Podporte
nás
9.11.2018

„…stretnúť rodičov, čo prežívajú podobné veci ako ja“ – Kluby maličkých

Ide to ako lavína alebo ako tá pesnička od Elánu☺. Špeciálna podpora Návratu pre začínajúcich náhradných rodičov plynie od Tatier cez Váh, k Hronu a postupne k Dunaju.

Centrum Návrat  v Prešove (Adriana Krotká): Robievame Kluby maličkých  už niekoľký rok. Mám pocit, že dlho.  Prebiehajú každé dva týždne, v piatky – väčšinou druhý a štvrtý piatok v mesiaci .

Začala to Danka Vráblová, to bol jej nápad. Mala  veľkú potrebu, aby sa náhradné mamky na materskej či rodičovskej dovolenke stretávali, zdieľali,  radili  ohľadom všetkého čo prežívajú/li či potrebujú riešiť. Zámerom bolo aby sa vytvorila skupina svojpomocná, aby sa v nej nadviazali aj hlbšie vzťahy medzi mamkami a to sa aj darí. Mamky, ktoré sa stretávajú na Klubíkoch sa stretávajú aj mimo nich. Hovoria: „Sme prepojené už tak akosi rodinne. Volávame si a navzájom pomáhame. Sme skupinou, či komunitou, ktovie?“

Trávia spolu s deťmi čas nielen u nás v herničke/poväčšine/, ale aj inde . Aj sa navštevujú . Povyrastené deti vnímajú, že patria do komunity náhradných rodín .  Prijaté deti vnímajú deti z iných náhradných rodín, tešia sa na seba . Vedia čo ich spája /niektoré sú odrastené, v predškolskom veku a vedia o tom aj hovoriť: „Ty si tiež v tej adopcii ako ja?“

Centrum Návrat v Žiline (Iveta Keblušková): Prečo sme začali robiť Klub maličkých?  Bolo to z viacerých dôvodov, ktoré nám vyšli z praxe a individuálnej spolupráce s náhradnými rodičmi.  Posmelili nás aj rozbehnuté Kluby maličkých u našich prešovských kolegov. V našej dennej praxi sme počúvali ďalšiu generáciu začínajúcich náhradných rodičov: keď „čerstvo“ príjmu deti, majú špecifické starosti a riešia iné témy ako náhradní rodičia s väčšími deťmi, príp. rodičia s viacročnou skúsenosťou.

V adaptačnej fáze (zvykacej – prvé týždne, mesiace, roky)  rodičia, s ktorými sa stretávame potrebujú častejšie „našepkať“ ako si poradiť v konkrétnych situáciách. Potrebujú sa učiť v novej životnej roli čo sa ako kedy robí, potrebujú si svoje rodičovské zručnosti rozvíjať.  

Spolu s rodičmi budujeme koncept dlhodobej starostlivosti o ich rodinu. Keď sa nám podarí so začínajúcimi  náhradnými rodičmi vytvoriť vzájomne vyhovujúci priestor  spolupráce, vytvárame si s nimi to najzákladnejšie čo býva oporou: vzťah a dôvera. To je veľkým predpokladom, že sa na nás obrátia aj neskôr, keď budú spolu s prijatým dieťaťom v záťažovej situácii  napr. pri vstupe do školy, počas dospievania, hľadania vlastnej identity a pod.

Čo sa deje na takýchto kluboch?

– rodičia zdieľajú svoje čerstvé radosti a starosti

– vymieňajú si pocity a skúsenosti s prvými  a ďalšími interakciami, neodkladným opatrením, získaním dávok a príspevkov

– venovali sme sa adoptívnemu dojčeniu a inej výžive detí, ale aj odplienkovaniu či stretávaniu s biologickými rodičmi  a pod.

A čo napísala o Klube jedna z adoptívnych mám? „Klub Malkáčov je komunitná otvorená skupina náhradných rodičov a ich malých detí. Okrem príjemného posedenia pri domácich koláčoch a teplom čaji má viac sfér vplyvu: vplýva na rozvoj pocitu osobnej kompetencie náhradného rodiča, ktorý sa stretáva v neformálnom priestore s podobnými rodičmi a má tak možnosť s nimi diskutovať svoje radosti aj starosti. Vďaka prítomnosti odborníka z centra Návrat je zabezpečená aj garancia presadzovania zdravých názorových tendencií. Deťom dáva klub možnosť stretávať sa už od útleho veku s inými prijatými deťmi a napočúvať si prirodzené a nenútené rozhovory svojich rodičov o tejto téme. Komunita združuje rodičov s prijatými deťmi, ktorí sa v prípade vzniknutého rodinného problému obrátia na Centrum Návrat rýchlejšie a s väčšou dôverou.“  

Centrum Návrat v Banskej Bystrici  (Petra Hlásna)„Dlho som čakala na toto obdobie (byť konečne mamou) a užívam si ho. Stretávam sa s ďalšími mamami z môjho okolia, ktoré majú malé deti a sú mi blízke. No, viem to,  som iná ako ony. Moje rodičovstvo začalo inak, moje dieťa ku mne prišlo inak. Cítim to inak. Veľmi by mi pomohlo stretnúť rodičov, čo prežívajú niečo podobné ako ja…“  Takto sa na stretnutí s nami rozhovorila začínajúca adoptívna mama, ktorá si užíva svoje rodičovstvo prvé mesiace a ktorá nás posmelila v našom premýšľaní o Kluboch pre maličkých.

Od októbra preto začali kluby aj v našom centre. Zatiaľ v podobe tvorivých dielní 1 x mesačne . Veríme, že postupne sa vyformuje podporná skupina rodičov i detí. Veríme, že si budú oporou tak ako boli generácie rodín pred nimi, ktorých sme náhradným rodičovstvom sprevádzali celé roky a ktoré o.i. využívali  aj každomesačné Kluby náhradných rodín.

Centrum Návrat v Bratislave (Zuzana Nováková): Klub pre začínajúcich náhradných rodičov? Určite čoskoro vytvoríme priestor, aby fungoval aj u nás.  Považujeme to za efektívny spôsob podpory rodín v tejto etape ich života. Tešíme sa na všetkých, ktorí to využijú.

Kluby pre maličkých sa môžu diať vďaka projektu Sprevádzanie náhradných rodičov v adaptačnej fáze, podporeného Nadáciou SĽSP.

Vedeli ste, že prvý Klub náhradných rodín  organizovaných Návratom sa konal už v roku 1995?

arrow-right
Infolinka

nielen o adopcii