Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

...aby sa v budúcnosti ich šance na začlenenie do samostatného života zvýšili.

Od januára sa v priestoroch Centra Návrat v Banskej Bystrici stretávajú 15-17 ročné dievčatá z pestúnskych a náhradných rodín.

Stretnutia raz mesačne sú realizované tak, aby sa postupne sformovala podporná skupina, v ktorej sa jedna o druhú môžu oprieť, inšpirovať sa vzájomne zo svojich príbehov a zdieľať zdroje, ktoré im ťažkú minulosť a prítomnosť pomáhajú lepšie zvládnuť. Súčasne majú možnosť využiť odbornú pomoc a obrátiť sa na našu terapeutku a sociálnu pracovníčku, ktoré stretnutia sprevádzajú. 

Vďaka tomu sa budú môcť šance na začlenenie do samostatného života týchto dievčat zo zraniteľných skupín mladých ľudí zvýšiť. 

 

Pohár plný peknôt

Februárové stretnutie tvoriacej sa podpornej skupiny sa volalo Pohár plný peknôt a v tomto duchu sa viedli aj naše rozhovory o pekných a príjemných veciach, ktoré sa nám denne stávajú: niekto sa na nás len tak usmeje, príjemne nás pozdraví, poďakuje nám, alebo povie prepáč, alebo krásne padá sneh alebo nádherne svietilo slnko... Drobnosti, ktoré sa nám dejú, ale ktorým možno nepripisujeme význam. Ale bez nich sme smutnejší, nahnevanejší a cítime sa osamelejší.

 

podporna skupina dievcat 2

 

Pohár plný peknôt sme si urobili (ozdobili sme ich s využitím servítkovej techniky), aby sme do neho zachytili všetky tieto peknoty – len tak obyčajne, napríklad tým, že si o tých peknotách napíšeme na papiere a tie si schováme do Pohára... Tak v časoch smútku, či neradosti bude možné po nich siahnuť a prečítať si ich. Stanú sa pre akýmisi dôkazmi obyčajnej ľudskej radosti, ktorej sa nám dostáva.

 

podporna skupina dievcat 5

 

Aby sa nám lepšie rozprávalo, využili sme inšpiračné karty Lucie Ernestovej s prekrásnymi ilustráciami.

 

podporna skupina dievcat 3

 

A za všetky krásne dievčatá aspoň jedna veta na záver:

„Bolo mi tu krásne. Taký pokoj a radosť cítim. Už sa teším na pokračovanie.“
Nika, 17 rokov

 

Vlasy – koruna ženskej krásy. Ale čo je to krása?

Ďalšie stretnutie  podpornej dievčenskej skupiny bude na túto tému v marci.

Viete o niekom, komu by sa takáto podporná skupina zišla?
Ozvite sa nám!

 

Katka Hriňová
koordinátorka Podpornej skupiny dievčat z náhradných rodín v Centre Návrat v Banskej Bystrici