Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

... môjho dieťaťa cez spoznávanie vlastnej životnej histórie.

Tak znel hlavný cieľ víkendového pobytu náhradných rodín, s ktorými sme strávili dva dni v Krásnohorskej Dlhej Lúke.

 

V príjemnom prostredí Silickej Planiny s nami prežilo 11 náhradných rodín tri slnečné dni naplnené oddychom, spoločnými aktivitami, objavovaním krás Národného parku Slovenský Kras, ale hlavne uvažovaním nad tým, „odkiaľ kráčam a kam idem?“.

pobyt ziv.historia1

Premýšľaním o vlastných koreňoch a zdieľaním svojej životnej histórie si mohli rodičia uvedomiť, aké dôležité je spolu s prijatými deťmi objavovať ich životné príbehy. Nevyhnutnosť venovať sa životnej ceste detí odráža aj výrok náhradnej mamy: „Uvedomila som si, že to je pre moje dieťa otázka prežitia!“

Vďaka vzájomnému odovzdávaniu si skúseností sa rodičia mohli inšpirovať a získať overené tipy na sprevádzanie dieťaťa pri spracovávaní jeho životnej histórie.

 

pobyt ziv.historia0

 

Deti si pobyt užívali po celý čas. O ich zábavu sa postarali športové súťaže, trhanie lesných jahôd počas prechádzky lesom, tvorivé dielne, večerné outdoorové kino, k tomu velikánska lúka na vyjašenie, nanuky v mraziacom boxe, a to všetko so starými, ale aj s novými kamarátmi. 

pobyt ziv.historia3

Detský smiech a bosé nôžky v piesku či v tráve nás sprevádzali každý deň. Radostné chvíle sa striedali, prirodzene aj s chvíľami vážnejšími. V týchto momentoch sme sa spolu s deťmi ponárali do skladania čriepkov ich životnej histórie.

 

pobyt ziv.historia4

 

Veríme, že skúsenosť, ktorú rodiny na pobyte prežili bude zdrojom sily a podnetov pre zvládnutie ich budúcnosti. Povzbudením nám je vyjadrenie jednej z náhradných rodín: „Bola to dovolenka, s akou sme ani nerátali! Konečne sme sa zastavili, prehodnotili priority, zhodili zo seba doslova bremená a s novou chuťou a nádejou vyštartovali vpred!“

 

Ďakujeme všetkým účastníkom pobytu.

 

Peter Fudaly, špeciálny pedagóg v Centre Návrat Prešov

 

 

Pobyt bol zorganizovaný vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne:

 

SLSPNadacia

 


POZVÁNKA

Objavovanie životnej histórie

termín pobytu: 23.6. - 25.6. 2017

ubytovanie: na severnom úpätí Silickej planiny, v penzióne Jozefína v Krásnohorskej Dlhej Lúke v 2- 4 posteľových izbách s vlastným sociálnym zariadením, ďalšie informácie o zariadení:  www.penzionjozefina.sk

 

doprava: individuálna

cena: pre dospelého je 55 eur/pobyt

prihlasovanie: posledné voľné miesta

 

rámcový program pobytu:

  • V piatok od 14:00 je možný príchod do zariadenia.
    Otvorenie pobytu plánujeme o 16:00. 
  • Pobyt bude zážitkový a interaktívny, možno si doprajeme aj voľný čas na prechádzku po okolí, využitie športovísk, opekačku a iné aktivity.
  • Podľa Vášho záujmu sú možné konzultácie či individuálne poradenstvo.
  • Celý čas nám v programe budú nápomocní dobrovoľníci.
  • Pobyt ukončíme nedeľným obedom.
 

Na stretnutie s Vami sa teší náš tím Centra Návrat v Prešove.

 

kontakt: Svätopluková 12, Prešov
0918 391 019, navratpo@navrat.sk