Podporte
nás
Adriána Krotká, Slávka Andiľová
30.12.2014

Vaše a naše inšpirácie – HOVORTE SPOLU o tajomstvách a túžbach, SNÍVAJTE SPOLU

Aký význam má spoločné snívanie a prezrádzanie si tajomstiev s vašim dieťaťom pre vás vzťah?

Aj v predvianočnom období sme v rámci projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI s Vami diskutovali na tému budovania vzťahu s Vašimi deťmi v spálni a pri zaspávaní. V novembri a decembri bolo našou témou spoločné snívanie a vzájomné zdieľanie túžob a tajomstiev s deťmi. Prostredníctvom facebooku a urničiek v obchodnom dome IKEA sme zbierali Vaše skúsenosti a inšpirácie k otázke:

Kedy ste si s deťmi naposledy prezradili nejaké tajomstvo alebo túžbu? Využívate na to čas pred spaním alebo vytvárate iné príležitosti?

V tomto článku by sme Vám radi priblížili význam týchto spoločných činností pre Váš vzťah s dieťaťom a k „Vašim inšpiráciám“ pridali aj „naše inšpirácie“ a rady ako vytvoriť vhodnú atmosféru na zdieľanie tajomstiev a túžob u Vás doma.

Aký význam má spoločné snívanie a prezrádzanie tajomstiev pre váš vzťah s dieťaťom?

Keď je dieťa odmala naučené, že bežnou súčasťou dňa je sa spolu s rodičom venovať aj vzájomnému zbližovaniu či dokonca zdieľaniu tajomstiev alebo rozprávaniu sa o túžbach a snoch, je to dobrá cesta k budovaniu ich dôverného vzťahu a dobrý základ aj do ďalších vzťahov v jeho živote. Je to jedna z ciest, ktorou vám dieťa umožňuje nazrieť do svojho prežívania a spoznávať svet jeho očami. Cesta, ktorá vám umožní byť mu bližšie, lepšie ho chápať, ale aj nasmerovať ak je to potrebné. 

Naučiť sa počúvať dieťa a byť vnímavý na jeho potreby a túžby je veľmi dôležité. Naučiť ho zdieľať svoje ja a počúvať iných nie je dôležitejšie o nič menej. K tomu však potrebuje zažívať bezprostrednosť dôverného a bezpečného vzťahu, a najmä, prijatie blízkou osobou – vami.


Malé deti prirodzene a automaticky rozprávajú čo videli, počuli, zažili či zažívajú. Majú potrebu svetu bezprostredne porozumieť a preto sa zvyknú neustále pýtať. A keďže je to v čase, keď sa učia vyslovovať nové hlásky, učia sa nové a nové slovíčka, majú prirodzenú potrebu hovoriť a hovoriť. A my, rodičia, sme tu pre nich, aby sme ich počúvali a odpovedali im na všetky tie zaujímavé otázky či postrehy. A tak im pomáhali spoznávať a pochopiť svet, ktorého sa stávajú súčasťou

Magdaléna Benková
,,Snažíme sa často a veľa rozprávať s dcérou, nemáme tajomstvá a hovoríme a vysvetľujeme primerane veku. Rozprávame nielen pred spaním, využívame každú chvíľu: počas prípravy večere, počas cesty domov a podobne.“


S malým dieťaťom zdieľať tajomstvá nie je ťažké, pretože v tom období to ide akosi samovoľne. Býva to roztomilé, radi tomu venujeme čas, je to zábavné a odpovede na stálu otázku „prečo?“ idú akosi prirodzene. Malým deťom splýva realita so svetom ilúzií a fantázie. Náročné je to však na čas, zvlášť ak máme viac detí a všetky chcú byť vypočuté a všetky chcú odpovede. A náročné to môže byť aj na vašu tvorivosť, zvlášť ak máte výnimočne všímavé, zvedavé a hravé dieťa a obyčajné či strohé odpovede mu jednoducho nestačia. Obdobiepredškolského veku je jednoducho neopakovateľne kúzelný čas otázok i odpovedí.

Iveta K.
„Čas na tajomstvá je stále. Záleží na fantázii mojej dcéry, kedy ich chce vymýšľať a rozprávať. Najlepšie tajomstvá sú tie, ktoré vie pošepkať do ucha pred druhým rodičom a trvá to max 3 minúty, kým to prezradí aj druhému :)“



Iné je to u starších detí. Ako deti rastú, oddeľujú sa od nás a vytvárajú i strážia si svoj svet, svoje vnútro. Už oni rozhodujú, koho tam vpustia, na ako dlho a kedy. Ešte obdobie mladšieho školského veku je pre vzájomné zdieľanie jednoduchším obdobím pre deti i rodičov. Deti sú v ňom prirodzene šťastné, pretože je to ešte to bezstarostné obdobie pred pubertou, pred hľadaním seba samého a vážnejším zaoberaním sa tým, ako funguje svet. Zvlášť ak ste sa postarali, že váš vzťah je dôverný, deti sa vo vašej blízkosti cítia bezpečne a sú zvyknuté bezprostredne úprimne a otvorene hovoriť o prežívaných pocitoch či myšlienkach.

Magdaléna Polcová
,,O túžbach a tajomstvách hovoríme, keď nás to napadne, myslím si, že netreba mať na to vyhradený čas, keď cítime potrebu niečo tajomné, láskyplné povedať, tak si to nemáme odkladať na neskôr, ale vypovedať to bez ohľadu či je ráno, či sa učíme, alebo obedujeme, upratujeme… význam spočíva v tom, že vidím svoje dieťa šťastné, usmievavé a tým pádom som aj ja veľmi šťastná.“ 



Nástupom puberty a neskôr adoslescencie je to zasa iné a získava to odlišné čaro. Deti už vládnu svojim časom. Už nepotrebujú rozprávky, piesne, majú už možno aj svoje rituály, kde už nie vždy musia mať rodičia miesto. Napriek tom však aj oni potrebujú tie čarovné okamihy. Chvíle, keď sú najdôležitejší práve oni, keď máme čas len pre nich, mimo alebo navzdory iným našim povinnostiam či zvyklostiam. Je to obdobie, keď je už potrebné cielenejšie vytvárať alebo využívať vhodné príležitosti počas dňa. To je ten čas a priestor „pustiť“ niečo aj z našich dôverných tajomstiev. Vtedy sa aj mierne odťažitý pubertiak vie stať znova malým dieťaťom a pustiť nás do svojho sveta a otvoriť sa novým spoločným tajomstvám a zdieľaným pocitom.

Ľubica Kozárová Vyhnánková
,,Nedávno mal môj syn trochu náladu pod psa (čo sa nestáva ojedinele), nepáčilo sa mu, že vyrastie, že keď bude dospelý, nebude môcť robiť, čo chce, chvíľu som váhala, či to je dobrý nápad, ale začala som mu rozprávať, aké lotroviny sme vyvádzali s kamarátmi, keď som mala 17, sem ich radšej písať nebudem, predsa len, je to tajomstvo, ale na zlú náladu zabrali a syn si prestal myslieť, že byť skoro dospelý musí byť strašná nuda a samá zodpovednosť – v spálni to nebolo, zvládli sme to popri večernom umývaní zubov.“

Ako môžete využiť či vytvoriť vhodnú príležitosť na zdieľanie tajomstiev a snov s vašimi deťmi?

Pamätáte si scénu vo filme Pelíšky, v ktorej mama Krausová (Emília Vašáryová) poruší prísne pravidlá domácnosti a na manželskej posteli si so svojou dcérou otvorí fľašu zaváraných uhoriek? Spolu si prezerajú rodinné albumy, rozprávajú sa a dcéra jej v tejto uvoľnenej atmosfére prezradí, s kým „chodí“? Keď sa rodič na chvíľku vzdá svojej rodičovskej roly, stáva sa dieťaťu bližším a vie si spolu s dieťaťom naplno užiť aj “zakázané“ trúsenie omrviniek do postele či ohadzovanie sa múkou pri pečení 😉.

Takáto uvoľnená atmosféra podporuje vzájomnú dôveru a podnecuje k vzájomnému zdieľaniu. Môžete ju vytvoriť cielene alebo iba využiť vhodnú príležitosť počas dňa.

Pavol Kukura
,,Každý deň vymýšľame rozprávky a tam sú aj tajomstvá. Cez deň rozprávame vlastné, vymyslené rozprávky, večer pred spaním čítame rozprávkové knihy.“


Výnimočne vhodná na spoločné snívanie je večerná alebo ranná atmosféra. Vypnú sa vonkajšie vzruchy a v tejto pokojnejšej atmosfére sa zvýši predpoklad, že bude jeden počúvať a ten druhý hovoriť. Je to čas pre informácie, čas dozvedieť sa niečo o tom, čo ten druhý prežíva a súčasne zdieľať niečo zo svojho vnútra. Pretože zvlášť pred zaspávaním a v posteli je v atmosfére bezpečia a lásky potreba dôvery, otvorenosti, prijímania a dávania prirodzene vyššia. V takomto uvoľnenejšom stave nás aj skôr napadnú intímnejšie myšlienky a predstavy a človek sa skôr zdôverí aj s tajomstvom či túžbou. Nehovoriac o tom, že sa krajšie sníva i predstavuje v polo/ležiacej polohe, v teple, v blízkosti či v objatí niekoho, kto vás počúva a kto vás má rád. 

Janka Kureková
,,Presne ako ste spomenuli, pred spaním je ten najčarovnejší čas povedať si všetky túžby a tajomstvá, lebo potom sa tak krásne sladko zaspáva s pocitom, že keď sa prebudím, tak sa to všetko vyplní!“

Tipy na vytvorenie vhodnej atmosféry na zdieľanie tajomstiev:

  • Pamätáte sa, ako sme sa v detstve zvykli pred spaním schovať pod perinu a s baterkou v ruke si prezrádzali tajomstvá?
    Keď odhalíte dieťaťu svoju detskú dušu, stanete sa viacej súčasťou jeho sveta, do ktorého vás chce pozvať. Čo keby ste sa dnes večer skúsili vrátiť do svojich detských čias a urobili si s dieťaťom pod perinou tajnú skrýšu?
  • Aj dnes majú byť v noci výborne viditeľné hviezdy a je veľká pravdepodobnosť, že sa vám pošťastí uvidieť aj večernicu či padajúcu hviezdu.
    Urobte z dnešného večera príležitosť na vzájomné zdieľanie s deťmi. Pohľadajte s dieťaťom na oblohe večernicu a každý si niečo zaprajte. Keď Vášmu dieťaťu pošuškáte Vaše prianie, možno aj ono Vám prezradí to svoje. Alebo si zaprajte niečo spolu.
     
  • Využite víkendové  ráno na oddych či spoločné leňošenie napr. vo veľkej manželskej posteli.
    Pustite si spolu rozprávku, čítajte zaujímavú knihu alebo sa skúste iba porozprávať, čo sa Vám v noci snívalo.
  • Vytvorte si „Knihu života“ vašej rodiny
    Schovajte sa do postele s fotoalbumom a porozprávajte svojim deťom o ich starých rodičoch a rodine viac. Vypichnite zaujímavé historky a príbehy, prezraďte nejaké rodinné tajomstvo. Následne môžete skúsiť spolu s dieťaťom spísať i jeho/vaše vlastné príbehy/zážitky, nakresliť k nim obrázky , možno nalepiť fotky a zaznamenať to dôležité. Táto kniha sa môže stať rodinným dedičstvom a spisovanie príbehov tradíciou z generácie na generáciu.

Tajomstvom šťastia a spokojnosti dieťaťa je šťastný a spokojný rodič.

Každý z nás po niečom túži. Mnohí však aj pod tlakom dnešnej doby žijeme stereotypný život a nestíhame či zabúdame si svoje sny plniť. A ono je to dôležité, robiť si život radostnejším, pretože takých nás potrebujú naše deti – spokojných a šťastných. Tu platí jednoduché pravidlo „čo nemáš, nemôžeš dať“! 

Koľkí z nás, rodičov, majú so svojimi deťmi vzťah po akom túžili/túžia? „Nikdy“ nie je neskoro začať a urobiť si to také, aké chcete. Byť sebou samými, nekontrolujúcimi každé svoje slovo. Byť slobodnými a bezprostrednými aj v plnení si svojich túžob, snov, hovorením tajomstiev. Ono snáď nie je lepší a jednoduchší spôsob ako seba priblížiť svojim deťom ako povedať im o tom – čo sme zažili v rôznych obdobiach svojho života, po čom sme túžili, túžime, snívame, čo sa nám splnilo, čo nie. To sú chvíle, ktoré sú pre utužovanie vzťahu také podstatné, ako sú aj pre nás nezabudnuteľné chvíle z nášho detstva.

Zuzana Vargová
,,My doma akosi nehovoríme o našich túžbach, či snoch, o tajomstvách tiež málo – keď niekto niečo chce, či po niečom túži, tak to povie v kľudnej chvíli dňa alebo vtedy, kedy ho to napadne a sú to poväčšine materiálne veci, ktorými sa potom obdarujeme pri sviatkoch alebo sa nájdu pod vianočným stromčekom – …… no uvedomujem si, že to bude aj tým, že ja snívam málo a častokrát si nedoprajem ani čo by som si dopriať mohla.“ 

Návrat o.z.
,,Je dôležité snívať a možno ešte dôležitejšie si sny a túžby plniť – približujeme sa tým sami sebe a dávame si tým najavo lásku – čím viac lásky doprajete sama sebe, tým väčšej láskybudete schopná, tým viac jej budete môcť dať.“

Zuzana Vargová
„Rozmýšľala som na tým, čo ste mi napísali – som sebe vzdialená, je to tak, myslím viac na iných ako na seba, ale ten dopad na druhých som si neuvedomila – nebude to ľahké, ale je to pre mňa veľmi vážny dôvod to začať meniť, ďakujem.“ 

Pre deti je dôležité, aby v istom období svojho života boli ich sny napĺňané (sú to prejavy lásky a tých potrebujú veľa). Neskôr, ako rastú, pozorujú nás rodičov. Ak vidia, že si dávame dary a doprajeme si po čom túžime, učia sa to od nás. Cieľom totiž nie je sny a túžby deťom napĺňať, ale pomôcť im, aby si ich naplnili samé a neskôr boli schopné napĺňať ich aj svojim deťom

Deti túžia po mnohých veciach, ale v konečnom dôsledku najviac túžia po tom, čo ich robí šťastnými a spokojnými. Aj keď to možno sami nevedia na tej vedomej úrovni vyjadriť, aleprirodzene túžia po tom čo najviac potrebujú – a to sú RODIČIA – ich láskyplné prijatie, ich každodenná prítomnosť s plne venovanou pozornosťou a veľa, veľa, veľa spoločne prežitých chvíľ. Pretože tieto chvíle tvoria to množstvo zážitkov utvrdzujúcich ich v tom, že sú chcené, výnimočne dôležité, milované. 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do našej diskusie. Interaktívnym rodičovským tričkom Pestuj sme sa rozhodli odmeniť Janku Kurekovú a Ivetu K., ktorá odpovedala na otázku prostredníctvom urničky v obchodnom dome IKEA. Aktuálnu otázku na január-február nájdete tu.


Ak vás zaujímajú rady a inšpirácie na ďalšie témy, prečítajte si vyhodnotenia aj k ďalším otázkampod tagom „Vaše a naše inšpirácie“.

Adriána Krotká, psychologička v Centre Návrat Prešov
Slávka Andiľová, sociálna pracovníčka v Centre Návrat Prešov

Článok je súčasťou projektu s IKEA „Aby rodina bola domov pre deti“, v rámci ktorého podporila včasné a komplexné služby rodinám v ohrození.

NAV IKEA logo 01n
arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii