Podporte
nás
Adriána Krotká, Slávka Andiľová
7.3.2015

Vaše a naše inšpirácie – VYŤAHUJTE SPOLU HRÁŠKY

Máte aj vy doma princeznú či princa na hrášku? Pomôžte mu pokojne zaspať.

Tak ako rozprávková princezná na hrášku, aj vaše dieťa môže mať pod matracom schovaný hrášok, ktorý mu nedá zaspať. Každodenné starosti či bežný konflikt si dieťa často nesie so sebou po celom dni až do postele. Preto sme v januári a februári otvorili s vami túto tému a opýtali sa vás:

Máte aj vy doma princeznú či princa na hrášku? Ako zvyknete vyťahovať hrášky ,,spod matraca“ svojho dieťaťa, aby mohlo pokojne spať? 


V tomto článku sa od našej psychologičky a sociálnej pracovníčky dozviete prečo je spoločné vyťahovanie hráškov dôležité a poradíme vám ako na to.

Aké hrášky sa môžu skrývať pod matracom vášho dieťaťa?

Hráškom, ktorý bráni vášmu dieťaťu zaspať, môže byť napríklad bežný konflikt, posmešná poznámka spolužiaka či scéna zo strašidelného filmu. Všetky deti, malé i veľké, majú nejaké tie svoje „hrášky“ – len témy, problémy sú iné. Nie vždy si uvedomujeme, že čo do veľkosti a vážnosti niet medzi nimi rozdielu. Problém mladších či malých detí nie je o nič menej dôležitý ako tých väčších. Každý si myslí, že má ten najvážnejší problém na svete, a je to tak! Nespracované problémy môžu prerásť do dlhotrvajúcich trápení, ktoré môžu narušiť emočnú rovnováhu dieťaťa a vyvolávať v ňom nepokoj.  

Deti prezradia, čo ich trápi iba osobe, ktorej dôverujú a ktorej môžu o svojich pocitoch bez obáv povedať. Deti potrebujú rodičov, ľudí, človeka, ktorý ich bude bezpodmienečne prijímať, také aké sú. Potrebujú mať pocit dôvery a bezpečia a očakávajú pochopenie a porozumenie. A to musia dostať. Ak nie, tak sa pre ne najväčším hráškom stáva to, že nedostávajú po čom túžia a že sú na zvládanie svojich problémov sami. Keď si ako rodičia nebudeme vedieť nájsť na ne čas, hrozí, že sa o ich živote a pocitoch dozvieme málo a zistíme, že svoje deti nepoznáme.

Palkovci
Máme 3 prijaté deti. Staršie dve riešia čokoľvek zásadne, keď sme všetci spolu, takže čokoľvek, čo ich trápi a svoje otázky, strachy, obavy vyťahujú vtedy, keď sedíme spolu pri stole alebo práve v čase, keď ich spoločne ukladáme k spánku.

Ako na vyťahovanie hráškov? Pridať ďalší matrac nerieši príčinu!

Ak chcete dieťaťu skutočne pomôcť, je najlepšie hrášku sa zbaviť, teda nájsť hrášok, zdvihnúť všetky matrace, aj keď to niekedy nie je ľahké a vytiahnuť ho. 

Vhodným spôsobom, ako to urobiť, je sa s deťmi rozprávať. Dennodenne čelíme rôznym situáciám, s ktorými sa potrebujeme vysporiadať a je pre nás prirodzené podeliť sa s nimi s ostatnými a hľadať u nich vypočutie, pochopenie či pomoc. Pre deti je mnoho situácii nových a prirodzene hľadajú pomoc a vzor u nás, rodičov. Ako rodičia im pomáhame nájsť príčinu a nadhľad, prečo sa to stalo, čo to znamená a ako sa majú k tomu postaviť. Deti, tým že sa vyrozprávajú, principiálne skúmajú, či to čo zažili a videli, vidíme tak isto. A ak nie, očakávajú, že na základe toho, čo nám hovoria, ich pochopíme. To, čo deti potrebujú  vedieť je aký postup pre vyhodnocovanie je správny, aby skorigovali  ten svoj a zistili, kde sa stala chyba.  Pri rozprávaní sa preto snažme vyhýbať kritizovaniu a poúčaniu, ako to zle dieťa vyriešilo a pokúsme sa mu skôr prejaviť dôveru. Niekedy ani netreba riešiť to, čo nám deti hovoria. Treba ich hlavne podporiť a oni to zvládnu. Niekedy iba vyslovenie môže napomôcť k vyriešeniu problému, pretože jeho samotná formulácia dostáva dieťa z pocitovej úrovne na úroveň racionálnu. 

Ďalším vhodným spôsobom ako vyťahovať hrášky je spoločná hra. Na rozdiel od dospelých, pre ktorých je prirodzeným nástrojom komunikácie reč a slová, je prirodzeným nástrojom komunikácie detí hra a aktivita. Hračky deti používajú ako slová a hra je ich jazykom. Hra je jedna z mála príležitostí, kedy môže dieťa robiť veci, v ktorých by sa cítilo inak nepríjemne a vyjadriť pocity, za ktoré by mohlo byť pokarhané, ak by ich vyslovilo. Aby sme ich vedeli odhaliť, je dôležité nechať sa dieťa hrať voľne, bez usmerňovania a byť mu pri hre oporou.Zdroj: hra.navrat.sk.

Viac o význame hry sa dozviete na hra.navrat.sk, kde nájdete aj množstvo tipov a trikov ako sa s deťmi hrať.

Alexandra M.
Takýto hráškový čas je u nás mimo uspávania malých detí, spolu so staršou dcérou si vyslovene plánujeme spoločný čas, ktorý patrí nám. Vtedy mi povie o tom, čo žije, ako v škole, že sa jej s kamarátkou nejako nedarí hovoriť a pod… Dokonca, občas jej dávam priestor na rozhodovanie o tom, kde a aj s kým by chcela v tom čase byť. A ak si vyberie ocka – vôbec ma to nehnevá 🙂

Treba čakať s vyťahovaním hráškov až pred spaním?

Pre vyťahovanie hráškov je dôležité vytvoriť vhodné prostredie a podmienky. Ak sú vhodné, vyraší hrášok na povrch sám a netreba na to žiadne špeciálne techniky. Nato, aby sa to stalo, však potrebuje mozog odbúrať vonkajšie podnety. Mnoho domácností sa po pracovných a školských povinnostiach dostáva do pokojnej atmosféry až pred spaním respektíve si vytvára špeciálny oddychový čas v inú časť dňa. Vhodný čas môže byť aj keď príde dieťa zo školy a vieme doma zabezpečiť pokojnú atmosféru (vypnúť TV, rádio…) a venovať sa mu. Dieťa má vtedy veľa zážitkov na jazyku, je v rozbehnutom stave, chce veľa rozprávať a potrebuje poslucháča. 

Stávajú sa však aj situácie, keď vidíme, že naše dieťa nejaký hrášok trápi, avšak nemáme vytvorený vhodný priestor na jeho okamžité vytiahnutie. Môžeme ho odložiť, ale musíme sa k nemu v vrátiť! Najlepšie je dohodnúť sa a stanoviť si s dieťaťom konkrétny čas!

Jarmila Žuffová
Môj starší princ má 2,5 roka a keď sa zdá, že ho nejaký ,,hrášok“ trápi, tak sa ho snažíme pred spaním rozlúsknuť. Keďže už krásne rozpráva, necháme ho vyrozprávať, vysvetlíme mu, čo je naozaj a čo „akože“, pripomenieme, že sme doma, vo svojej postieľke, že je v bezpečí a že bude vedľa nás spinkať celú noc. Potom vypije svoje teplé mliečko, povieme mu rozprávku podľa jeho želania a ležíme s ním v objatí, až kým nezaspí…. Našťastie ,,hráškov“ nie je veľa, zatiaľ sa to ešte celkom dá. 

Rodičovská rola vo vyťahovaní hráškov

Ako rodičia učíme dieťa spoznávať svet okolo seba. Práve prostredníctvom nášho správania a reakcií si vytvára vo vnútri systém, ako to v jeho najbližšom okolí a vo svete funguje. Pomáhame mu nájsť si v ňom miesto a pohybovať sa v tomto systéme. Ako rodičia máme v tejto oblasti veľmi dôležitú a zodpovednú úlohu – nastavujeme u svojich detí hodnotový rebríček, spôsoby ako je vhodné jednotlivé situácie vyhodnocovať a riešiť. Je dôležité si to uvedomovať, pretože práve postoje a hodnoty sú to najdôležitejšie, čo dieťa potrebuje vyriešiť pri vyťahovaní hráškov.

Malým deťom stačí držať nás za ruku, aby mali pocit bezpečia a istoty. Systém fungovania sveta chápu a zvnútorňujú si ho cez nás. Vedia, že ak sú pri nás, tak sa im nemôže nič stať. Sú v našej blízkosti, my sme ich obrana. Do veľkej miery tým riešia svoj problém – keď nás blízko cíti malé dieťa, vie, že je všetko v poriadku. Tak je to aj v čase uspávania.

U starších detí je to už inak. Ony si už pocit bezpečia a istoty musia vyprodukovať samy, pretože už nemajú stáleho ochrancu ako malé deti. Ak spomínaný systém nemajú v sebe, môže to byť problém nielen pri vyťahovaní hráškov. Na rozdiel od malých detí musia zo sociálneho hľadiska už fungovať do značnej miery samy. Je však stále dôležité si aj s nimi systém objasňovať a učiť ich na základe zažitého systém prehodnocovať a vylepšovať. To sa dá vtedy, ak sme všímaví a skutočne sa pustíme večer namiesto „nakladania matracov“ radšej vyťahovať to, čo tlačí. 

Vzájomné rozprávanie sa o veciach, ktoré dieťa trápia či ťažia je veľká a dôležitá príležitosť rodiča byť blízko svojmu dieťaťu. Investícia do času a síl, ktoré tomu ako rodičia venujeme, sa nám rodičom vráti a odzrkadlí sa v našom vzťahu s nimi. 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do diskusie. Interaktívnym rodičovských tričkom a XXL katalógom IKEA odmeňujeme odpovede Jarmily Žuffovej a Palkovcov.


Ak vás zaujímajú rady a inšpirácie na ďalšie témy, prečítajte si vyhodnotenia aj k ďalším otázkam pod tagom „Vaše a naše inšpirácie“.

Adriána Krotká, psychologička v Centre Návrat Prešov
Slávka Andiľová, sociálna pracovníčka v Centre Návrat Prešov

Článok je súčasťou projektu s IKEA „Aby rodina bola domov pre deti“, v rámci ktorého podporila včasné a komplexné služby rodinám v ohrození.

NAV IKEA logo 01n
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii