Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Tisícky detí a mladých dospelých sa 20. novembra zapojili do celoslovenskej bubnovačky organizovanej Kolíciou pre deti Slovensko, ktorá niesla názov „Aby bolo deti lepšie počuť“.

Bubnovačka sa uskutočnila pri príležitosti hneď troch výročí - Európskeho dňa ochrany detí pred sexuálnym vykorisťovaním a sexuálnym zneužívaním, Svetovým dňom prevencie týrania a zneužívania detí a Svetovým dňom detí vyhláseným organizáciou UNICEF.

 

Pracovníci Návratu zorganizovali bubnovačku na námestiach pod holým nebom v Žiline a vo Zvolene. Stovky detí bubnovali, čo im ruky stačili, aby dali najavo, že je dôležité, aby bolo počuť hlas a názor detí, o ktorých je rozhodované.

 

V Žiline sa do bubnovačky na Námestí Andreja Hlinku zapojilo niekoľko desiatok detí a dospelých zo združenia Náruč, KIDSKO a Tramtarie. Akciou deti sprevádzal bubeník Michal Jendzík a bubnovačku otvorila spisovateľka Katarína Mikolášová.

 

bubnovackaZA3

 

Vo Zvolene sa organizoval už druhý ročník bubnovačky. Na Námestí v priestore Obývačky sa zišlo okolo 200 detí a mladých ľudí. Pozvanie prijali zo ZŠ 1, ZŠ 3, MŠ Bystrický rad, MŠ Tehelná, MŠ Bánika, SPŠ dopravná, DSS Symbia. Sympatické bolo, že sa k bubnovaniu pripojili aj niektorí okoloidúci. 

 

bubnovackaZvolen2

 

Prítomných tiež pozdravil a "zahral si" s nimi aj pán viceprimátor Jaroslav Stehlík. Rytmami bubnovačku viedol muzikoterapeut Mekky Miro Randuška.  Poďakovanie patrí všetkým zúčastnením a tým, ktorí s organizáciou bubnovačky vo Zvolene pomohli: DSS Symbia, Súkromné CVČ Heuréka, Drumbľa a MsÚ Zvolen.

 

bubnovackaZvolen1

 

Deti, ktoré sa do celoslovenského bubnovania zapojili, bubnovali za všetky deti, o ktorých je rozhodované a často nedostanú ani priestor na to, aby boli vypočuté.  Veríme, že tohtoročná bubnovačka prispela k tomu, aby hlas detí, ktoré žijú okolo nás a s nami, bolo lepšie počuť, a aby dostali priestorvyjadriť svoj názor na rozhodnutia, ktoré zasahujú ich život.