Základný fenomén, na ktorom stojí akákoľvek pomoc dieťaťu je v každom z nás.
Keď vidíme dieťa v ohrození, spustí sa v nás prirodzená reakcia.
Máme to v sebe! Stačí sa len nechať viesť a život mnohých detí sa môže zlepšiť.
Aj okolo vás sú deti, ktorým ide rôznym spôsobom o život. Pretože to, čo prežijú resp. naopak neprežijú v detstve, ich ovplyvní na celý život.
Aj vaše dieťa sa už dostalo do situácie, že si nevedelo samo pomôcť a vy ste neboli na blízku? Našiel sa však niekto, kto mu pomohol? Alebo sa to stalo priamo vám v detstve? Napíšte nám váš príbeh a šírte dobrú skúsenosť ďalej :)
Čo by ste urobili, keby ste si všimli, že na chodníku stojí kočík a ozýva sa z neho plač malého bábätka?
Ako reagovali ľudia v uliciach Žiliny, ktorých sme začiatkom septembra pozorovali v rámci malého sociálneho experimentu si môžete pozrieť vo videu.
Čo je rozhodujúce v kritickej situácii? (komentár psychologičky k experimentu s kočíkom)
Ignorovať plač bábätka je z bio-psychologického hľadiska nemožné. Keď začujeme plakať aj cudzie bábätko, hneď to strhne našu pozornosť.
Napriek tomu, že plač bábätka ovplyvňuje činnosť našich hormónov a mozgu, sa niektorí dospelí na ulici pri plačúcom kočíku nezastavili.
Čo je teda rozhodujúce v kritickej situácii?
Deti sa môžu v živote dostať do situácií, kedy sa ocitnú samé a nebudú si vedieť sami poradiť, pomôcť. Matka odbehne za jedným dieťaťom a jej druhé dieťa sa zatiaľ dostane do nebezpečnej situácie. Alebo mama z nejakého dôvodu odpadne a okoloidúci musia ratovať aj ju, aj dieťa, ktoré má pri sebe. Vtedy je výborné, že sa nájdu dospelí, ktorí sú ochotní prekonať svoje zábrany a zariskovať skôr ako začnú "nezodpovedných" rodičov odsudzovať alebo nebodaj už dieťatku prisudzovať farbu pokožky. Posúdením situácie alebo rodičov dieťaťu nepomôžeme.
V kritickej situácii je rozhodujúce, ak sa nájdu ľudia, ktorí budú rýchlo konať. Zariskujú hnev alebo že sa niekto urazí. Dieťaťu pomôžu aj v situácii, kde sa nachádza aj množstvo iných ľudí, napríklad na širokej a rušnej ulici. Zoberú zodpovednosť do svojich rúk a nebudú problém ignorovať, nebudú sa spoliehať, že zasiahne niekto druhý.
Ak budeme v kritickej situácii takto reagovať, budeme vytvárať dobrý a bezpečný svet nielen pre vlastné deti.
Denisa Ničíková,
psychologikča Centra Návrat v Žiline
Projekt (Keď) Ide o život má za cieľ predstaviť pestúnstvo a jeho rôzne rozmery.
Od pestúnstva ako otvorenosti a vnímavosti k potrebám detí až po pestúnstvo ako jedinú šancu na život v rodine pre mnohé deti vyrastajúce mimo rodiny.
Projekt sa uskutočňuje vďaka podpore Nadácie Orange.