

  6 február 2019
  Dobrý deň, môžete mi prosím zavolať? Pokúsim sa Vám všetko zodpovedať telefonicky :-). Pekný deň a veľa Lásky vo Vašom rodičovstve. IK Iveta KEBLUŠKOVÁ sociálna pracovníčka
 • Dobrý deňPoprosím o radu . Padlo nám do oka jedno dievčatko v DD z fotiek.Chceli by sme ho spoznat viac pripadne si ho brat aspon na víkendy ze sa spozname a pripadne adoptovat .Nevieme ako postupovat ...ma uz asi 12r

  16 január 2019

  Dobrý deň,

  ak chcete prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti alebo si dieťa adoptovať, je potrebné ísť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (SPO D a SK) a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Po absolvovovaní prípravy na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín budete zapísaní do zoznamu žiadateľov. V súčasnosti sa sprostredkovanie dieťaťa však takto nerobí, že si niekde vyhliadnete dieťa, môže to byť považované za obchádzanie poradovníka žiadateľov. Ak je však pravda to, že "Vaše" vytúžené dieťa, ktoré ste niekde spoznali má cca 12 rokov, je veľký predpoklad, že by nešlo o obídenie poradia žiadateľov, ak chcú žiadatelia zo zoznamu prijať mladšie deti. Radím Vám ísť na Určený ÚPSVaR v mieste Vášho bydliska a oznámiť im Váš zámer prijať do starostlivosti toto konkrétne dieťa. Oni Vám určite poradia. Možno by ste toto dieťa mohli prijať do tzv. Náhradnej osobnej starostlivosti, pri ktorej nie je nutná ani príprava na náhradné rodičovstvo. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého
   
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň, rada by som sa informovala o dĺžke poberania rodičovského príspevku u adoptovaného dieťaťa. Máme osvojeného chlapčeka, ktorý bude mať 3 roky vo februári, bol nám zverený do starostlivosti predbežným opatrením vo veku 6 týždňov, kedy som začala poberať materské. Pracovníčka na ÚP tvrdí, tým že je osvojený, pristupuje sa k nám ako biologickej rodine a nárok na výplatu rodičovského príspevku máme len do dovŕšenia 3 rokov veku dieťaťa. Ďakujem

  14 január 2019

  Dobrý deň, pani Zuzana,

  pani na úrade práce Vám nedala správnu informáciu. Na rodičovský príspevok máte nárok najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do Vašej starostlivosti, vo Vašom prípade je to teda minimálne o 6 týždňov dlhšie :-). Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím krásneho rodičovstva

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň,rada by som sa spýtala, či má význam zapísať sa k žiadateľom o adopciu v našom meste, keď s manželom zvažujeme v najbl. mesiacoch presťahovanie do iného okresného mesta vrámci nášho kraja. Bolo by lepšie počkať a zapísať sa až tam? Kvôli šetreniu času by som to však radšej začala čím skôr. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  29 november 2018

  Dobrý deň, 

  Vašu žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov bude viesť Určený úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý je jeden, pre všetky okresy v danom kraji. Ten bude skúmať aj Vašu bezúhonnosť, zdravotný stav, finančné a materiálne podmienky... čo trvá nejaký čas. Ak sa teda chcete presťahovať do iného okresu vrámci toho istého kraja, radím Vám urobiť to, teda požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov, kedykoľvek, ak Vám ide o čas, tak čo najskôr :-). 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať! S prianím všetkého dobrého 

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den.mame chlapceka zvereneho sudom na zaklade neodkladneho konania.spolu s navrhom sme podali aj navrh nw predosvonitelsku starostlivost.chcela by som vediet co teraz mame robit.ci cakat na rozhodnutie sudu alebo musime kontaktovat sud mi.este sa chcem spytat odkedy plynie 9 mesacna lehota aby sme mohli podat navrh na osvojenie.dakujem

  16 november 2018

  Dobrý deň,

  v prvom rade Vám oznamujem, že už na základe neodkladného opatrenia máte nárok na materské, netreba čakať na jeho právoplatnosť, je okamžite vykonateľné. Tzn. že môžete ísť do sociálnej poisťovne a nastúpiť na materskú dovolenku odo dňa, odkedy ste si synčeka prevzali do Vašej starostlivosti na základe neodkladného rozhodnutia. Je dobré, že ste súčasne s týmto návrhom podali návrh na zverenie chlapčeka do predosvojiteľskej starostlivosti, treba čakať kedy Vám príde uznesenie s vytýčením pojednávania :-).

  Pred rozhodnutím súdu o osvojení musí byť maloleté dieťa najmenej po dobu deviatich mesiacov v starostlivosti budúceho osvojiteľa, tzn. že približne 9 mesiacov potom, ako bude synček vo Vašej starostlivosti, si podáte návrh na osvojenie a stanete sa jeho plnohodnotnými rodičmi so všetkými právami a povinnosťami :-). Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať :-). S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o informáciu, aká je približná čakacia doba na dieťatko do jedného roka veku. Kedže v decembri mám 40 rokov a vlastné dieťatko mať nemôžem, je pre nás s priateľom táto informácia dôležitá. Myslím, že najmä pre potreby dieťatka je vek rodičov dôležitý. Prípadne, ak by ste nám vedeli poradiť iným spôsobom, budeme Vám veľmi vďačný. Ďakujem a prajem krásny deň

  6 november 2018

  Dobrý deň, pani Janka,

  áno, máte pravdu, vek rodičov je pre výchovu dieťaťa dôležitý :-).

  Pokiaľ ide o Vašu otázku, neviem na ňu jednoznačne odpovedať. Potrebovala by som viac informácií, aby som vedela aspoň približne odhadnúť dĺžku čakania na dieťatko. V každom kraji Slovenska je to iné a výrazne čakanie na dieťatko ovplyvňujú aj Vaše predstavy o dieťati. Čím širšie sú Vaše predstavy o dieťati, tým by ste na dieťa čakali kratšie. Výrazne skrátiť dobu čakania na dieťa môže forma prijatia do pestúnskej starostlivosti, vyšší vek dieťatka, rómstvo príp. polorómstvo, zvažovanie prípadného zdravotného rizika... Ak budete mať záujem vedieť o tom viac, neváhajte ma kontaktovať! 

  Ešte mám potrebu upozorniť Vás na to, keďže píšete o priateľovi, že podľa našej legislatívy si môže dieťa osvojiť iba manželský pár, vo výnimočných prípadoch jednotlivec. Partneri v zmysle druh a družka nemôžu  u nás dieťa prijať ani formou osvojenia ani do pestúnskej starostlivosti. Všetko dobré!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den. Nakolko sa uz roky mne spolocne s manzelkou nedari mat vlastne dieta a velmi po dietati tuzime,mal by som otazku ohladom adopcie. Zacnem asi tym,ze asi 14 rokov dozadu,ked som bol mlady a pochaby porobil som nejake veci za ktore sa teraz uz hambim (kradez). Koli tomu som si odsedel 14 mesiacov vo väzbe,ale tie casy su uz davno prec a moju minulost uz nezmenim. Preto ma zaujma ci je aj napriek tomu moznost adopcie s mojou manzelkou? Velmi pekne dakujem za odpoved :-)

  28 október 2018

  Dobrý deň,

  ak máte záujem prijať dieťa, či už formou osvojenia alebo pestúnskej starostlivosti, je potrebné zájsť na miestne príslušný Úrad práce sociálnych vecí a rodín, oddelenie SPO a SK (Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) a tu požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Tam, okrem iného, posúdia aj Vašu bezúhonnosť (odpis z registra trestov). Podľa toho, čo ste mi napísali, neviem jednoznačne posúdiť, či trestný čin, ktorý ste spáchali je alebo nie je v súlade s prijatím dieťaťa. Tu som Vám vystrihla zo zákona 305/2005, kedy žiadateľ nebude zapísaný do zoznamu žiadateľov: 

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)

   

  Nech to všetko dobre dopadne a nech sa stanete spolu s manželkou dobrými rodičmi prijatému dieťaťu :-). Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať! S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobry den, s partnerom sme sa rozhodli adoptovat si dieta.jedno uz mame ale koli zdravotnemu stavu by bolo rizikove ist do ďalšieho tehotenstva, tak sme sa rozhodli radsej si adoptovat. A kedze vyzaduju aj zdravotny stav tak neviem ci nas vobec do adopcie aj pustia. Diagnostikovali mi myeloproliferativne ochotenie. Co je vlastne ochorenie krvi a kostnej drene. Ale vsetko je v pociatocnom stadiu, tak sa chcem spýtať ako to vlastne beru ten zdravotny stav a tak. S partnerom nie sme ale zobratí, tak neviem ako nas budu posudzovat. Bolo by lepsie keby sme manzelia? Dakujem vam velmi pekne za odpoveď

  22 október 2018

  Dobrý deň, pani Adriana,

  k prvej časti Vašej otázky sa neviem jednoznačne vyjadriť. Ak máte záujem prijať dieťa, či už formou osvojenia (adopcie) alebo pestúnskej starostlivosti, je potrebné ísť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK (sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) a tu požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Tu okrem iného (napr. majetkové pomery, bezúhonnosť, finančné pomery, správu o povesti...), posúdia aj Váš zdravotný stav, či je v súlade s prijatím dieťaťa do NRS. Vyjadrí sa k tomu Váš lekár.

  Pokiaľ ide o druhú časť Vašej otázky, podľa našej legislatívy môže prijať dieťa iba manželský pár, vo výnimočných prípadoch jednotlivec, partneri v zmysle druh a družka si u nás dieťa nemôžu adoptovať ani prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti. Tzn. že ak si chcete osvojiť dieťa, musíte sa buď vydať, alebo prijať dieťa Vy alebo Váš partner ako jednotlivec. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. Všetko dobré a veľa zdravia!

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den,Som 39 rocna zena a uz 25 rokov zijem v Kanade. Mam kanadske aj slovenske obcianstvo. Zijem sama a rada by som vedela, ci je mozne adoptovat dieta zo Slovenska ako slobodna zena. V praxi som komunitna organizatorka, studovala som psychologiu a socialnu pracu a od destva ma zaujimaju romske komunity na Slovensku. A tak by som velmi rada vychovala dieta (alebo deti) romskeho povodu tu v Kanade, kde by mali zrejme lepsiu buducnost, no zaroven by som im umoznila udrzat kontakt so Slovenskom a svojou kulturou. Mohli by ste mi poradit, kde najst vsetky mozne informacie o celom postupe? Dakujem!

  16 október 2018

  Pozdravujem do Kanady :-),

  mrzí ma to, obávam sa, že prijatie dieťaťa zo Slovenska je pre Vás, nakoľko žijete v Kanade, nereálne :-(. Adoptovať dieťa príp. prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti na Slovensku môže žiadateľ, ktorý má obvyklý pobyt na Slovensku. Keďže Váš obvyklý pobyt je v Kanade, musíte prijať dieťa podľa pravidiel a legislatívy krajiny, v ktorej žijete. Ak máte záujem prijať dieťa zo Slovenska, aj keď ste zrejme slovenskej národnosti, išlo by vo Vašom prípade o medzinárodnú adopciu. Skúste sa obrátiť na CIPC: https://www.cipc.gov.sk/možno budú mať oni pre Vás priaznivejšiu správu. Mrzí ma to o to viac, že máte určite výborné predpoklady vychovávať dieťa od nás.

  S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den.mame podany navrh na bezodkladne konanie a zaroven aj navrh na predosvojitelsku starostlivost.chlapcek ma 2 roky tri mesiace.chcem sa opytat kedy mozem ist na matersku?uz ked budeme mat schvalene bezodkladne konanie alebo az ked sud rozhodne o predosvojitelskej starostlivosti?chceme si ho nechat uz u nas ale este pracujem tak aby som vedela si to v robote zariadit.dakujem velmi pekne za skoru odpoved.

  26 september 2018

  Dobrý deň, pani Evka,

  nárok na materské máte už na základe neodladného opatrenia, ktoré je hneď vykonateľné. S týmto neodkladným rozhodnutím treba ísť do sociálnej poisťovne a požiadať o materské. Na materskej a neskôr na rodičovskej dovolenke môžete byť 3 roky od tohto rozhodnutia :-) maximálne do veku 6 rokov Vášho dieťatka, vo Vašom prípade do 5 rokov aj 3 mesiace.

  Prajem Vám veľa Radosti a Lásky vo Vašom rodičovstve. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň! Volám sa Cristina, mám 31 rokov a som z Talianska. Od augusta 2016 bývam v Nitre, kde pracujem ako lekárka. Keď som sa presťahovala na Slovensko som nevedela ani slovo po slovensky, preto dúfam, že teraz sa rozumieme :). Už niekoľko rokov veľmi túžim adoptovať dieťa. Moja mama je pedagogička a pracovala 42 rokov ako učiteľka na základnej škole. Môj starší brat je sociálny asistent v Taliansku a pracuje s deťmi z Rómskej komunity. Mám 2 starších biologických bratov, ale som vyrástla aj s inými deťmi, ktoré bývali s nami doma. Dlho s nami bývali malé deti z Ukrajiny, ktoré potrebovali sociálnu pomoč. Uvedomila som, ako je ťažko vyrásť bez vlastnej rodiny.Po 8 rokoch zasnúbenia, od júla tohto roku som vydatá s Alessandrom. Aj on je lekár, má 39 rokov a pracuje v Taliansku, kde má trvalý pobyt (on je Talian). Veľmi často sa stretneme tu na Slovensku, lebo môj muž má flexibilitu v práci a sem príde. Obidve sme zdraví a nemáme problém sterility. Kým sme sa nezobrali, neplánovali sme mať rodinu. Želáme mať biologických deti v budúcnosti, ale ako prvé dieťa by sme veľmi radi adoptovali dieťa zo Slovenska. Čítala som, že na Slovensku pre deti z Rómskej komunity je ťažšie nájsť rodinu. Poznáme rómsku kultúru a by sme veľmi radi vychovávali jedno z takých malých detí (do 3-4 roky). Ešte som čítala, že na Slovensku môžu adoptovať manželia, ale aj slobodní ľudia. Už sú 2 roky, že mám trvalý pobyt na Slovensku, ale môj muž ho má v Taliansku. Chcela by som Vám spýtať, či podľa slovenského zákona môžeme adoptovať dieťa ako pár, alebo ako slobodná žena (vzhľadom na to, že môj manžel nemá trvalý pobyt na Slovensku). Ďakujem veľmi pekne za pomoc!Prajem Vám pekný deň,Cristina

  26 september 2018

  Dobrý deň, pani Cristina,

  v prvom rade oceňujem Vašu slovenčinu. Po dvoch rokoch, ktoré ste prežili na Slovensku, je na veľmi dobrej úrovni a myslím, že som porozumela všetkému správne :-). 

  Pri osvojení dieťaťa na Slovensku nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt žiadateľov. Vy máte obvyklý pobyt a dokonca aj trvalý pobyt na území SR tzn. že si môžete dieťa osvojiť ako samožiadateľka, samozrejme so súhlasom Vášho manžela. V prípade, ak je prevažný pobyt Vášho manžela tiež na území SR a v Taliansku iba pracuje, možno by to mohol orgán sociálnoprávnej ochrany detí vyhodnotiť tak, že je to aj jeho obvyklý pobyt, neviem to však jednoznačne posúdiť. Obráťte sa prosím o túto informáciu na určený úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK (Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately) v mieste Vášho bydliska. Tu treba aj požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov.

  Veľmi Vám prajem, aby Vám to vyšlo a aby ste prijali dieťa zo Slovenska. Pre ďalšie informácie ma neváhajte kedykoľvek kontaktovať písomne a môžeme vyskúšať aj telefonicky :-). S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý deň,chcela by som sa spýtať na Váš názor, či má zmysel žiadať o adopciu dieťaťa, ak som slobodná a mám už 45 rokov, keďže samotný proces adopcie je dosť zdĺhavý. A určite som nerozmýšľala nad adopciou bábätka, skôr dieťatka od 2 do 5 rokov. Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

  6 august 2018

  Dobrý deň, pani Klaudia,

  myslím si, že samotný proces adopcie nemusí byť až taký zdĺhavý. Príprava na náhradné rodičovstvo je vo všetkých subjektoch (Návrat, Úsmev ako dar, ÚPSVaR) v rozsahu minimálne 26 hodín... 

  Ak ste slobodná, odporučila by som Vám skôr prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti namiesto osvojenia/adopcie. Výrazne by to skrátilo aj čas čakania na dieťatko... Čas čakania na dieťa, okrem formy náhradného rodičovstva,  môžu výrazne skrátiť aj Vaše širšie predstavy o prijatom dieťatku. Viem si predstaviť, že rómske dieťa do pestúnskej starostlivosti by ste mohli mať doma do pol roka, odkedy sa zapíšete do zoznamu žiadateľov. Možno sa Vám to bude zdať príliš tvrdé, čo tu teraz napíšem, ale adopciu bieleho dieťatka považujem vo Vašom veku za nereálnu. S prianím všetkého dobrého a správne rozhodnutie Vám zo srdca praje

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či existuje šanca adoptovať si dieťaťko v prípade, že manžel pracuje v zahraničí (2 týždne tam a 2 týždne na Slovensku) a ja som zamestnaná na Slovensku? Mohol by to byť problém pri posudzovaní našej "vhodnosti" ako adoptívnych rodičov? Ďakujem

  1 august 2018

  Dobrý deň, pani Michaela,

  myslím si, že by s tým nemal byť problém, ak máte obvyklý pobyt obaja na Slovensku. Pre prijatia dieťaťa (adopciu dieťaťa) je rozhodujúci obvyklý pobyt, ani nie tak trvalý, na území Slovenskej republiky. Občan SR môže samozrejme pracovať v zahraničí, takže by to podľa mňa nemal byť problém. Možno budete mať trošku problém s prípravou na náhradné rodičovstvo, vzhľadom na to, že si bude musieť manžel prispôsobiť prácu termínom, ktoré si dohodnete v subjekte, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať (ÚPSVaR, Úsmev ako dar alebo Návrat). 

  Keď si dieťa osvojíte/adoptujete, môžete sa s ním presťahovať kdekoľvek do zahraničia, ale pokiaľ absolvujete prípravu a budete zapísaní na rodnom liste dieťatka, musíte byť občanmi SR, ak si chcete adoptovať dieťa na Slovensku. 

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobry denManzel a ja sme Slovaci, ale momentalne zijeme uz desiaty rok v zahranici (Irsko). Mame 5 rocneho synceka a rozmyslame o adopcii. Radi by sme sa informovali, ake mame moznosti vzhladom na nasu situaciu.Dakujem s pozdravomLudka

  13 júl 2018

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnnej starostlivosti, je podľa našej legislatívy rozhodujúci obvyklý pobyt na území Slovenskej republiky. Váš obvyklý pobyt je mimo SR, a preto Vás musím sklamať :-(. Máte možnosť prijať dieťa podľa noriem krajiny v ktorej žijete a z krajiny ktorej žijete. V prípade, že máte záujem adoptovať si dieťa zo Slovenskej republiky, kontaktujte prosím Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, oni Vás budú informovať, či máte možnosť prijať dieťa zo Slovenskej republiky a ak áno, za akých podmienok. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobry den chcem sa opytat chcel by som si vziat dietatko vo veku asi cca 3roky z detskeho domovu žijem u rodičov no už iba s mamkou môj prijem je 265eur/mes. invalidny dôchodok + môj plat 450eur/mes. mohol by som si vziat dietatko bolo by to možne? Ja viem že je to dlha doba čakania ale mne to nevadi rodina a mamka by mi pomôžu za skoru odpoved vopred dakujem

  17 jún 2018

  Dobrý deň,

  finančné zabezpečenie, zdravotný stav, majetkové pomery, bezúhonnosť ... posudzuje ÚPSVaR Vám miestne príslušný, takže sa k tomu neviem vyjadriť.

  Pokiaľ sa ma pýtate na to, či môžete prijať do starostlivosti dieťa, keď nie ste ženatý, tak áno. Adoptovať si dieťa, aj prijať dieťa do pestúnskej starostlivosti môže manželský pár aj osamelý žiadateľ. Takže ak máte záujem prijať dieťa ako osamelý žiadateľ, je potrebné ísť na miestne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po splnení všetkých náležitostí a absolvovaní prípravy na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín, môžete byť zapísaný na zoznam žiadateľov, a teda prijať do starostlivosti dieťatko podľa Vašich predstáv. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý den máme doma 2 ročnú dcérku, chceli by sme si adoptovat dietatko v rozmedzi 3-5 rokov, chcem sa spýtat ci je to mozné lebo všade pocúvam ze adoptované dietatko musí byť mladsie ako to co je doma. Co je na tom pravda. Dakujem

  2 jún 2018

  Dobrý deň,

  nikde v zákone nie je napísané, že dieťatko, ktoré príjmu žiadatelia do starostlivosti musí byť mladšie ako biologické dieťa v rodine, resp. ako predchádzajúce deti. Je to takto prirodzené, ale určite to nie je podmienka náhradného rodičovstva :-). 

  Neviem, či už máte za sebou prípravu na náhradné rodičovstvo a ste už zapísaní do zoznamu žiadateľov. Aj to trvá nejaký čas, rovnako ako čakanie na dieťatko... Možno kým všetko absolvujete, Vaša dcérka tiež povyrastie a možno bude staršia ako Vaše prijaté dieťatko. Ako som však písala vyššie, nie je to podmienka. Ak to tak cítite, treba ísť do toho :-)!. V prípade potreby ďalších informácií, príp. potreby osobného kontaktu so mnou, alebo s niektorým kolegom z niektorého centra Návrat, neváhajte ma kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrí deň. Chcem sa spýtať na adopciu. Z manželom sme sa rozhodli adaptovať dieťa. Vlásne nemáme. Ale nejsme občania SR. Máme vlásne bývanie a máme prácu. Či máme možnosť adaptovať dieťa? Ďakujem veľmi pekne.

  10 máj 2018

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnnej starostlivosti, je podľa našej legislatívy rozhodujúci obvyklý pobyt na území Slovenskej republiky. Predpokladám, že Váš obvyklý pobyt je mimo SR, a preto Vás musím sklamať :-(. Máte možnosť prijať dieťa podľa noriem krajiny v ktorej žijete a z krajiny ktorej žijete. V prípade, že máte záujem adoptovať si dieťa zo Slovenskej republiky, kontaktujte prosím Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, oni Vás budú informovať, či máte možnosť prijať dieťa zo Slovenskej republiky a ak áno, za akých podmienok. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobry den, s manzelom sme sa rozhodli ze chceme adoptovat dieta, ale nevieme kde zacat. kvoli informaciam som volala na soc. urad v senci, ale absolutne nic mi nevedeli povedat. Prosim vas Kde zacat? ako podat ziadost? na internete je milion informacii, ale nemam o tom ziadny uceleny obraz. s pozdravom Veronika

  23 apríl 2018

  Dobrý deň, pani Veronika,

  je potrebné sa obrátiť na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tu si požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. Ak ste zo Senice, určený úrad pre Vás je ÚPSVaR v Trnave, a ten bude viesť túto Vašu žiadosť. Po splnení všetkých náležitostí a doložení tlačív (Správa o povesti, o zdravotnom stave, o majetkových pomeroch, odpis z registra trestov...) si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať (ÚPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar). Vo všetkých subjektoch je príprava v rozsahu minimálne 26 hodín. Po jej absolvovaní budete zapísaní do zoznamu žiadateľov a budete čakať na prijatie dieťatka. V prípade potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň, S manželom sa už cca 5 rokov snažíme otehotnieť. Ani raz sa to však nepodarilo. Vpadli sme do hrozného kolobehu zvaného asistovaná reprodukcia, kde sme od roku 2014 viac menej do dnes. Problém je hlavne vo mne. Ťažké roky hádok, obrovských dávok hormónov, mesiac čo nesiac to isté - vždy sklamanie a ani raz me sa nedostali tam, kam sme chceli. Život za tých 5 rokov ubehol tak rýchlo, až mi je z toho smutno. Neskôr som si uvedomila, že to takto dalej nejde a, že pre nás (či už pre moje zdravie, alebo náš vzťah) bude najlepšie,ak s tým sekneme a požiadáme o adopciu. Nastal boj s manželom, lebo on adopciu v tom čase odmietal a chcel pokračovať v asistovanej reprodukcii. Po ďalšiom roku (kedy si to uvedomil aj manžel) som už bežala s papiermi na úrad a podala žiadosť o zaradenie do zoznamu. Klasika, trvalo dlho kým k nám prišli, potom trvala dlho príprava, ale nakoniec sme to všetci zvládli (za čo som vďačná) a od mája 2017 sme už aj my v tom neskutočne dlhom zozname žiadateľov. Na začiatku sme žiadali, vzhľadom na to,že sa dlho snažíme otehotnieť, dieťatko od 0-0,5 roka, biele a zdravé. Veľmi ťažký bol prvý telefonát pre zistenie, koľký sme v poradí.. strašne pomaly sa to hýbalo. Sme v Bratislavskom kraji a po pol roku sme zmenili vek dieťaťa na 0-2,5 roka. Neviem, myslela som,že sa vďaka tomuto kroku niekam pisunieme, ale nie, hýbeme sa stále tak isto pomaly ako pred tým. Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako by sme mohli, resp.čo vieme spraviť pre to, aby sa to hýbalo rýchlejšie, aby sme sa fakt už niekam pisunuli?Mám 36 rokov, manžel 37, obaja pracujeme, máme dom, ja som vyrastala s troma sestrami, z toho dve už deti majú, šialene deti milujem(e) a nechceme byť už samy.. Ďakujem veľmi pekne, za akúkolvek odpoveď! Prajem krásny deňGrujbárová

  13 apríl 2018

  Dobrý deň, pani Veronika,

  teším sa, že ste sa rozhodli osvojiť si dieťatko. Verím, že to pomôže aj Vášmu vzťahu s manželom, aj Vašej zdravotnej pohode :-). Pokiaľ ide o čakanie na dieťatko, je to tak, že čím sú Vaše predstavy o dieťati/deťoch širšie, tým by mal byť kratší aj čas čakania. Takže takto môžete pozitívne aj negatívne ovplyvniť aj dĺžku čakania v poradovníku žiadateľov. Podľa mojich skúseností sa v BA kraji čaká na dieťatko najkratšie z celého Slovenska, tak Vás povzbudzujem k trpezlivosti, verím, že keď ste si rozšírili vek dieťatka, že to už nebude dlho trvať.

  Dieťatko Vám môžeme sprostredkovať aj v Návrate, vo Vašom prípade v Centre Návrat Bratislava. U nás nemusíme dodržiavať poradie žiadateľov, máme však na sprostredkovanie iba spisy detí, ktorým sa nepodarilo nájsť náhradnú rodinu na ÚPSVaR-e, tzn. že nemusíme mať dieťatko podľa Vašich predstáv :-(. Keby ste uvažovali aj nad touto možnosťou, posielam Vám kontakt na kolegov z Centre Návrat Bratislava: 

  Návrat, o. z.

  Pluhová 1 
  831 03 Bratislava
  tel.: +421 252 444 361
  e-mail: navrat@navrat.sk

  Infolinka nielen o adopcii: +421 907 80 80 80

   

  Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. Pekné dni

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den. Manzel bol vo vazeni 2,5 roka kvoli drogam. Je to 10 rokov dozadu a odvtedy vedie prikladny zivot. Bol to mladicky omyl, vysledok vychovy alkoholika. Mame rodinny dom pri Bratislave, stale zamestnanie, sme proste normalny slusny ludia. Manzel nefajci, nepije. Je vobec mozne pre nas adoptovat dieta? Udeluje sa aj nejaka vynimka? Pripadne, bola by cesta rozvod, a o adopciu by som ziadala sama? Dakujem za odpoved.

  16 marec 2018

  Dobrý deň, 

  osvojiť maloleté dieťa si môžu manželia, výnimočne osamelá osoba. Na základe zákona 305/2005, ktorý Vám citujem nižšie, si s manželom žiaľ osvojiť dieťa nemôžete :-(. 

  Je možné, že by Vám to cez úrad prešlo, keby ste sa rozviedli, nezdá sa mi to však najšťastnejšie riešenie. Okrem toho, ak žijú partneri ako druh a družka, z ÚPSVaR-u, ktorý posudzuje bezúhonnosť žiadateľov si obvykle vyžiadajú aj odpis z registra trestov partnera toho, kto o osvojenie žiada. Preto predpokladám, že by Vás do zoznamu žiadateľov nezapísali. Môžete si to overiť na miestne príslušnom ÚPSVaR-e, oddelení SPO a SK.

   

  Tu som Vám vystrihla zo zákona 305/2005 o SPO a SK ktoré trestné činy a v akom rozsahu vylučujú prijatie dieťaťa do náhradnej rodinnej starostlivosti:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)

  Podľa mojich informácií Nedovolená výroba omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi je jeden z trestných činov proti životu a zdraviu.

  Je mi to veľmi ľúto, lebo ja verím v schopnosť človeka zmeniť sa k lepšiemu. Verím, že si nájdete iný spôsob ako si naplniť túžbu starať sa o deti a byť s nimi v kontakte. S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
 • Dobry den, chceme absolvovat pripravu na NRS, ale nevieme aky je postup. Nenasli sme nijake informacie o terminoch (mozno sme prehliadli). Viete nas prosim trosku zorientovat?Dakujem Sulikovci

  3 marec 2018

  Dobrý deň, 

  ak máte záujem adoptovať si dieťa je potrebné najskôr zájsť na miestne príslušný ÚPSVaR a požiadať o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Po doložení všetkých potrebných tlačív a splnení náležitostí (odpis z registra trestov, správa o povesti, majetkové a bytové pomery, zdravotné potvrdenie...) si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na náhradné rodičovstvo pripravovať. Prípravu v rozsahu minimálne 26 hodín môžete absolvovať na ÚPSVaR-e, v Úsmev ako dar alebo u nás v Návrate.  V Návrate prebieha príprava kombináciou individuálnych stretnutí a skupinovej zážitkovej prípravy. Centrá Návrat máme v Bratislave, v Žiline, v Banskej Bystrici a v Prešove, preto Vám neviem povedať presný termín týchto skupinových stretnutí, lebo neviem, odkiaľ ste. Dajte mi v prípade záujmu vedieť, z ktorého ste regiónu a ktoré Centrum Návrat Vám je teda najbližšie a ja Vám sprostredkujem kontakt na kolegu z tohto centra, ktorý Vám určite poskytne bližšie informácie. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobrý večer,chceli sme sa spýtať sme čakateľmi v Žilinskom kraji UPSVAR (sme zo Žiliny) na adopciu od 07 2013 a minulý rok sme si ešte rozšírili o pestúnstvo vzhľadom na dlhú čakaciu dobu na adopciu.Je možné že by sme sa dali preradiť do iného kraja a či by sme museli všetko absolvovať od začiatku.Aj adopčnú prípravu aj pestúnstvo a ako by to bolo s poradovníkom? Ďakujeme veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Maceášikovci

  1 marec 2018

  Dobrý večer,

  rozumiem tomu, že je to veľmi dlhá doba čakania na dieťatko a viem si predstaviť, že je to pre Vás náročné. Žiaľ, keď máte bydlisko v Žilinskom kraji, tak určený úrad v Žilinskom kraji vedie Vašu žiadosť a ste teda zapísaní na zozname žiadateľov na žilinskom ÚPSVaR-e. Verím, že keď ste si rozšírili kritéria aj na pestúnsku starostlivosť, že sa už posuniete na zozname bližšie k Vášmu vytúženému dieťatku.

  Sprostredkovanie dieťaťa Vám môžeme urobiť aj my v Návrate, aj v prípade, ak ste prípravu na náhradné rodičovstvo nerobili u nás, je však potrebné priniesť nám Vaše rozhodnutie o zapísaní do zoznamu žiadateľov. My však máme na sprostredkovanie len deti, ktorým sa nepodarilo nájsť náhradnú rodinu na ÚPSVaR-e a neviem, či by sme našli dieťatko podľa Vašich predstáv. V prípade záujmu o osobné stretnutie príp. potreby ďalších informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den chcem sa spytat je mozne si adoptovat dieta som slobodna pracujem v Nemecku mam 36 rokov,a byvam v Nemeck

  15 február 2018

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o osvojenie, podľa našej legislatívy nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt.  Preto, ak máte záujem o osvojenie/adopciu dieťatka, musíte si o ňu požiadať v krajine, v ktorej žijete,  vo Vašom prípade je to Nemecko a splniť podmienky a predpoklady, podľa predpisov danej krajiny. Ak by ste mali záujem o osvojenie dieťatka zo Slovenska, nakoľko máte obvyklý pobyt v zahraničí, jedná sa o medzištátne osvojenie. Preto sa v tomto prípade obráťte na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk) a oni Vám dajú bližšie informácie, či je to možné. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

   

 • Dobrý deň prajem,som rozhodnutá si adoptovať dieťa sama vo veku od 5 do 11 rokov. Som slobodná, mám 38 rokov, trvalý pobyt mám na Slovensku, ale hlavné bydlisko mám v Rakúsku, kde bývam a pracujem. Spĺňam tým vlastne podmienky na adopciu na Slovensku? Ak je nevyhnutné, tak som potom aj ochotná si zmeniť bydlisko. Ďalej sa chcem spýtať, aké šance mám ako slobodná žena? Musím potom dlhšie čakať na dieťa? A taktiež, mne len úrad vyberá dieťa? Ja nemám právo si vybrať? Je možné sa s Vami stretnúť aj osobne a všetko prediskutovať?Vopred veľmi pekne ďakujem

  26 január 2018

  Dobrý deň, pani Soňa,

  ak máte záujem o osobné stretnutie, je to samozrejme možné, a nejdem Vám teda odpisovať na všetky Vaše otázky. Ja však pracujem v Centre Návrat Žilina. Keďže žijete a pracujete v Rakúsku predpokladám, že najbližšie Vám bude Centrum Návrat v Bratislave. Ak máte záujem o stretnutie s kolegynkou z Bratislavy, dajte mi prosím vedieť, ja Vám sprostredkujem kontakt, príp. ak budete niekedy prechádzať cez Žilinu, rada sa s Vami stretnem ja a môžeme sa o Vašich otázkach a dilemách porozprávať. Ak máte záujem, napíšem Vám v krátkosti odpovede na Vaše otázky mailom. S pozdravom

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina
  Tel.: 041/7234273
  Mobil: +421917649479

   

 • Dobry den,Rada by som sa opytala ohladne adopcie. Zijem s partnerom spolu uz asi 4 roky, Nie sme zosobaseni. Priatel ma dve uz dospele dcery a ja nemam ziadne dieta. Zijeme v rodinnom dome na vidieku v okrese Krupina. Ako mam postupovat pri adopcii. Pocula som, ze je moznost navstivit deticky vo vasom centre a tam by sa aj dalo pripadne pomoct detickam, mozno v buducnosti si osvojit. Co mi poradite. Dieta by som chcela co najmensie, skusenosti mam nakolko som sa starala o babatko v zahranici. Dakujem za odpoved

  10 január 2018

   

  Dobrý deň, pani Evka,

  na žiadnu z Vašich otázok neviem jednoznačne odpovedať, lebo ma pri každej Vašej otázke napadá nejaká moja otázka, ktorú by som Vám potrebovala v tejto súvislosti položiť ja. Napr. Dieťa si máte záujem adoptovať sama, alebo aj s partnerom? Podľa našej legislatívy si totiž môže dieťa adoptovať/osvojiť manželský pár, vo výnimočných prípadoch jednotlivec, tzn. že si dieťa môžete osvojiť sama, alebo sa so svojím druhom zosobášite. Partneri v zmysle druh a družka sa nemôžu stať osvojiteľmi. 

  Kde ste prosím počuli, že sa v našom Centre môžete stretnúť s nejakým dieťaťom? Nie je to pravda, my nemáme v Návrate ubytované žiadne deti, robíme však sprostredkovanie detí už pripraveným žiadateľom o NRS. Budem rada, ak mi v prípade záujmu, pošlete Vaše telefónne číslo, nemusíte mať obavy, nikde ho nezverejním :-). Môžem Vám, ak budete mať záujem, zodpovedať Vaše otázky v telefonickom rozhovore príp. aj pri osobnom stretnutí. Budem sa na Vás tešiť. S prianím príjemných dní

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

   

  Tel.: 041/7234273
  Mobil: +421917649479 
 • Ďakujem za radu.Bola som na úrade a vďaka tomu ,že ste mi ďalší informáciu,tak budeme mať Jristianko všetko doplatene

  12 december 2017

  Super! Veľmi sa teším. Celej rodinke prajem krásne a požehnané Vianoce! S pozdravom

  Iveta Keblušková

 • Dobry den, s manzelom zijeme dlhodobo v zahranici - Kanada, chcela som sa opytat ci je moznost adopcie babatka zo Slovenska, ak ano na koho je potrebne sa obratit a ci je to obmedzene vekom. ( Manzel 50, ja 42 rokov) Dakujem pekne za odpoved.

  5 december 2017

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o osvojenie, podľa našej legislatívy nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt.  Preto, ak máte záujem o osvojenie/adopciu dieťatka, musíte si o ňu požiadať v krajine, v ktorej žijete,  vo Vašom prípade je to Kanada a splniť podmienky a predpoklady, podľa predpisov danej krajiny. V našej krajine nie je stanovená horná hranica veku žiadateľov, medzi osvojencom a osvojiteľom by mal byť však primeraný vekový rozdiel. Ak by ste mali záujem o osvojenie dieťatka zo Slovenska, nakoľko máte obvyklý pobyt v zahraničí, jedná sa o medzištátne osvojenie. Preto sa v tomto prípade obráťte na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk) a oni Vám dajú bližšie informácie, či je to možné.

  Nech všetko dobre dopadne! S pozdravom

  Iveta Keblušková

 • Ja som matka srdieckoveho bábätká,má päť mesiacov a chcela by som vedieť,na čo mám okrem materskej nárok.Dieťa sme brali rovno z nemocnice,matka sa ho vzdala pri pôrode.Je to moje prvé dieťa.Mám nárok na niečo ine okrem materskej?

  1 december 2017

  Dobrý deň,

  áno, máte nárok aj na prídavok na dieťa. Zároveň máte v zmysle zákona č. 627/2005 na jednorázový príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti. Spýtajte sa prosím o túto informáciu na miestne príslušnom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Je to štátna sociálna dávka. Predpokladám, že máte doma neodkladné rozhodnutie o zverení dieťaťa do starostlivosti alebo rozhodnutie o zverení dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti. Zoberte ho prosím so sebou na úrad, oddelenie štátnych sociálnych dávok a pýtajte sa na túto dávku. Nech všetko dobre dopadne. Veľa úspechov vo Vašom srdiečkovom rodičovstve. 

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

  Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

   

   

 • Dobrý deň, s manželom uvažujeme o osvojení dieťatka, máme dve dcérky 4 a 5,5 roka,.. aká veková kategória detí je najčastejšie zaradená do adopcie,.. z môjho pohľadu by bolo vhodné aby bolo dieťatko pripodobného veku, kvôli ľahšiemu "splynutiu" s našimi deťmi (ovšem, nemusí to byť pravda),.. tiež ma zaujíma, či žiadatelia o adopciu dostávajú informácie o prostredí z ktorého dieťatko pochádza, o tom čo všetko mohlo spôsobiť traumu na jeho dušičke,.. či s každým potenciálnym dieťatkom dochádza aj k osobnému kontaktu ešte predtým ako sa žiadatelia rozhodnú prijať ho za svoje,.. viete mi dať kontakt na konkrétnu osobu, ktorá by nám zodpovedala nejaké ďalšie otázky ohľadne adopcie (priamo v BB),.. ďakujem pekne. Milka

  17 november 2017

  Dobrý deň, pani Emília,

  ak budete mať záujem zodpovedať tieto Vaše otázky mailom alebo telefonicky, dajte mi prosím vedieť, a ja sa pokúsim Vám odpovedať. Ak máte záujem o osobnú konzultáciu priamo v Centre Návrat Banská Bystrica, nech sa páči, obráťte sa na moje kolegynky Danku Žilinčíkovú, Evelýnku Teťákovú alebo Lucku Žiakovú, ktoré sa s Vami určite ochotne stretnú a budú spoločne s Vami riešiť tieto Vaše dilemy. Tu je kontakt na na Centrum Návrat v Banskej Bystrici: 

  Centrum Návrat v Banskej Bystrici 

  Námestie SNP 16 (Beniczkého pasáž), 974 01 Banská Bystrica
  tel., fax: +421 484 143 897, +421 907 518 180, +421 918 653 817
  navratbb@navrat.sk

   

  S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

   

  Tel.: 041/7234273
  Mobil: +421917649479 
 • Dobrý deň, chcem sa opýtať ak mam trvalý pobyt v zahraničí ale slovenské občianstvo, môžem si adoptovať dieťa na Slovensku. Podľa mojich informácii si nemožme adoptovať dieťa v inej krajine pokiaľ nemáme štatne občianstvo tam. Ako je to? Za skoru odpoveď Vám ďakujem.

  10 november 2017

  Dobrý deň,

  neviem, ako je to v iných krajinách, u nás je však rozhodujúci ani nie tak trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt. Žiadateľ o osvojenie musí mať obvyklý pobyt na území Slovenskej republiky.

  Skúste sa prosím preto poradiť s nejakým odborníkom z krajiny, v ktorej žijete aké sú podmienky a legislatívna úprava tam. Možno si budete môcť osvojiť dieťa zo Slovenskej republiky ale prostredníctvom medzinárodnej adopcie :-). Nech všetko dobre dopadne! S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka
   
  Návrat o. z. - Centrum Návrat Žilina
  Republiky 31
  010 01  Žilina

   

  Tel.: 041/7234273
  Mobil: +421917649479
 • Dobrý deň . Chcel by som sa spýtať či je nejaká šanca na odopciu ak nemám čistý register trestov. Asi pred 15 rokmi som bol súdne trestaný za krádeže ale odvtedy som úplne bezproblémový muž.Viem že v mladosti som porobila vela sprostosti,ale odvtedy som úplne iný človek,pracujúci a milujúci manžel. Mám momentálne 40 rokov a moja manželka taktiež 40. O dieťa sa pokúšame asi 4 roky ale bezvýsledne. Bývame spoločne vo vlastnom dome ale postradame niečo čo by nás naplnovalo. Ďakujem za odpoveď. Braňo

  19 október 2017

  Dobrý deň, pán Braňo,

  žiadosť záujemcov o pestúnsku starostlivosť alebo osvojenie vedie orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na príslušnom ÚPSVaR-e (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny). Ten si vyžiada aj odpis z registra trestov žiadateľov o osvojenie a posúdi, či daní žiadatelia môžu alebo nemôžu byť zapísaní do zoznamu žiadateľov o adopciu. Preto sa prosím o túto informáciu obráťte na príslušný úrad, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

  Tu Vám citujem zo zákona č. 305/2005 o SPODa SK kedy fyzická osoba nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti. Z toho čo ste mi napísali, neviem presne posúdiť, či je to aj Váš prípad:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)(§92 a 93 Trestného zákona)

  Veľa šťastia!

   

  ​​

  ​​Iveta KEBLUŠKOVÁ

  sociálne poradenstvo
 • Dobrý deň Ako je to keď si chce hendikepovana slobodna žena a bez partnera osvojiť dietatko s deckeho domová Da sa to ? Mam invalidný dôchodok 328€ a nejake drobné Žijem zatiaľ s rodičmi v byte ktorý je 3,5 izbový Ma cenu niečo vybavovat ? Ďakujem

  14 október 2017

  Dobrý deň,

  evidenciu žiadostí záujemcov o osvojenie alebo o pestúnsku starostlivosť vedie učený úrad práce sociálnych vecí a rodiny, orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Ten si vyžiada a posudzuje aj zdravotný stav žiadateľa a aj majetkové pomery žiadateľa o náhradnú rodinnú starostlivosť. Preto sa prosím o túto informáciu obráťte na príslušný úrad, v mieste Vášho bydliska. 

  Ak si podáte žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov, vzhľadom na to, čo ste mi o sebe napísali, že ste slobodná a na invalidnom dôchodku, zdá sa mi vo Vašom prípade vhodnejšia forma náhradnej starostlivosti pestúnska starostlivosť pred osvojením. Pestúnska starostlivosť je čiastočne finančne podporovaná štátom. Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím príjemných dní

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

  Evidencia žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom

  (1) Evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov vedie určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

  (2) Žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov obsahuje osobné údaje fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, a to jej meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, bydlisko, rodné číslo, a ďalšie údaje podľa osobitného predpisu36d)potrebné na podanie žiadosti o odpis registra trestov.

  (3) K žiadosti musia byť priložené

  a) dotazník,

  b) správa o zdravotnom stave fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom,

  c) doklad o majetkových pomeroch na preukázanie primeraného majetkového základu na plnenie ekonomicko-zabezpečovacej funkcie rodiny.

  (4) O fyzickej osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, sa vedie spisová dokumentácia, ktorá obsahuje

  a) žiadosť podľa odsekov 2 a 3,

  b) odpis registra trestov fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, vydaný určenému orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately podľa osobitného predpisu,36e)

  c) správu o bytových pomeroch, rodinných pomeroch a sociálnych pomeroch fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom,

  d) vyjadrenie obce o spôsobe života fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, a jej rodiny,

  e) písomný súhlas fyzickej osoby, že určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately môže zisťovať, či nedošlo k zmene rozhodujúcich skutočností uvedených v žiadosti a spisovej dokumentácii.

 • Dobry den prajem, chceli by sme s manzelom poziadat o adopciu,ale predtym by sme sa chceli o tom celom procese s niekym porozpravat,poradit. Je u Vas taka moznost a na koho sa mame s tymto obratit? Sme z BA,dakujem.

  9 október 2017

  Dobrý deň, pani Kristína,

  samozrejme, môžete sa o tom porozprávať s niektorou kolegyňou z Centra Návrat Bratislava. Tu je kontakt na toto centrum, dohodnite si prosím stretnutie s niektorou z kolegýň:

  Návrat, o. z.

  Pluhová 1 
  831 03 Bratislava
  tel.: +421 252 444 361
  e-mail: navrat@navrat.sk

   

  Rovnako môžete zatelefonovať na infolinku nielen o adopcii:

  Infolinka nielen o adopcii: +421 907 80 80 80

  (pondelok - štvrtok od 8.30 do 16.30 hod. a v piatok od 8.30 do 15.30 hod.)

  Pekné dni

   

  ​​
  ​​
  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den.nasla som svoje dieta ktore bolp adoptovane bez mojho suhlasu.b tom case som zila v zahranici a moja matka nedala adresu kde som sa zdrziavala.co mam urobit any som sa mohla s nim stretnut a koho kontaktovat.kuz bude mat 15 rokov.viem kde byvaju ale chcela.ny som to riesit legalne

  3 október 2017

  Dobrý deň, pani Janka,

  vidím, že Vám Vaše dieťa nie je ľahostajné, aj keď už uplynulo veľa času...

  Súhlas  s osvojením dieťaťa nie je vždy potrebný, tu Vám zo zákona vystrihnem kedy:

  (1) Na osvojenie nie je potrebný súhlas rodičov osvojovaného maloletého dieťaťa ani súhlas maloletého rodiča maloletého dieťaťa, ak:
  a) počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa najmä tým, že ho nenavštevovali, neplnili si pravidelne a dobrovoľne vyživovaciu povinnosť k maloletému dieťaťu a nevynaložili úsilie upraviť si svoje rodinné a sociálne pomery tak, aby mohli osobne vykonávať starostlivosť o maloleté dieťa, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
  b) počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavili o dieťa žiadny záujem, ak im v prejavení záujmu nebránila závažná prekážka, alebo
  c) ak dajú súhlas na osvojenie vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

  Vaše dieťa, ktoré bolo v minulosti adoptované a ktoré má už iných rodičov, má možnosť zistiť a vyhľadať svojich biologických rodičov a svoje korene, naopak to však možné nie je. Vám sa to však nejako záhadne podarilo, možno "hlas krvi"? Napadá ma iba jedna možnosť, ako to urobiť oficiálne. Skúste ísť na určený úrad práce sociálnych vecí a rodiny v mieste bydliska, kde ste žili, keď sa Vaše dieťa narodilo. Tu im oznámte, že by ste mali záujem stretnúť sa so svojim biologickým dieťaťom. Poproste ich,  či by Vám vypýtali súhlas od adoptívnych rodičov. Ak by adoptívni rodiča s týmto súhlasili, potom by ste sa mohli stretnúť s Vašim biologickým dieťaťom.

  Všetky Vaše práva, ale aj povinnosti voči tomuto dieťaťu osvojením totiž už zanikli a teraz je to iba na dobrej vôli adoptívnych rodičov. Nech všetko dobre dopadne, v prospech dieťaťa! Prajem Vám dobré rozhodnutie. S pozdravom

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň,rada by som sa informovala ohľadom adopcie dieťatka. Sme manželia 5 rokov i keď od začiatku túžime po deťoch, zatiaľ sa nám v tomto smere nejako nedarí. Veľa sa však o tom rozprávame, že čo ďalej...? Obaja sme otvorení aj pre adopciu (ja som učiteľka MŠ a vyštudovaná v tomto smere aj stredná škola aj VŠ) i keď určite riešime aj kopec otázok, ako všetci. Máme 37 a 39 rokov a zatiaľ bývame v prenájme (1-izb.byt ) v BA v blízkosti mojich rodičov. No popri práci tu v BA, staviame aj dom v okrese Tvrdošín, odkiaľ pochádza manžel a kde sa plánujeme presťahovať a to hlavne vtedy, ak by sme mali deti. Po dieťatku veľmi túžime a chceme sa niekde rozdať, byť tu pre niekoho a odovzdať mu seba,našu lásku..Ja už nejaké informácie, skúsenosti a kontakt s takými deťmi a rodinami mám, keďže mám predškolskú pedagogiku vyštudovanú a v praxi som bola 18 rokov, kde som mala v MŠ aj takéto detičky. Ale viem, že veľa vecí sa v tomto smere mení. Chcem sa preto opýtať, že ak by sme mali záujem sa zapísať, podať si žiadosť a absolvovať prípravu, či je možné to aj v BA i napriek tomu, že by sme sa potom presťahovali na Oravu alebo to celé musíme absolvovať a zapísať sa tam? A ako to je, čo sa týka finančnej otázky - teda nášho príjmu? Podľa čoho sa to posudzuje? My hypotéku nemáme i keď staviame dom. Zatiaľ sme sa zhodli, že do toho nepôjdeme. Dom je však už skoro postavený, treba len skolaudovať. Keď tam prídeme, tak už sa v ňom dá bývať na vrchnom poschodí. Je tam voda, elektrina, odpad..sú tam izby, kuchyňa at´d..Ďakujem Vám veľmi pekne za Vašu skorú odpoveď a radu.Prajeme všetko dobré.

  14 júl 2017

  Dobrý deň,

  je výborné, že ste s manželom nastavení rozdávať lásku prijatému dieťaťu/deťom, tú deti potrebujú zo všetkého najviac. Výhodou sú aj Vaše skúsenosti s prijatými deťmi a náhradnými rodinami v materskej škole. 

  Pokiaľ ide o Vašu otázku, žiadosť si môžete podať v Bratislave, keď s manželom bývate momentálne tam. Pre prijatie dieťaťa nie je dôležitý trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt, kde sa žiadatelia zdržiavajú.  S adoptovaným dieťaťom sa potom môžete samozrejme presťahovať do Tvrdošína alebo kdekoľvek inde. Keď si požiadate na úrade o zapísanie do zoznamu žiadateľov, doložíte všetky potrebné tlačivá, úrad bude posudzovať aj Vaše finančné, zdravotné, bytové... predpoklady na prijatie dieťaťa, ale podľa toho čo píšete, že ste s manželom obaja zamestnaní a dokonca nemáte hypotéku, tak v tomto zmysle by nemal byť u Vás žiadny problém. Na úrade, ktorý bude evidovať Vašu žiadosť si vyberiete aj subjekt, ktorý Vás bude na adopciu/osvojenie pripravovať. Prípravu môžete absolvovať na UPSVaR-e, alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar). Vo všetkých subjektoch je v rozsahu minimálne 26 hodín.

  Prajem Vám veľa úspechov! Pre viac informácií ma neváhajte kontaktovať. S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

  sociálna pracovníčka

 • Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či prebiehajú prípravné stretnutia pre záujemcov o osvojenie aj v Trnave a kedy začína najbližší cyklus stretnutí. Ďakujem

  6 júl 2017

  Dobrý deň,

  príprava na náhradné rodičovstvo/osvojenie prebieha v Návrate skupinovou formou a individuálnou formou. Prípravu na NRS pre klientov z Trnavského kraja je možné absolvovať  v Poradenskom centre Návratu v Trnave (individuálne stretnutia). Realizácia skupinovej časti prípravy prebieha v Bratislave (dva dni po 8 hodín) - pričom skupinová časť je vždy na začiatku prípravy. Najbližšia bude prebiehať v januári/februári 2018. Účastnícky poplatok je 100 eur za osobu. Pre bližšie info, prosím, kontaktujte infolinku (nielen) o adopcii: 0907 80 80 80. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ
  sociálna pracovníčka

   

 • Dobry den p.KEBLUŠKOVÁ,mal by som záujem o sprostredkovanie dieťaťa prostredníctvom Návratu. Vo fore ponukate moznost sa na Vas obratit a dohodnut s Vami termin na stretnutie. Mozete mi prosim poslat na Vas kontakt, pripadne na niekoho kto to ma nastartosti ? Sme zo ZIliny a lepsie by bolo pre nas stretnutie v Ziline. Dakujem

  29 jún 2017

  Dobrý deň,

  sprostredkovaniu detí sa venujem v Centre Návrat Žilina predovšetkým ja. Kontakt na mňa: iveta.kebluskova@navrat.sk,  

  Tel.: 041/7234273

  Mobil: +421917649479

  Teším sa na stretnutie s Vami a "pátranie" po Vašom dieťatku. S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

   

 • vero.burkhardt@gmail.comDobry den. Chcela by som sa opytat ako to je s adopciou zo zahranicia, na koho sa obratit a ake su nase sance. Mame s manzelom 2 vlastne deti a rozmyslali sme poskytnut domov tretiemu. Oficialne este mam trvaly pobyt na Slovensku ale uz roky zijeme v Nemecku. Hra rolu ze manzel je Nemec? Dakujem za odpoved.V. Burkhardt

  19 máj 2017

  Dobrý deň,

  pokiaľ ide o osvojenie, podľa našej legislatívy nie je rozhodujúci trvalý pobyt, ale obvyklý pobyt.  Preto ak máte záujem o osvojenie/adopciu dieťatka, musíte si o ňu požiadať v krajine, v ktorej žijete,  vo Vašom prípade v Nemecku a splniť predpoklady, podľa predpisov danej krajiny. Ak by ste mali záujem o osvojenie dieťatka zo Slovenska, nakoľko máte obvyklý pobyt v zahraničí, jedná sa o medzištátne osvojenie. Preto sa v tomto prípade obráťte na Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk) a oni Vám dajú bližšie informácie, či je to možné.

  Nech všetko dobre dopadne! S pozdravom

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň. S manželkou pravdepodobne nebudeme mať svoje vlastné dieťa a preto sa obraciam na vás s jednoduchou otázkou:,,Čo všetko musíme absolvovať, kam ísť, aby sme sa dostali na zoznam čakateľov na adopciu dieťaťa?"Nejaké informácie už máme, len vás poprosím o stručnú rekapituláciu a postupnosť. Jedná sa teda o adopciu, teda dieťa chceme natrvalo so všetkými právami ako keby bolo naše vlastné.Ďakujem.

  25 apríl 2017

  Dobrý deň,

  ak si chcete adoptovať/osvojiť dieťa, je potrebné ísť na Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v mieste Vášho bydliska. Tu si podáte žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov. Musíte splniť určité podmienky ako napr. bezúhonnosť, vek, zdravotný stav a pod. a po doložení všetkých potrebných tlačív a splnení určitých náležitostí si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude pripravovať na náhradné rodičovstvo. Príprava je, ako stanovuje zákon, vo všetkých subjektoch v rozsahu minimálne 26 hodín a môžete ju absolvovať buď na ÚPSVaR-e alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Úsmev ako dar, alebo u nás v Návrate). Po absolvovaní prípravy budete s manželkou zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS a budete čakať na svoje vytúžené dieťa/deti. V prípade potreby ďalších, príp. podrobnejších informácií ma prosím kontaktujte. Ozvite sa mi aj vtedy, ak budete mať záujem o info, ako prebieha príprava u nás v Návrate. S prianím všetkého dobrého

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den, chcem Vas poziadat o informaciu, ohladne deticiek v Zilinskom kraji. Citala som viacere fora a vsade sa vyjadruju ludia, ze je problem s adopciou v Zilinskom kraji, avsak citala som aj reakcie ktore ma zarazili, v ziline sa za minuly rok bolo priblizne 11 utajenych porodov, jedna doktorka sa vyjadrila ze prijala 4 deticky adoptovane. Ked som volala na urad, tak som dostala informaciu, ze sa minuly rok sa adoptovali len 2 deti, co sa mi na zilinsky kraj zda strasne malo a navyse este informacie ktore som uviedla vyssie (neviem vsa kpotvrdit pravost). Viete mi prosim povedat, kolko sa deticiek cez Vas dostalo do rodin za minuly rok ? Tiez by ma zaujimalo ci existuju zoznamy kde sa spisuju deticky (vramci kraja alebo mimokrajove) a vedeli by ste nam ich spristupnit k nahliadnutiu, moznoze tam budu deticky o ktorych sme ani neuvazovali, ale potesili by nas a my ich :) Dakujem

  13 apríl 2017

  Dobrý deň,

  informácie o deťoch, ktoré sú vhodné na sprostredkovanie formou osvojenia či pestúnskej starostlivosti môže úrad poskytnúť iba žiadateľom, ktorí sú zapísaní na zozname žiadateľov a teda sú pripravení na náhradné rodičovstvo resp. adopciu. Rovnako a za rovnakých podmienok tieto informácie môžeme poskytnúť žiadateľom aj my, akreditované subjekty. Preto ak máte záujem o sprostredkovanie dieťaťa prostredníctvom Návratu, môžete sa na mňa obrátiť a dohodneme si stretnutie. Je potrebné však priniesť správu z prípravy a rozhodnutie o tom, že ste boli zapísaní do zoznamu žiadateľov. V prípade ďalších otázok ma prosím kontaktujte. S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

   

 • Dobry den ked som mala 18 rokou ostala som omylom tehotna a otec nechcel dieta a ja som nemala ako ho vychovat tak som ho dala na adopciu.Teraz som vydata mame jedno dieta a zvazujeme o adopcii dalsieho dietata.Bude to este niekedi mozne? Dakujem

  26 marec 2017

  Dobrý deň,

  všetky rodičovské práva a povinnosti voči Vášmu prvému dieťaťu osvojením zanikli.

  Preto Vám v adopcii dieťaťa spolu s manželom, z tohoto dôvodu, že ste v minulosti dali súhlas na osvojenie a Vaše dieťa bolo osvojené/adoptované nič nebráni. 

  S prianím všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den,chcela by som sa informovat, kolko stoji u vas povinna predpriprava manzelov na adopciu, kolko trva a kde v ramci BA (miesto) sa absolvuje.Dakujem vopredJanet

  15 marec 2017

  Dobrý deň, pani Janete,

  príprava na náhradné rodičovstvo je vo všetkých subjektoch v rozsahu minimálne 26 hodín. V Návrate prebieha individuálnou formou a skupinovou formou.

  V Centre Návrat Bratislava (na Pluhovej ulici) sa na prípravu prispieva sumou 200,- Eur/manželský pár.

  V prípade potreby ďalších informácií ma prosím kontaktujte. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • S manželom sa chystáme na podanie žiadosti o adopciu dieťatka a zvažujeme aj nad rómskym (na biele sa v ZA kraji dlho čaká), vyrastalo by však v úplne nerómskom prostredí. Rodičia a známy nás od toho odhovárajú, ale my chceme v prvom rade dať nejakému dieťaťu domov a lásku, kedže vlastné deti nemáme. Čítali sme rôzne diskusie, články, katastrofické scenáre o puberte, aj pekné príbehy a tiež máme rôzne otázniky... Chcem sa však spýtať hlavne nato, či s takýmto prostredím nebude mať problém samotné adoptované dieťa, teda že všade okolo sú len "biely".

  15 február 2017

  Dobrý deň,

  prípravu na náhradné rodičovstvo môžete robiť na UPSVaR-e v Žiline alebo v niektorom z akreditovaných subjektov, teda aj v našom centre Návrat. Vrámci prípravy si môžete ujasňovať všetky dilemy, otázky, ktoré sa týkajú náhradného rodičovstva, teda aj to, aké dieťa chcete prijať do svojej starostlivosti. 

  Ak ste aj s manželom rozhodnutí prijať dieťa do svojej starostlivosti, odporúčam Vám zájsť na UPSVaR v Žiline a dať si žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Tu si vyberiete aj subjekt na prípravu na náhradné rodičovstvo. Vrámci prípravy si postupne môžete ujasňovať svoje otázky a určite sa Vám vyplavia aj ďalšie, ktoré teraz ešte nemáte.

  Kedykoľvek vrámci tohto procesu, teda ešte aj pred podaním žiadosti, sa na nás môžete obrátiť a môžeme sa o tom porozprávať pri osobnej konzultácii. Ponúkam Vám aj stretnutie v Centre Návrat Žilina s našim laickým poradcom pánom Marekom Všetičkom, ktorý so svojou manželkou prijal do svojej starostlivosti rómske deti. Môžeme spoločne hľadať odpovede na Vaše otázky.

  Keby ste zvažovali prípravu na náhradné rodičovstvo v našom centre Návrat Žilina, tu sú základné informácie a podmienky za ktorých u nás príprava prebieha:

  - rovnako ako v iných subjektoch aj u nás je príprava v rozsahu minimálne 26 hodín

  - u nás je to kombinácia individuálnych a skupinových stretnutí

  - individuálne stretnutia sú so sociálnym pracovníkom a psychológom z centra

  - skupinovú časť tvorí jeden piatok a sobota 2x8 hodín, je to skupinové stretnutie žiadateľov, ktorých máme v danom čase v centre v príprave

  - jedno stretnutie vrámci prípravy je v domácnosti žiadateľov

  - na prípravu v Centre Návrat Žilina sa momentálne čiastočne prispieva, jednotlivec 60,- Eur, manželský pár 100,- Eur/príprava.

  V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o stretnutie ma neváhajte kontaktovať! Prajem Vám veľa úspechov v rozhodovaní!

   

   Iveta Keblušková

 • dobrý deň,rada by som sa spýtala, či existuje i možnosť akejsi "adopcie na diaľku" konkrétneho dieťaťa, tak ako je to napríklad u detí z Afriky. Teda darca prispieva na vzdelávanie, ošatenie, hygienu a iné potreby dieťaťa.Ja som už adoptívnou mamou jedného chlapca z Kene, a myslím, že hoci Slovensko je malé, i takáto možnosť by mnohým deťom pomohla.Ja sama si viem predstaviť prijať dieťa do rodiny, no myslím, že moja rodina - partner a dve dcéry pripravení byť nemusia... preto nevolím túto možnosť, no pomôcť by som chcela.poprosím Vás o odpoveď i na môj email tokosova@kovotvarvd.skďakujem pekneTokošová

  2 február 2017

  Dobrý deň,

  veľmi ma potešila Vaša otázka. Vždy mám radosť, keď sú ľudia ochotní nezištne pomáhať a samy prídu s nejakou iniciatívou.

  Pokiaľ viem, takejto "adopcii na diaľku" pre konkrétne deti zo Slovenska sa nevenuje špecializovane žiadna organizácia. 

  Podobnú činnosť, ale oveľa širšie zameranie, má organizácia OZ Podaj ďalej (www.ozpodajdalej.sk), kde konkrétne deti v rodinách v núdzi podporujú konkrétni ľudia. 

  Určite to však stojí aj za diskusiu v spoločnosti, minimálne v  Návrate, či by nebolo niečo takéto vhodné aj legislatívne upraviť. Veď aj na Slovensku je veľmi veľa detí, ktoré vyrastá v rodinách v núdzi.

  Keby som zistila viac informácií, dám Vám vedieť.

  Ďakujem Vám za tip na premýšľanie.

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, od 15 rokov túžim po veľkej rodine.... Žiaľ zostalo len pri túžbe... Bola som zapojená do asistentovanej reprodukcie s manželom, no nevyšlo to. Tiež následkom toho nasledoval rozvod, čo som psychicky nezvládla, a nejakú dobu som bola na antidepresivach kvôli úzkostnému syndrómu. Mám 44 rokov, vlastný prázdny byt, dobrú prácu a rada by som dávala svoju lásku a poznanie aspoň jednému dieťaťu. No neviem aké sú kritéria, kvôli tomu, že duševne som zdravá, 7 rokov neužívam antidepresiva ani iné podobné lieky, skrátka sa neliečim, no lekárka mi chce napísať, že som sledovaná psychiatrom. Mám takto vôbec nádej na adopciu?

  20 január 2017

  Dobrý deň,

  evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov vedie určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. K tejto žiadosti sa prikladá, okrem iného, aj správa o zdravotnom stave fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom.

  Preto sa o túto informáciu obráťte prosím na UPSVaR v mieste Vášho bydliska, kde bude Vaša žiadosť posúdená. 

  V prípade ďalších otázok mi môžete napísať. Prajem veľa úspechov

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň. Rozhodli sme sa pre adopciu a potrebujem k tomu potvrdenie o príjme od zamestnávateľa. Nemáte nejaké tlačivo, ktoré by sa dalo na tento účel použiť?S pozdravom Róbert.

  2 január 2017

  Dobrý deň, pán Róbert,

  evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov vedie určený orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Preto sa prosím o túto informáciu obráťte na UPSVaR, oddelenie SPO a SK, na ktorom ste žiadali o zapísanie do zoznamu. Priznám sa, že neviem, či je na to nejaké tlačivo, alebo stačí potvrdenie, ktoré prinesiete od zamestnávateľa. S praním všetkého dobrého

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den chcem sa vas spýtať či je nejake riešenie môjho problému .Mam adoptované rómske dievča ma 14 rokov skončila ako ročna v detskom domove lebo v rodine boli slabe socialne pomery v tej dobe. Teraz spoznala svojich bio.rodinu pred rokom najskôr ich vyhľadala cez fb teraz žiju v Nemecku maju už dobre socialne pomery byt pracu o dcéru prejavujú veľký záujem najskôr keď prišli na slovensko navštevovali ju potom ju brávali do Nemecka ku nim na prázdniny .Teraz je to v štádiu že by najradšej odišla ku nim hneď neviem či sa takéto niečo da riešiť keby oni o nu požiadali či je vobec nejaka možnost že by sa mohla vratit do svojej biologickej rodiny ked potom tak velmi túži aj ona aj jej biologicky rodičia a týmto všetci vlastne trpíme kedže nevidím nejake vychodisko ako to riešit dalej . dakujem vopred za odpoved .Martina

  13 november 2016

  Dobrý deň, pani Martina,

  je to veľmi zložitá situácia, v ktorej ste sa ocitli, ale nie neriešiteľná.

  Oceňujem, že ste Vašej dcére umožnili spoznať jej biologických rodičov, že mohla spoznať svoje korene. Vaša dcéra je teraz v zložitom veku, kedy väčšina z nás hľadá svoju identitu, to odkiaľ sme, kto a akí sú naši biologickí rodičia a snažíme sa s niekým stotožniť. Vaša dcéra potrebuje mať jasno vo vzťahoch. Je veľmi dôležité, aby ste všetky strany, Vy, Vaša dcéra aj jej biologickí rodičia spolu komunikovali a dospeli k nejakému konsenzu. Ak sa Vám bude zdať, že pre Vašu dcéru, ale aj pre všetkých ostatných, je najlepšie riešenie, aby sa presťahovala do Nemecka, dá sa na tom dohodnúť, s tým že zostanete naďalej jej rodičmi, so všetkými právami aj povinnosťami.

  Ak by sa Vám predsa len zdalo, že je dobré to urobiť aj po právnej stránke, je tu aj takáto, veľmi nezvyčajná možnosť, že by ste Vy, jej rodičia, súhlasili s tým, aby si ju osvojili jej biologickí rodičia. Tak Vám prajem múdrosť v rozhodovaní!

   

   S pozdravom

   

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý den.Moj manžel má 2 deti z predchádzajúceho manželstva, na ktoré platí výživné. Akú rolu by to hralo pri posudzovaní žiadosti o adopciu? máme šancu uspieť?

  17 október 2016
  Dobrý deň,
  pokiaľ viem, v zákone nie je nikde uvedené, že žiadateľ o adopciu nemôže mať deti z predchádzajúcich vzťahov, a preto si myslím, že by Vás to nemalo nijako výrazne znevýhodniť, ako žiadateľov o osvojenie. Problém by bol podľa mňa vtedy, keby manželove biologické deti vyrastali v ústavnej starostlivosti a žiadal by o osvojenie nejakých iných, takpovediac cudzích detí. Predpokladám však, že to nie je Váš prípad a deti Vášho manžela boli zverené do starostlivosti jeho predchádzajúcej partnerky.
  Keby som Vám však robila prípravu na náhradné rodičovstvo ja, mňa by určite zaujímalo, aký má Váš manžel vzťah so svojimi deťmi, či sa s nimi stretáva a ak nie, tak prečo. Zrejme sa o to budú zaujímať aj v subjekte, ktorý Vás bude pripravovať, a preto sa na takéto a podobné otázky treba pripraviť.
  Prajem Vám veľa úspechov v adopcii a ak budem vedieť, rada Vám poradím aj na budúce. Pekné dni


  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobry den, rada by som sa opytala v akych terminoch planujete robit pripravu NRS do konca roka 2016. Nenasla som tuto informaciu na Vasej stranke. Tiez zaujima poplatok za absolvoanie pripravy.DakujemPekny den prajem. Silvia

  22 august 2016

  Dobrý deň, pani Silvia,

  príprava na náhradné rodičovstvo prebieha v Návrate individuálnou formou a skupinovou formou. V každom subjekte (UPSVaR, Návrat, Úsmev ako dar) je v rozsahu minimálne 26 hodín. V Návrate prebieha kombinovanou formou. Sú to obvykle individuálne stretnutia so sociálnym pracovníkom a psychológom centra a následne, keď sa nazbiera dostatočný počet záujemcov o NRS, uskutoční sa skupinová príprava , ktorá trvá obvykle dva dni a sú v nej žiadatelia o NRS, ktorým robí prípravu v danom čase dané centrum Návrat. V každom regióne je to individuálne, najčastejšie bývajú zrejme skupinové prípravy v  Centre Návrat v Bratislave. Aj príspevok na prípravu je v každom centre Návrat rozdielny. Ja som napr. zamestnaná v Centre Návrat v Žiline a tu máme príspevok na prípravu 60,- Eur/osoba a 100,- Eur/manželský pár. V Bratislave je tento príspevok vyšší. Neviem, z akého ste regiónu a preto si prosím pre tieto informácie zavolajte do konkrétneho centra Návrat, ktoré Vám je najbližšie. S pozdravom

  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň, s manželom by sme si chceli adoptovať dieťatko, nokoľko vlastné zrejme mať nemôžeme. Viem, že adopčný proces je pomerne zdĺhavý a ja by som chcela začať vybavovať formality čo najskôr. Obávam sa len, či nebude problém to, že máme rozostavaný rodinný dom (kde je navrhnutá aj samostatná izba pre dieťa) ale zatiaľ bývame s rodičmi. Počkať zo žiadosťou, kým bude dom dokončený alebo to nie je pri posudzovaní problém? Ďakujem za odpoveď.

  19 august 2016
  Dobrý deň,

  je výborné, keď sa budúci rodičia, či už biologickí alebo náhradní, tešia na svoje dieťa a postupne na to pripravujú celú svoju rodinu, prostredie do ktorého dieťa privedú, a nemenej dôležité sú určite aj bytové a materiálne či finančné podmienky. Myslím si však, že posledné spomínané, sú najmenej dôležité. Je pravda, že majetkové pomery posudzuje UPSVaR, kde si podávate žiadosť o osvojenie a neskôr súd, som však presvedčená, že by nebol žiadny problém, keby ste svoje budúce dieťa priviedli aj k svojim rodičom a nemalo by samostatnú izbu, dokonca je to z môjho pohľadu aj výhoda. Veď malé dieťa a zvlášť to prijaté, potrebuje byť v prvých rokoch svojho života v čo najužšom kontakte so svojimi rodičmi, a preto nevidím žiadny dôvod na to, aby ste nepodali žiadosť o osvojenie aj teraz, keď nemáte svoj budúci domček dostavaný. Aké to bude krásne, keď raz budete svojmu osvojenému dieťaťu rozprávať, ako ste stavali domček a pripravovali detskú izbu iba pre neho? Určite to bude pre neho pozitívna informácia. Prajem Vám veľa šťastia
  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Chceli by sme si adaptovať dieťa,ako máme s manželom postupovať?

  17 júl 2016
  Dobrý deň,
  ak si chcete adoptovať/osvojiť s manželom dieťa, musíte ísť na UPSVaR v mieste Vášho bydliska, oddelenie SPO a SK (Sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately), kde si požiadate o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS. Vypíšete potrebnú žiadosť, doložíte ostatné potvrdenia a vyberiete si subjekt na prípravu na NRS. Prípravu v rozsahu minimálne 26 hodín môžete absolvovať na UPSVaR-e, alebo v niektorom z akreditovaných subjektov (Návrat, Úsmev ako dar), pričom na úrade je príprava na NRS bezplatná a v akreditovaných subjektoch sa čiastočne na prípravu prispieva. U nás v Návrate sa robí príprava kombináciou individuálnej a skupinovej formy.

  Po absolvovaní prípravy v niektorom zo subjektov budete s manželom zapísaní do zoznamu žiadateľov a následne budete čakať na svoje dieťa príp. deti. Dĺžka čakania na dieťa závisí od Vašich kritérií resp. preferencií na dieťa. Ak budete mať záujem o ďalšie informácie, tak mi prosím napíšte. Prajem Vám veľa úspechov
  Iveta KEBLUŠKOVÁ

 • Dobrý deň,chcem sa spýtať na možný priebeh (ak nie som úplne mimo) adopcie.Je možný aj nasledujúci scenár? :v nejakom sociálnom zariadení si padneme do oka s určitým dieťaťom...niekoľko mesiacov (po absolvovaní zrejme nejakého školenia...) chodíme spolu von atď.a keď si povieme, že chceme ísť do toho, je možné teda požiadať o adopciu konkrétneho dieťaťa??Ďakujem.

  6 júl 2016
  Dobrý deň, pán Jaroslav,

  takýto scenár je možný, ale v súčasnej dobe je málo pravdepodobný a menej častý, ako v minulosti. Je to spôsobené zrejme tým, že už nie je také časté a podporované nejakým zákonom to, že cudzí ľudia si brali deti z detských domovov napr. na Vianoce, sviatky, výlety a pod. V záujme detí je, aby sa im našla trvalá rodina, s trvalými vzťahmi a nie "iba" človek/ľudia, ktorý toto dieťa zoberú na výlety, urobia mu oslavu a vrátia ho späť do prostredia, kde nemá rodičov. V súčasnosti malé deti do 6 rokov musia byť umiestnené v profesionálnych rodinách, a to je ďalší dôvod, prečo neprídete s nimi do kontaktu v inštitúcii. Samozrejme, môžete sa za určitých okolností zoznámiť s dieťaťom, ktoré má nariadenú ústavnú starostlivosť, zároveň je osvojiteľné, vytvoríte si s ním vzťah, a potom, ak to bude v záujme dieťaťa, osvojíte si toto konkrétne dieťa. Samozrejme, až po absolvovaní prípravy na náhradnú starostlivosť v rozsahu minimálne 26 hodín. Ak máte ďalšie otázky, kľudne mi napíšte, alebo kontaktujte ktorékoľvek Centrum Návrat alebo UPSVaR. S pozdravom

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň, chcela by som sa spýtať s manželom sa už viac rokov snažíme o vlastné dieťa a už sme vyčerpali všetky medicínske možnosti. V posledne dobe čoraz častejšie uvažujeme nad adopciou dieťatka, ktorému by sme chceli dať domov a lásku len nevieme aké máme šance. Obaja sme dlhodobo zamestnaný manžel je živnostník a ja zdravotná sestra, máme vlastné bývanie, len by sme chceli čo najmenšie dieťatko. Aké máme prosím šance a ako máme postupovať. Ďakujem za odpoveď

  28 jún 2016
  Dobrý deň pani Lucia,
  je prirodzené, že túžite po dieťati a keď sa Vám ho nedarí počať, uvažujete nad adopciou. Vo Vašej otázke nie je napísané nič, čo by nejako znižovalo Vaše šance adoptovať si dieťatko, oproti iným záujemcom, práve naopak. Zdá sa, že túžite po dieťati obaja, máte zázemie, prácu... Je pred Vami však ešte dlhá cesta.

  Ak máte záujem prijať dieťa, musíte ísť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK a tu im oznámite, že si chcete osvojiť/adoptovať dieťa. Tu si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude pripravovať na NRS (úrad, Návrat alebo Úsmev ako dar), splníte určité náležitosti, doložíte tlačivá a príprava sa môže začať. Zo zákona je v rozsahu minimálne 26 hodín. Po jej absolvovaní budete zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS a už Vám zostáva iba čakať. Nakoľko túžite po malom dieťatku, čakanie bude zrejme dlhšie, v závislosti od regiónu, z ktorého pochádzate. Treba sa obrniť trpezlivosťou a využiť tento čas na prípravu na dieťatko. Po určitom čase Vás budú kontaktovať s ponukou dieťatka, nasleduje súd, predosvojiteľská starostlivosť, osvojenie a stanete sa rodičmi malého drobca. Tak Vám držím prsty na tejto ceste a prajem správne rozhodnutia

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň,chcela by som sa informovať. Moja mama si zobrala do náhradnej osobnej starostlivosti vnučku, dcéru mojej sestry. Malá vtedy mala jeden mesiac. Sestra o ňu nejaví žiaden záujem. Keďže s dieťaťom žijeme v spoločnej domácnosti aj ja s mojim manželom, Sofinka berie nás ako svojich rodičov, hoci vie, že nie som jej biologická matka. Niekoľkokrát som sa informovala ohľadom adopcie, no bolo mi povedané, že to v tomto prípade nie je možné. Dozvedela som sa však, že keďže sestra neplatí výživné, ani sa o dieťa nezaujíma, bola by možnosť dieťa si osvojiť. Chcela by som sa preto informovať, či je to možné, aj keď som teta dieťaťa a aký je tam postup. A ako je to s potvrdením od lekára? Treba nejaké špeciálne tlačivo? Vopred ďakujem za odpoveď.

  8 jún 2016

  Dobrý deň,

  je výborné, že napriek tomu, že Sofinkina mama nezvládla svoju rodičovskú úlohu, že má okolo seba milujúcu rodinu a nemusí vyrastať  medzi "cudzími". Za to Vám, aj Vašej mamine patrí veľká vďaka. Samozrejme, osvojiť dieťa si môže aj príbuzný dieťaťa, dokonca je to pre dieťa z môjho pohľadu lepšie, že sa stanú jeho rodičmi jeho blízki. To či bude potrebný súhlas Vašej sestry s osvojením dieťaťa posúdi súd, súhlas rodičov na osvojenie však nie je potrebný, ak počas najmenej šiestich mesiacov neprejavovali skutočný záujem o maloleté dieťa.

  Ak si chcete Sofinku osvojiť/adoptovať, navštívte prosím Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK a povedzte tu, že si chcete osvojiť toto konkrétne dieťa. Musíte aj s manželom absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu minimálne 26 hodín na UPSVaR-e, v Návrate alebo v Úsmeve ako dar. Na úrad doložíte potrebné tlačivá o zdravotnom stave a pod., vyberiete si subjekt na prípravu na NRS, po absolvovaní ktorej napíšete návrh na súd, kde sa rozhodne o jej osvojení. Je pred Vami ešte dlhá cesta, tak Vám budem držať prsty. Keď si nebudete vedieť dať rady, kontaktujte ktorékoľvek Centrum Návrat alebo UPSVaR v mieste Vášho bydliska. Veľa šťastia

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na možné preskakovanie žiadateľov v zozname žiadateľov o osvojenie. S partnerom žijeme spolu a po neúspešných pokusoch o vlastné dieťa sme sa rozhodli pre adopciu. Keďže nie sme manželia, žiadosť som si podala sama, absolvovala som celú prípravu (niektoré časti aj s partnerom) a bola som riadne rozhodnutím zapísaná do zoznamu žiadateľov. Teraz som už na poprednom mieste, ale sociálna pracovníčka mi oznámila, že ma nebudú kontaktovať s každým dieťatkom, pretože uprednostňované budú manželské páry. Je možné preskočiť v zozname žiadateľa len z dôvodu, že je v zozname zapísaný ako jednotlivec? Sobáš odkladáme len z dôvodu, že nechceme prísť o poradie, ktoré máme.

  3 jún 2016

  Dobrý deň,

  v zákone o rodine č. 36/2005 v znení neskorších predpisov sa píše, že osvojiť maloleté dieťa môžu manželia alebo jeden z manželov... a že maloleté dieťa môže výnimočne osvojiť aj osamelá osoba, ak sú splnené predpoklady, že osvojenie bude v záujme dieťaťa. Myslím si, napriek tomu, že aj ja som v minulosti prijala do starostlivosti dieťa ako osamelá osoba, že pre každé dieťa je ideálne mať obidvoch rodičov (mamu a otca). Určite je však v záujme dieťaťa mať aspoň jedného rodiča, ako vyrastať v bezvzťahovom prostredí, kde dieťa nemá ani jedného "svojho" človeka. Neviem presne, aké usmernenia majú úrady práce, ale ja v zákone nevidím priestor na to, aby Vás na poradovníku žiadateľov preskakovali z dôvodu, že žiadate o adopciu sama.  Nebudú Vás však kontaktovať s každým dieťaťom, pretože Vás môžu kľudne "predbehnúť" žiadatelia, ktorí majú inak nastavené kritériá na prijatie dieťaťa. Napr. Ak je niekto ochotný prijať rómsku súrodeneckú dvojicu preskočí na zozname žiadateľa, ktorý je ochotný prijať iba jedného novorodenca, alebo ak je niekto ochotný akceptovať určité zdravotné znevýhodnenia dieťaťa, preskočí na zozname žiadateľa/ov,  ktorí chcú prijať úplne zdravé dieťatko a pod.  Úrad vedie dva zoznamy, jeden je zoznam žiadateľov o osvojenie/pestúnsku starostlivosť a druhý zoznam je zoznam detí vhodných na NRS. Keď nastane prvý, matematicky povedané, prienik medzi žiadateľom a diaťaťom, mal by úrad žiadateľa kontaktovať a je povinný dodržiavať poradovník. Poradovník nemusia dodržiavať akreditované subjekty (Návrat, Úsmev ako dar) tak prípadne môžete kontaktovať aj tieto subjekty. U nás  je však menej detí a iba tie, ktorým sa nepodarilo nájsť rodinu na úrade. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, prineste si prosím správu z prípravy a rozhodnutie o zapísaní do zoznamu žiadateľov. Prajem Vám veľa trpezlivosti a neskôr lásky s prijatým dieťaťom.

  Iveta Keblušková

 • Zdravim matka, deti umiestene Profi rodine podpisala adopciu, vie ju zrusit ze ich chce dat do starostlivosti sestra ich teti? Dakujem.

  1 jún 2016

  Dobrý deň,

  vôbec neviem, či som správne pochopila Vašu otázku. Pochopila som to správne, že biologická matka dala súhlas na osvojenie detí, ktoré sú teraz umiestnené v profesionálnej rodine a chcela by tento súhlas zrušiť? Chcela by umiestniť svoje deti k sestre, k tete týchto detí? 

  Odvolať súhlas je možné len do času, kým nie je maloleté dieťa umiestnené na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov. Ak  je pravda to čo píšete, že deti sú umiestnené zatiaľ v profesionálnej rodine, mal by sa dať tento súhlas s osvojením ešte zrušiť. Obráťte sa na príslušný úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie SPO a SK a tam Vám určite pomôžu so spísaním návrhu na súd a vysvetlia Vám aké sú možnosti. Tak nech všetko dobre dopadne v prospech detí.

  Iveta Keblušková

   

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Sestra žije s partnerom 15 rokov, nie sú manželia. majú podanú žiadosť o adopciu už tri roky. Na úrade im poradili, že keby boli manželia, tak by to bolo lepšie. Sestra má dva týždne pred svadbou, Na úrad im to aj napísala, a teraz v piatok jej volali, že to tak nemôže byť. Ak sa vezmú, tak ju vyradia z evidencie a všetko začne odznova, ale že majú zrušiť sobáš. A to ani nebudem hovoriť, aký psychický šok jej spôsobili, keďže o dieťatko sa snažili niekoľko rokov, prešli si aj umelým oplodnením, a nakoniec si podali žiadosť o adopciu. Ja si myslím, že ak má byť rodina komplet, tak to má byť manžel manžela a dieťa. Môžu to oni takto urobiť, že keď sa vydá tak ju jednoducho vyradia?

  30 máj 2016

  Dobrý deň,

  podľa našej legislatívy si nemôžu partneri (druh a družka) osvojiť dieťa, ani prijať spoločne  dieťa do inej formy náhradnej rodinnej starostlivosti (pestúnska starostlivosť, náhradná osobná starostlivosť). Dieťa možno zveriť jednej fyzickej osobe alebo do spoločnej starostlivosti manželom, nie partnerom. Preto predpokladám, že Vaša sestra bola doposiaľ, ako píšete 3 roky,  na zozname žiadateľov o osvojenie sama, bez budúceho manžela. Absolvovala prípravu na náhradné rodičovstvo, možno sa na nej parciálne zúčastňoval aj jej partner, ale na zozname žiadateľov o NRS je určite Vaša sestra sama. Rozumiem tomu a je to prirodzené, keďže Vaša sestra sa ide vydávať, že plánujú spoločný život a rodinu a chceli by sa stať rodičmi spoločne. Z môjho pohľadu existujú dve možnosti, ako by sa dala táto situácia riešiť. Samozrejme, Vaša sestra by sa podľa mňa mala vydať, v termíne ako plánuje. Jej manžel by si po uzavretí manželstva musel dorobiť prípravu na NRS a spoločne by sa zapísali na zoznam žiadateľov o NRS, tzn. že by Vašu sestru teraz zrejme vyradili z tohto zoznamu a boli by tam zapísaní spoločne ako manželia, žiadatelia o adopciu, po ukončení všetkých potrebných "tortúr", ktorými už Vaša sestra prešla sama ako žiadateľka o NRS. Druhá možnosť je taká, že si Vaša sestra osvojí dieťa sama, ako pôvodne plánovala, akurát sa jej na zozname možno zmení po svadbe priezvisko. Prebehne predosvojiteľská starostlivosť a následne bude Vaša sestra zapísaná na rodnom liste dieťaťa ako jeho matka, otec neurčený. Po tomto sa môže stať jej manžel otcom dieťaťa na základe Osvojenia dieťaťa manželom matky. V tom prípade by jej budúci manžel nemusel absolvovať prípravu na NRS. Poznám už aj prípad z praxe, kedy bolo v rovnakom prípade, ako je Vaša sestra, určené otcovstvo tzv. "Súhlasným vyhlásením rodičov" na matrike, čo podľa mňa nie je úplne "čistý" spôsob v prípade, že nejde o biologických rodičov, ale je tu, zdá sa, aj táto možnosť. Tak prajem budúcej rodinke nech všetko dobre dopadne a nech vznikne krásna a milujúca kompletná rodinka - mama, oco a dieťa/deti. Pekné dni

  Iveta Keblušková

 • Dobry den, chcela by som sa opytat, ci maju sancu na adopciu rodicia, ak ma manzel zaznam kvoli alkoholu za volantom. Vopred dakujem za odpoved.

  26 apríl 2016

  Dobrý deň,

  žiadosť záujemcov o pestúnsku starostlivosť alebo osvojenie vedie orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na príslušnom UPSVaR-e. Ten si vyžiada aj odpis z registra trestov žiadateľov o osvojenie a posúdi, či daní žiadatelia môžu alebo nemôžu byť zapísaní do zoznamu žiadateľov o adopciu. Preto sa prosím o túto informáciu obráťte na príslušný úrad, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tu Vám citujem zo zákona č. 305/2005 o SPO a SK kedy fyzická osoba nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, z toho čo ste napísali neviem posúdiť, či je to aj prípad Vášho manžela:

   

  (4) Fyzická osoba, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti, ak

  a) bola odsúdená za úmyselný trestný čin na nepodmienečný trest odňatia slobody vo výmere vyššej ako jeden rok, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu,38a)alebo

  b) bola odsúdená za úmyselný trestný čin za niektorý z trestných činov proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži, proti iným právam a slobodám, proti mieru a ľudskosti, alebo bola odsúdená za niektorý z trestných činov terorizmu a extrémizmu, a to aj, ak jej bolo odsúdenie za takýto trestný čin zahladené alebo sa na ňu hľadí, akoby nebola za takýto čin odsúdená podľa osobitného predpisu.38a)(§92 a 93 Trestného zákona)

  S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobry den, prajemchcela by som Vas poprosit o radu ohladom realnosti moznosti adopcie v mojom, trochu komplikovanom pripade. Presli sme expartnerom velmi zlozite obdobie viacerych rokov snahy o dieta a aj opakovanych pokusov o umele oplodnenie. Vecne fakty, ktore by mali byt pp pri adopcii rozhodujuce su naslednovne: mam 37, som slobodna, bezdetna. Mam 1,5 izbovy byt. Zijem a pracujem v Bratislave ako stredoskolska ucitelka a lektorka FJ. Okrem toho poberam ciastocny invalidny dochodok kvoli diagnoze sklerozy multiplex, ktora je v liecbe a vdaka Bohu ma nijak neobmedzuje v normalnom fungovani. Neviem ake detailne informacie ohladom zdravia su dolezite, ale prekonala som rakovinu maternice.Predpokladam, ze asi nie som velmi pripad na schvalenie ziadosti o adopciu, ale ak by ste mi vedeli poradit, ake moznosti by v mojom pripade prichadzali v uvahu, bola by som Vam velmi vdacna.Vopred dakujem za odpoved! s pozdravom katarina

  25 apríl 2016

  Dobrý deň pani Katarína,

  v prvom rade mi dovoľte, aby som vyjadrila môj obdiv voči Vám, že napriek svojej neľahkej situácii a zdravotným problémom, máte miesto v srdci na prijatie dieťaťa. 

  Píšete o Vašom materiálnom zázemí aj o Vašom zdravotnom stave, čo sú, okrem iného, veľmi vážne faktory, rozhodujúce v prospech či neprospech na prijatie dieťaťa. Nemenej dôležité sú aj osobnostné predpoklady žiadateľa byť dobrým náhradným rodičom dieťaťu, ktoré zažilo v živote stratu rodičov. Pre takéto dieťa je veľmi dôležitá stálosť prostredia v ktorom vyrastá a vzťah s aspoň jednou blízkou materskou osobou, v ideálnom prípade s mamou a otcom. 

  Naša legislatíva umožnuje aj osamelej fyzickej osobe adoptovať/osvojiť si dieťa, prijať ho do pestúnskej, či náhradnej osobnej starostlivosti, takže v tom by u Vás nemal byť problém. Podľa mňa, nakoľko ste zamestnaná a máte bývanie, dokážete aj materiálne zabezpečiť dieťa. Neviem však posúdiť Váš zdravotný stav, či je v súlade s tým, aby ste sa mohli stať náhradnou mamou.  Evidenciu žiadostí fyzických osôb, ktoré majú záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, o zapísanie do zoznamu žiadateľov vedie orgán SPO a SK na príslušnom UPSVaR-e. Preto Vám odporúčam navštíviť príslušný úrad, kde si podáte túto žiadosť, ku ktorej musíte priložiť dotazník, správu o zdravotnom stave, doklad o majetkových pomeroch... Orgán SPO na základe predloženej zdravotnej správy môže zastaviť konanie  ve veci zapísania fyzickej osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom alebo osvojiteľom, okrem iného aj vtedy ak podľa správy o zdravotnom stave fyzickej osoby nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej rodinnej starostlivosti. Preto sa prosím so žiadosťou o NRS obráťte na úrad. Keby som Vám mohla odporučiť formu náhradnej rodinnej starostlivosti, vzhľadom k tomu, že nie ste vydatá, vzhľadom na Váš zdravotný stav a vzhľadom na to, že PS je viac finančne podporovaná štátom odporučila by som Vám namiesto osvojenia pestúnsku starostlivosť. Nech Vám to všetko dobre dopadne. S prianím všetkého dobrého

  Iveta Keblušková

 • Dobrý den, už dlhšiu dobu uvažujem o dieťati, nemáme vlastné deti a mne chýba zmysel života, ale mám strach, mám kopec vnútorných obáv či by som to zvládla s nevlastným dieťaťom, hľadám odpovede, články a cítim, že mi niečo chýba, kto by ma nakopol, nechcem niekedy ľutovať, že som to premárnila, a že ostanem sama...chcem mať niekoho pre koho tu vždy budem, chcem byť mama, dokonalá, dobrá, láskavá..ale strach je vo mne.

  31 marec 2016

  Dobrý deň,

  úplne rozumiem Vašej potrebe byť mamou. Niektorí odborníci túto potrebu prirovnávajú až k pudom. Úplne rozumiem aj všetkým Vašim obavám, otázkam, strachom a pochybnostiam. Zdajú sa mi prirodzené aj pri biologickom rodičovstve, pri náhradnom rodičovstve obzvlášť.

  Keď som premýšľala nad tým, čo by som Vám mohla poradiť, napadlo ma ako prvé, že by ste mohli absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo. Postup je taký, že sa prihlásite na príslušný UPSVaR v mieste Vášho bydliska ako záujemca o náhradné rodičovstvo. Tam si vyberiete subjekt, ktorý Vás bude pripravovať. Môže to byť úrad, Úsmev ako dar alebo Návrat. Čas prípravy (minimálne 26 hodín) je podľa mňa užitočný na to, aby ste si aspoň niektoré Vaše otázky a obavy zodpovedali, aby ste sa na túto neľahkú cestu pripravili príp. tento čas bude pre Vás užitočný v tom, že si uvedomíte, že toto nie je cesta pre Vás. Nikde nie je napísané, že keď začnete prípravu na NRS tak ju musíte aj dokončiť, keď dokončíte prípravu, že sa musíte zapísať do zoznamu žiadateľov o NRS, príp. ak sa zapíšete na zoznam žiadateľov, môžete byť z neho kedykoľvek na vlastnú žiadosť vyradená.

  Zdá sa mi super to čo robíte, že sa o túto tému zaujímate, čítate o tom články... Mohlo by byť v procese zvažovania a rozhodovania pre Vás ešte užitočné chodiť na kluby náhradných rodín. Je to otvorená svojpomocná skupina ľudí, náhradných rodičov a ľudí v podobnej životnej situácii po prijatí dieťaťa ale aj ľudí, ktorí ešte len túto možnosť zvažujú, rovnako ako Vy. Prajem Vám veľa úspechov v rozhodovaní.

  Iveta Keblušková

 • dobry den,je mi 26 a 2 roky som sama,mala som vstah 8 rokou,len sa zhorsil,nuz a mala som plany,vstah,rodina.no lenze mi diagnizovaly menopausu.rada by som si adoptovala miminko.pracujem v zahranici,skolu nemam ale mam srdce ktore je podla mna cenejsie,ked niekto tuzi sa stat matkou ale nemoze,co potom,vstah nechcem,dokazem sa sama postarat o vsetko tak ako aj teraz,prosim poradte mi,ci mam snacu,o priatela nestojim,nechcem aby potom mu citovo ublizoval nejaki zmrd,ze to neni jeho,a ani im neverim,kolko zien vychovava samo miminko,babetkop,a vychova ho normalne,tak ako co musim mat,?miliony?to nemam,mam dom,pracu, a srdce na spravnom mieste,vela ludi ich nema

  29 marec 2016

  Dobrý deň,

  naša  legislatíva umožňuje prijať dieťa aj osamelej fyzickej osobe, takže áno, máte šancu. 

  Preto Vám odporúčam navštíviť Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, kde si podáte žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov o NRS.  Na zapísanie do tohto zoznamu musíte splniť určité náležitosti a k tejto žiadosti musia byť priložené určité doklady (dotazník, správa o zdravotnom stave, doklad o majetkových pomeroch) a musíte absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo v rozsahu najmenej 26 hodín. Túto prípravu môžete absolvovať buď na úrade alebo v akreditovanom subjekte (Úsmev ako dar, Návrat). Veľa šťastia

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň prajem, s partnerom velmi vážne uvažujeme o adopcii novorodenca (resp.pár mesačného babätka) .Vlastné deti nemáme a veľmi túžime mať dieťatko. Chystáme sa aj zosobásiť, ja mám 38, partner 42 rokov. Čítala som o podmienkach adopcie, čo sa týka aj finančného zabezpečenia , kt. je jednou významnou podmienkou pri adopcii. Chcela by som sa spýtať , že keď žena vyhovuje všetkým ostatným podmienkam ( register trestu, zdravotný stav atď.) ale je viac rokov dobrovoľne nezamestnaná , ale muž je finančne zabezpečený , vlastní rodinný dom, má prospešné zamestnanie,a vie zabezpečiť všetky materiálne potreby rodine , či je to problém , ak žena nemá zárobok? (aj tak by ostala doma na materskej s bábatkom po adopcii). Vopred vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom Helena

  4 február 2016

  Dobrý deň, pani Helena,

  To, že nepracujete nie je problém. Problém je v tom, že nie ste zosobášení. Zákon o rodine a ostatné zákony týkajúce sa  rodiny, nepoznajú inštitút partnerstvo. Poznajú len manželstvo.  V manželstve by nevadilo, že jeden z manželov nepracuje, lebo pracuje ten druhý a keďže si dieťa osvojili spolu, jeden je živiteľ a postará sa o ostatných. Lenže partner takúto povinnosť nemá – aspoň pred zákonom nie. A vlastne – partner si dieťa ani neosvojuje.  Podľa nášho zákona si môže dieťa adoptovať manželský pár alebo vo výnimočnom prípade osamelá žena/muž, nie partneri. Ale v prípade ak ste osamelá, teda bez manžela, tak by ste mali mať prácu a vyvárať si súčasne aj nejakú rezervu na čas, keď budete s dieťaťom doma na materskej alebo rodičovskej dovolenke.

  Takže, ak by som Vám mohla poradiť, ak si chcete adoptovať dieťa, bolo by dobré, aby ste sa zosobášili.

  S pozdravom

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo

  Centrum Návrat Bratislava

 • Dobry den volam sa Marianna Gorcsova. Uz rok a pol sme zaevidovany v Trnave v poradovniku o adopciu dietatka. Hovorili ze mame este cakat 4roky mozno aj viac. Nechceme tolko cakat nedalo by sa to urychlit? Dakujem Marianna

  24 november 2015

  Dobrý deň pani Marianna,

  rozumiem tomu, že čakanie na vytúžené dieťatko môže byť náročné. Toto čakanie však môže byť aj užitočné, veď aj na biologické dieťa sa čaká nejaký čas, ktorý slúži na to, aby sa matka/rodičia na dieťatko pripravili. Rozumiem aj tomu, že 4 roky je dlhá doba a chápem Vašu netrpezlivosť. Pri každom úrade/kraji je to však individuálne a "čakacia doba" je rozdielna. Je to závislé od toho, koľko detí, o ktoré sa nemôže postarať biologická radina, sa narodí v danom kraji, ale aj od ďalších faktorov. Doba čakania je výrazne závislá aj od kritérií žiadateľa o náhradné rodičovstvo. Ak chce žiadateľ prijať napr. nerómskeho, zdravého novorodenca, tak bude na dieťatko čakať výrazne dlhšie, ako žiadateľ, ktorý je ochotný akceptovať  dieťatko napr. so zdravotným znevýhodnením, vyšším vekom alebo dieťa rómskeho etnika.

  Ak máte, striktne určené kritéria na to, aké dieťa ste ochotní prijať, nedá sa to nijako urýchliť a odporúčam Vám trpezlivosť.

  Ak ste ochotní "poľaviť" zo svojich kritérií na dieťa, odporúčam Vám informovať o tomto pracovníčku UPSVaR-u, ktorá u Vás zabezpečuje sprostredkovanie detí. Vtedy môžete aj výrazne postúpiť vpred na rebríčku žiadateľov  o náhradnú rodinnú starostlivosť. Pracovníčka UPSVaR-u Vás bude kontaktovať vtedy, keď nastane prienik medzi Vašimi kritériami na prijatie dieťaťa a dieťaťom, ktoré je na zozname detí, ktorým treba sprostredkovať NRS. Ešte môžete požiadať o sprostredkovanie aj akreditovaný subjekt vo Vašom okolí - Návrat alebo Úsmev ako dar. V týchto subjektoch už nemusíme dodržiavať poradovník žiadateľov o NRS,  na ktorom ste zapísaná aj Vy na úrade, máme však na zozname oveľa menej detí a iba tie, ktorým sa nepodarilo nájsť náhradnú rodinu na úrade. Ak budete kvôli sprostredkovaniu kontaktovať niektorý z akreditovaných subjektov, zoberte si prosím so sebou rozhodnutie o zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS a správu z prípravy na náhradné rodičovstvo. Prajem Vám veľa trpezlivosti a múdrosť v rozhodovaní

  Iveta Keblušková

 • Dobrý deň,s manželkou výhľadovo uvažujeme o adopcii. 2 deti už máme, ale radi by sme tretie. Adopciu nechceme ihneď, len výhľadovo, ale dočítal som sa, že čakacie doby sú rádovo v rokoch, takže je asi na mieste začať to riešiť s predstihom.Spýtať sa chcem hlavne na tie čakacie doby. Na základe Vašich skúseností nám snáď budete vedieť aspoň orientačne povedať, na aký dlhý proces sa máme pripraviť.Základné info o našich predstavách:- Nechceme miminko, ale dieťa vo veku 3-5 rokov (preferujeme 3 ročné).- Ideálne aby to bolo dievča (máme dve dcéry, lepšie zapadne).- Čítal som, že je problém (predlžuje sa čakanie), ak rodičia žiadajú 100% zdravé dieťa, lebo aj dieťa s alergiou je tým pádom nevyhovujúce. Takéto striktné podmienky nemáme, stačí ak to bude "normálne" dieťa, ktoré nevyžaduje špeciálnu starostlivosť.- Ohľadom čakacej doby bude zrejme relevantné aj to, že dieťa nemusí byť nerómske.Vopred vďaka za ochotu a informácie.Moju otázku a odpoveď môžete zverejniť, ale prosím bez mena a adresy. Vďaka za pochopenie.

  3 november 2015

  Dobrý deň,

   

  Je iste obdivuhodné, že popri tom, že vychovávate svoje vlastné deti, sa chcete ešte postarať a dať domov a lásku dieťaťu, ktoré nemalo to šťastie, že by mohlo vyrastať vo svojej vlastnej rodine s milujúcimi rodičmi. Sami z vlastných skúseností veľmi dobre viete, že starostlivosť o dieťa nie je jednoduchá a že výchova je tiež často komplikovaná vec.

  Deti, ktoré vyrastajú v detskom domove sú navyše veľmi zranené, boli opustené svojimi rodičmi, strieda sa pri nich veľa ľudí, putujú často rôznymi prostrediam, nemajú tých svojich blízkych, ktorí by tam boli stále a iba pre nich a ešte veľa veľa iných faktorov im ovplyvňuje život. Tieto nepriaznivé životné okolnosti  spôsobujú u dieťaťa traumu, zranenie jeho psychiky. A táto trauma sa len tak nestratí, jej následky ostávajú v dieťati, v človeku celý život. Aj preto je výchova a starostlivosť o tieto deti náročnejšia a ťažšia ako je tomu pri deťoch, ktoré sa narodili do milujúcej rodiny. Je potrebné pristupovať k nim veľmi citlivo a s porozumením , pripraviť na to aj svoje okolie, príbuzných, školu ....

  O tom aké sú tie špecifiká týchto detí sa dá niečo si aj prečítať, ale hlavne sa o tom hovorí v Príprave na náhradné rodičovstvo. Príprava má rozsah 26 hodín a je povinná pre všetkých žiadateľov (robí ju aj naše občianske združenie Návrat).

  Pomaly sa dostávam k tomu, aký je postup pri podávaní žiadosti o náhradné rodičovstvo.

  No najskôr by som Vám možno odporučila – ak môžete – aby ste sa s nami stretli a podrobnejšie by sme sa porozprávali /o všetkom, o čom by ste potrebovali vedieť, na čo by ste sa chceli spýtať, prípadne, čo by sme Vám my chceli povedať.

  Ja Vám píšem z Bratislavy, my sídlime na Šancovej 42, ak ste z nejakej inej časti Slovenska, tak potom máme ešte tri ďalšie centrá – v Žiline, Banskej Bystrici a Prešove - na našej stránke www.navrat.sk  si môžete nájsť ich adresy aj kontakty a dohodnúť sa s nimi. Ak sa cítite, že to nepotrebujete alebo nechcete, tak, samozrejme, nemusíte. Potom by ste mali ísť na Váš najbližší Úrad práce sociálnych vecí a rodiny(UPSVR), kde si s pracovníčkou, ktorá má na starosť sociálnoprávnu ochranu detí a mládeže, prejdete  ako napísať žiadosť a aké doklady k nej treba priložiť. Keď budete mať žiadosť napísanú, aj pripojené potvrdenia, tak potom to odovzdáte na UPSVR – určenom, teda krajskom.  Keď budú mať na úrade všetko pokope, tak potom ešte budete musieť absolvovať prípravu na NRS, a to buď u nás v Návrate, alebo máte aj iné možnosti na výber. To Vám všetko vysvetlia na úrade. Ak chcete, tak tento postup je podrobne popísaný aj v malej knižke na našej www stránke v časti – čomu sa venujeme – publikačná činnosť. Je to knižka Hľadáme rodičov, alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Tá knižka je v PDF formáte a je voľne k dispozícii.

  Na Vašu otázku – na aký dlhý čas čakania sa máte pripraviť, Vám neviem celkom presne odpovedať, pretože neviem, odkiaľ píšete – z ktorého kraja. Tie čakacie doby sú totiž rôzne – v závislosti od kraja (ale aj od iných faktorov). Ale minimálne je to tak 1,2 aj tri roky. Áno na dĺžku čakania má vplyv aj Vaša predstava o dieťati – o jeho zdravotnom stave, prípadne aj o etniku. To, že ste otvorení akémukoľvek etniku, Vás môže do istej miery zvýhodňovať a môže to Vaše čakanie skrátiť. Ale bolo by dobré sa o tom podrobnejšie porozprávať, záleží aj na veku Vašich detí, aby to do seba správne zapadalo a taktiež by o tom mali vaše deti vedieť

  Ak by ste mali záujem, môžem Vám odporučiť a prípadne aj poslať ďalšiu literatúru, ktorá by Vám mohla byť užitočná, alebo zaujímavá.

  Ak by ste čokoľvek potrebovali, napíšte mi alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii – 0907/808080

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa

  Návrat Bratislava

 • Dobrý deň, mala by som otazku ohľadom adoptácii dietata. chcela by som vediet ci si mozem adoptovat dieta ked som vydata ale momentalne nezijem s manzelom. mam 26 rokov pracuje na TPP, a hlavne by som chcela vediet ci mozem si vybrat dieta alebo mi pridelia. Nakolko by som chcela dievcatko a malicke este mohlo by byt aj par mesiacne.

  2 november 2015

  Dobrý deň, pani Erika,

   

  Neviem odkiaľ – z ktorého kraja píšete, ale ak by ste boli z Bratislavy alebo blízkeho okolia, mohli by sme sa aj stretnúť a porozprávať sa o všetkom viac.

  Ale v zásade platí, že adoptovať dieťa si môže manželský pár  alebo jednotlivec, teda osamelá žena alebo osamelý muž. Pokiaľ máte manžela, môžete si podať žiadosť na adopciu len vy dvaja spolu, nie vy sama. Takže by ste sa asi museli najskôr rozviesť.

  Dieťa si tak celkom nevyberiete, ale ani Vám ho tak celkom nepridelia.

  Počas prípravy na NRS si ujasníte svoju predstavu o dieťati  - o jeho pohlaví, zdravotnom stave, prípadne iných veciach a tú dáme aj do správy z prípravy.

  Potom budete čakať na dieťa. Toto čakanie býva rôzne dlhé od 2 rokov až do 5-6 rokov – aj podľa kraja v ktorom ste zapísaní aj podľa Vašich predstáv o dieťati. Potom, keď prídete na radu, tak Vám ponúknu dieťa a vy sa môžete rozhodnúť. Samozrejme môžete dostať aj maličké bábätko.

  Neviem, čo by ste ešte chceli vedieť viac, napíšte mi ešte alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii 0907/808080

   

  S pozdravomOľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Na koho alebo kde sa mám obrátiť v prípade záujmu adopcie dieťaťa. Máme 4 ročnú dcéru a súrodenca k nej sa nám nepodarilo zatiaľ dosiahnuť. Manželka má už po 40 tke.

  2 november 2015

  Dobrý deň, pán Bartoš,

   

  Neviem z akého mesta alebo kraja ste? Ak by ste boli z Bratislavy alebo z okolia, mohli ba sme sa aj stretnúť – spolu s Vašou pani manželkou a bližšie sa o tom porozprávať.

  Ale ak Vám ide čisto o technický postup, tak začína sa na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny (UPSVR) v mieste Vášho bydliska. Tam si nájdete pracovníčku, ktorá sa zaoberá náhradnou rodinnou starostlivosťou (každý UPSVR takú má) a poviete jej čo chcete urobiť a ona by Vám mala vysvetliť všetko, čo k tomu potrebujete. Len tak zbežne Vám to prerozprávam aj ja. Budete potrebovať  napísať žiadosť o zapísanie do zoznamu žiadateľov (žiadateľmi budete vy obidvaja manželia). A k tomu bude treba doložiť  niekoľko potvrdení – potvrdenie o zdravotnom stave, potvrdenie o príjme, potvrdenie o bezúhonnosti. Žiadosť aj so všetkými potvrdeniami potom podáte v podateľni na UPSVR – ale inom – na takzvanom určenom UPSVR – teda vo vašom krajskom meste.  Ten malý úrad, kde vyhľadáte tú pracovníčku, ten Vám slúži iba k tomu, aby Vás zorientoval a pomohol Vám s čím je treba, ale žiadosť sa podáva na určenom UPSVR. Medzitým k Vám ešte príde na návštevu do domácnosti niektorá pracovníčka úradu, no a potom, keď už budete mať podanú žiadosť, tak si úrad na Vás vyžiada z GP odpis z registra trestov. Keď to úrad všetko bude mať, môžete začať robiť prípravu na NRS a to buď v akreditovanom subjekte (Návrat alebo Úsmev ako dar) alebo v Centre poradenskopsychologických služieb (pri UPSVR) u psychológa. Po úspešnom absolvovaní prípravy budete zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS. No a potom budete už len čakať, kým Vás oslovia, že pre Vás majú dieťa. To čakanie býva rôzne dlhé, záleží to aj od toho, z akého kraja ste, ale aj od Vašich predstáv o dieťati. Možno ste už o tom premýšľali, aké by to dieťatko malo byť  - v akom veku, zdravotne a podobe. Ak nie, tak ešte budete  o tom uvažovať. No a je to je potom dobre, keď viete, aspoň sa budete vedieť nastaviť na to, aké dlhé čakanie by to mohlo byť.

   

  Tieto všetky informácie a ešte aj ďalšie nájdete aj na našej stránke www.navrat.sk v sekcii Čo robíme – čím sa zaoberáme a v časti publikačná činnosť. Tak tam je knižka, ktorá sa volá -  Hľadáme rodičov, alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Táto knižka sa dá voľne stiahnuť , je v PDF formáte a tam je celý postup podrobne opísaný a spolu s tým aj iné ďalšie témy.

  Ak by ste sa chceli osobne stretnúť a porozprávať,  môžete mi napísať alebo zavolajte na našu infolinku nielen o adopcii

  0907/808080.

  Držím Vám palce.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová
  sociálna poradkyňa
  Návrat, o.z.

 • Dobrý deň, mala by som otazku ohľadom adoptácii dietata. chcela by som vediet ci si mozem adoptovat dieta ked som vydata ale momentalne nezijem s manzelom. mam 26 rokov pracuje na TPP, a hlavne by som chcela vediet ci mozem si vybrat dieta alebo mi pridelia. Nakolko by som chcela dievcatko a malicke este mohlo by byt aj par mesiacne.

  30 október 2015
 • Na koho alebo kde sa mám obrátiť v prípade záujmu adopcie dieťaťa. Máme 4 ročnú dcéru a súrodenca k nej sa nám nepodarilo zatiaľ dosiahnuť. Manželka má už po 40 tke.

  30 október 2015
 • kurz náhradného rodičovstva - Dobrý deň, mala by som otázočku : kurzu náhradného rodičovstva sa môžem zúčastniť až po vyplnení žiadosti na príslušnom UPSVAR alebo ešte pred. V prípade, že mám pedagogické vzdelanie a prax 5 rokov + manžel je sociálnym pracovníkom musí sa absolvovať tento kurz? ĎAKUJEM

  24 október 2015

  Dobrý deň, p

   

  rípravy na náhradné rodičovstvo sa môžete zúčastniť až po podaní žiadosti (spolu s niektorým potvrdeniami)na príslušnom UPSVaR. Vaše vzdelanie a manželovo povolanie Vám iste pri výchove duieťatka bvudú užitočné, ale podľa našej legislatívy Vás nezbavujú povinnosti absolvovať 26 hodinovú prípravu na NRS. Príprava sa dá absolvovať na Referáte poradenskopsychologických služieb pri UPSVR, alebo v niektorom z akreditovaných subjektov - Návrat a Úsmev ako dar.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • zrušenie adopcie - Mame adoptovanu dceru od dvoch mesiacov jej života. Teraz ma skoro 18 v septembria robi mi peklo zo života.Bola už aj na Psychiatrii, v polepšovni a aj tak si robí čo chce.Uteká z domu,fláka sa, nechce sa učit. Ja som ostala na voziku od septembra 2013 s amputovanou nohou a muž psychicky ochorel na duševnu chorobu.Obaja ma doslova tyraju a ja nevladzem dalej trpiet. Detska lekárka mi poradila napisať žiadosť na sud o zrušenie adopcie,nakolko sa zmenili podmienky na výchovu dcery. Je taka možnosť?

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  na Vašu otázku je veľmi ťažké odpovedať. Neviem ako dlho Vám dcéra "robí peklo zo života", ale asi by bolo bývalo lepšie obrátiť sa o pomoc skôr, predtým ako to takto vyvrcholilo. Keď už má za sebou pobyt na psychiatrickom oddelení a aj v "polepšovni", už sa asi toho nedá veľa urobiť. Vaše vzťahy sú už asi nevzvratne narušené. Adopcia sa súdom zrušiť nedá, navyše keď Vaša dcéra má už 18 rokov. Pokiaľ chcete niečo riešiť s dedičstvom alebo zmeniť nejaké právne dôsledky adopcie, môžete sa obrátiť na právnika a dcéru vydediť, alebo spísať závet. Ale zrušenie adopcie podľa môjho názoru neprichádza do úvahy. Možno právnik by Vám v tom poradil niečo viac, ja naozaj viac neviem.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako dlho asi trvá proces adopcie? S manželom pravdepodobne nebudeme môcť mať dieťatko a veľmi po ňom túžime. Tak sme rozmýšľali nad adopciou. Ak by sa nám V budúcnosti aj podarilo vlastné dieťatko budeme len radi. :-) Podľa skúseností viem,že osvojenie (adpcia) môže trvať aj niekoľko rokov a my už po dieťatku veľmi túžime tak vy sme chceli vedieť kedy to začať vybavovať, obaja sme zamestnaný, S vlastným bytom.

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  vidím, že píšete z Bratislavy. Ak by ste mali záujem, môžeme sa stretnúť aj osobne, ak by ste chceli prísť do nášho centra na Šancovej ulici. Mohli by sme sa podrobnejšie porozprávať a mali by sme asi viac priestoru na Vaše prípadné ďalšie otázky, ktoré by vyplynuli z rozhovoru. Ale zatiaľ aspoň takto. Na našej stránke www.navrat.sk je záložka PUBLIKÁCIE A FILMY a tam tuším že celkom na jednom z prvých miest je knižka Hľadáme rodičov alebo aj opustené deti potrebujú rodinu. Knižka je tam zavesená v PDF a v nej je presný návod ako máte postupovať, čo potrebujete k žiadosti - aké potvrdenia ....

   

  Stručne - napíšete si žiadosť o zaradenie do zoznamu žiadateľov o náhradnú rodinnú starostlivosť. K tej žiadosti priložíte potvrdenie o zdravotnom stave, potvrdenie o bezúhonnosti a potvrdenie o Vašom aj manželovom príjme. Žiadosť spolu s potvrdeniami odovzdáte na určenom (krajskom)UPSVR v Bratislave Vazovovej 7 - buď v podateľni alebo pošlete doporučene poštou. Ak by ste čokoľvek k tomuto potrebovali vysvetliť, alebo by ste potrebovali nejaké tlačivo, na ktorom má byť potvrdenie a podobne, miestom, kde sa môžete obrátiť a poradiť je pre Vás UPSVR v mieste Vášho bydliska - teda podľa obvodu, kde bývate. Po odovzdaní žiadosti príde ešte niektorá pracovníčka UPSVR k Vám na návštevu a okrem toho si vyžiadajú z Generálnej prokuratúry Váš Odpis z registra trestov. Keď budú toto všetko mať, vyzvú Vás, aby ste sa rozhodli, kde chcete abolvovať prípravu.

   

  Príprava je povinná súčasť zaradenia do zoznamu žiadateľov. Má rozsah 26 hodín a môžete ju absolvovať buď na Referáte poradenskopsychologických služieb pri UPSVR alebov v niektorom z akreditovaných subjektov - teda aj v našom občianskom združení Návrat alebo v Úsmev ako dar. Po úspešnom absolvovaní prípravy budete zapísaní do zoznamu žiadateľov o NRS, no a potom už budete čakať. Dľžka čakania záleží od rôznych faktorov - od situácie v tom-ktorom kraji, ale aj od Vašich predstáv o dieťatku, ktoré by ste chceli prijať do vašej rodiny. Ešte raz - ak by ste sa k tejte téme potrebovali stretnúť a porozprávať, zavolajte mi, ja si rada nájdem čas (alebo ktorákoľvek moja kolegyňa) a môžeme si dať spolu stretnutie. Alebo ak potrebujete niečo doplniť, kľudne mi napíšte na môj mail olsinova@navrat.sk.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • adopcia z inej krajiny - Je mozne si adoptovat dieta z Afriky?

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  jediná inštitúcia, ktorá je oprávnená sa zaoberať medzinárodnými adopciami, je u nás Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ktoré sídli v Bratislave na Župnom námestí č. 6. Majú aj svoju stránku - www.cipc.sk. Tam určite nájdete aj bližšie kontakty a dohodnete si stretnutie, prípadne Vám odpovedia na vašu písomnú otázku. Ja len viem, že to musí byť krajina, ktorá podpísala medzinárodný Dohovor o ochrane detí a o spolupráci pri medzištátnych osvojeniach, a to neviem, či podpísali všetky krajiny v Afrike. Pokiaľ viem, je to vcelku zdĺhavý proces a aj nákladný. Ale presnejšie informácie dostanete od pracovníkov tejto inštitúcie.

   

  S pozdravom Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • hladam - Dobry den,chcela by som sa opytat,aki zistim nieco o dietati, ktore bolo adoptovane mojou kamaratkou? Kmotra bola v zlej situacii a uz jedno dieťa mala,sutuacia si to vyzadovala :-( jedine co sme zistili,ze bola v detskom domove v Mi.adoptovana bola od narodenia,ale pracovnicky ju volali ohladom vyzivneho, ked mala dcerka tri roky,a vraj nebola este adoptovana...vie nieco ohladom malej zistit? Dakujem za odpoved

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  no neviem, či som Vás dobre pochopila. Pokiaľ tomu rozumiem správne - Vaša kamarátka si adoptovala dieťa Vašej kmotry. Je to tak? Potom by bolo asi najjednoduchšie, spýtať sa priamo Vašej kamarátky, nie? No a okrem toho - Vaša kmotra by mohla celkom s istotou vedieť, čo je s dieťaťom. Predsa musel prebehnúť súd o osvojiteľnosti, ktorým sa dieťa stalo právne voľné, teda od toho času si ho bolo možné adoptovať. Na tomto súde by bola mala byť predvolaná aj Vaša kmotra a ak sa ho aj nezúčastnila, mal jej byť doručený rozsudok. Pokiaľ ale matka dieťaťa (Vaša kmotra) nebola pozbavená rodičovských práv a povinností, tak asi na dieťa platí aspoň minimálne výživné a môže ho navštevovať - či už je v detskom domove, v profesionálnej rodine alebo aj v pestúnskej rodine. Neviem, či som Vám odpovedala uspokojivo, pokiaľ som niečomu neporozumela, napíšte mi znova, skúsim Vám čo najskôr odpovedať.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • rodinné prídavky - Dobrý deň,máme doma dieťa na základe predbežného opatrenia a čakáme na predosvojiteľské a po 9 mesiacoch na osvojenie.Môžeme požiadať príslušný úrad o prídavok na dieťa a tiež o jednorázový príplatok.Jedná sa o malé 2 mesačné dieťa a tiež naše prvé.Ďakujem za odpoveď.Hana

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  áno, na základe rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa (aj v prípade ak je to predbežné opatrenie) si môžete požiadať o prídavok na dieťa (podľa zákona č. 600/2003 Z.z.), a to na príslušnom UPSVR podľa miesta Vášho bydliska. Urobte tak čo najskôr, nárok za konkrétny mesiac totiž zaniká po uplynutí šiestich mesiacov. Rovnako si na tom istom úrade požiadajte o jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa (podľa zákona č.383/2013 Z.z.). Na tento príspevok máte nárok, pokiaľ si ho neuplatnila matka dieťaťa.

   

  Predpokladám - keďže máte také malé dieťa - že matka dala generálny súhlas k adopcii, alebo opustila pôrodnicu, alebo rodila v režime anonymného pôrodu, takže jej príspevok pravdepodobne nebol vyplatený. Aj v tomto prípade nárok zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa. No a taktiež si na základe rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa predbežným opatrením požiadajte sociálnu poisťovňu o materský príspevok (poprípade rodičovský - na UPSVR - zákon č. 571/2009 Z.z. o rodičovskom príspevku ....., pokiaľ by z dôvodu napr. vášho nízkeho príjmu bola vo vašom prípade nižšia ako rodičovský príspevok). Pokiaľ by ste mali ešte nejaké nejasnosti, otázky, ozvite sa mi.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • adoptované dieťa, rodná list - Dobrý deň, chcela by som sa Vás opýtať, ako je to ohľadom rodných listov adoptovaných detí. V prípade, že je dieťa adoptované a v rodnom liste sú už zapísaný samozrejme adoptívny rodičia má toto dieťa dva rodné listy ? Predložia nám na matrike kopiu prvého rodného listu / kde by teda predpokladám mala byť zapísaná matka ktorá dieťa porodila?/ Ďakujem za odpoveď

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  v prípade, že je dieťa adoptované, tak na základe rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do osvojenia (adopcie), mu je na matrike vystavený nový rodný list, v ktorom sú uvedené Vaše mená - ako mená rodičov, dieťa dostáva tiež Vaše meno a aj nové rodné číslo. Samozrejme na matrike si ponechajú aj záznam v matričnej knihe s pôvodnými údajmi. Neviem presne, či si nechávajú v archíve aj rodný list alebo len tento záznam v matričnej knihe, ale faktom ostáva, že dieťa, keď je dospelé a požiada o to, môže do matričnej knihy nazrieť a vidieť záznam - kto bola jeho matka, otec (ak je uvedený), ako sa volalo... Myslím, že aj Vy teraz tiež - ako zákonní zástupcovia dieťaťa môžete o tieto údaje požiadať. Len sa čudujem, že Vy ten pôvodný rodný list dieťaťa nemáte. Veď keď ste dieťa preberali z detského domova, keď Vám bolo zverené do predosvojiteľskej starostlivosti, tak ste museli dostať aj jeho rodný list, či nie? Veď ako by ste mu vybavili preukaz poistenca alebo iné veci..... ten rodný list ste mali mať v rukách. Ak to tak nebolo, tak sa niekde stala chyba.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • osvojenie pri zmene pobytu - dobry den. sme zapísaní ako ziadatelia o osvojenie v nitrianskom kraji. ako by sa riesila situácia ak by sme z pracovnych dovodom museli menit bydlisko do ineho kraja. museli by sme nanovo absolvovať cely proces alebo je mozne ze nas prepisu do toho kraja kde budeme mat bydlisko? ďakujem

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  otázka na ktorú sa pýtate, nie je riešená v zákone, preto Vám na ňu neviem odpovedať. Zákon č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane a sociálnej kuratele hovorí o obvyklom pobyte, takže by nemalo byť dôležité, že sa presťahujete, ale keďže v každom kraji je iný počet žiadateľov ...... neviem. Myslím si, že toto je ošetrené internými smernicami úradov práce sociálnych vecí a rodiny alebo priamo Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny. Budete sa musieť informovať tam.

   

  Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • Dobrý deň. Mám dve otázky: 1. Prípravu na náhradnú starostlivosť (adopciu) je možné absolvovať aj akreditovaným subjektom. Ak sme s manželom z Prešovského kraja, je potrebné ju absolvovať len v tomto kraji? Ak by sme mali záujem o akred.subjekt v Košiciach, je to možné? (Nechceme nič komplikovať, len chceme vedieť aké sú možnosti.) 2. Na stránke o adopcii sa píše že predosvojiteľská starostlivosť musí trvať najmenej 3 mesiace. Ako to teda je, 3 mesiace či 9 mesiacov? Ďakujem vopred za Vaše odpovede. Anna

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  1. Neviem aký akreditovaný subjekt mimo vášho kraja máte na mysli. Ale v zásade, ak s tým ten subjekt v tom kraji, kde chcete ísť, nemá problém a je ochotný prípravu Vám urobiť, tak je to v poriadku.

   

  Problém by mohol nastať ešte z toho dôvodu, že na záverečnom stretnutí v príprave by mala byť aj zástupkyňa OSPOD z kraja, kde bývate. Tak s ňou by to bolo treba dohodnúť, aby buď bola ochotná prísť na to záverečné stretnutie aj do iného kraja, alebo (to sa využíva viac), aby niekto z toho kraja ju zastúpil, aby tam prišla pracovníčka UPSVR z toho kraja, kde budete robiť prípravu. 2.

   

  Predosvojiteľská starostlivosť trvá 9 mesiacov - pokiaľ ja viem.

   

  S pozdravom Oľga Olšionová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

 • bio súrodenec: Musím byť v zozname čakateľov, pokial by sa našej adoptovanej narodil bio súrodenec? kontaktovali by nás úrady, alebo my musíme požiadať ,aby nás informovali,,,,a ak by sme aj boli v zozname a stalo by sa,,,tým pádom sa môžu predbehnúť iné páry?

  24 október 2015

  Dobrý deň,

   

  Dobrý deň, pokiaľ máte záujem osvojiť si k Vašej adoptovanej dcérke aj jej biologického súrodenca, ak by prišiel na svet, bolo by dobre, ak by ste sa dohodli s UPSVR v Banskej Bystrici a spýtali sa ich ako to oni robia, ako je to u nich zvykom. U nás v Bratislavskom kraji majú zaužívané, že ak im dajú žiadatelia (potom už adoptívni rodičia) vedieť, že majú záujem o súrodenca ich osvojeného dieťaťa, tak oni im z úradu dajú vedieť, keď tam o dieťati budú mať nejaké informácia. Samozrejme ak ich príprava už stratila platnosť, ak prešli od jej absolvovanie viac ako dva roky, tak musia dať znova žiadosť a prejsť si celým procesom, ale úrad na nich počká a nedá dieťa iným žiadateľom. Ale toto je prax zaužívaná na UPSVR v Bratislave, neviem ako je to u Vás, lebo zákon úrady nezaväzuje, aby takto postupovali. Skúste sa teda informovať na vašom UPSVR v Banskej Bystrici. Oľga Olšinová, sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava

   

  Oľga Olšinová sociálne poradenstvo Centrum Návrat Bratislava