Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Centrum Návrat v Žiline

 

Návrat v Žiline? To sú v súčasnosti tri sociálne pracovníčky a dve psychologičky. Ďalšie dve kolegyne sa venujú aktuálne materským radostiam a povinnostiam. Okrem toho nám pomáhajú príležitostne ďalší odborníci na zabezpečenie konkrétnych projektov. Nájdete nás v krásnom starom byte na ulici Republiky. Presťahovali sme sa sem pred necelými dvoma rokmi, ale ako keby sme tu boli odjakživa. Jednoducho sem patríme. Máme tu dostatok priestoru na úradovanie, ale hlavne  na poradenstvo, terapie aj skupinové aktivity.

 

Kedysi bolo Centrum Návrat v Žiline o náhradnom rodičovstve. Dnes okrem tejto témy rovnocennú časť našej práce predstavuje aj podpora biologických rodín. A nakoniec sa ukazuje, že všetky rodiny potrebujú v zásade to isté, len možno v inom čase, v inej intenzite. Dôležité pre rodičov, ktorí sa starajú o prijaté dieťa, ale aj pre rodičov biologických je, že sa majú v náročných časoch o koho oprieť. Že na problémy nie sú samy. Že je tu niekto, kto nie je ponorený v ťažkostiach, kto má nadhľad, skúsenosť a odbornosť.

 

A čo ponúkame?

  • Poradenstvo o tom, ako je dôležité pre dieťa nielen jesť, piť a dýchať, ale ako je dôležité vytvoriť dieťaťu stabilné a bezpečné prostredie.
  • Prípravu uchádzačov o osvojenie, pestúnsku starostlivosť, profesionálne rodičovstvo. pdfZákladné informácie o príprave žiadateľov na náhradnú rodinnú starostlivosť v Centre Návrat Žilina.
  • Sprevádzanie a poradenstvo pre rodičov, ktorí sa necítia istí v svojej rodičovskej role, aj pre tehotné mamy, ktoré sa nemali kde naučiť rodičovským zručnostiam.
  • Poradenstvo v téme fetalalkoholového syndrómu.
  • Liečenie problémov – na to máme dotykovú terapiu, tréning rodičovských zručností  s prvkami filiálnej terapie, program pripútania, prácu s knihou života, sandplay terapia aj individuálne poradenstvo šité na mieru a potreby klienta.
  • Vzdelávame laickú aj odbornú verejnosť.
  • V sieti klubov náhradných rodín, ktoré sa stretávajú v Žiline, Martine, Ružomberku, Trenčíne, Nemšovej,...  sa môžete stretnúť so skúsenými náhradnými rodičmi aj s odborníkmi.
  • V našom Centre nájdete aj zaujímavú odbornú knižnicu.

 

Tím Centra Návrat v Žiline 

A kde nás nájdete?

Republiky 31, 010 01 Žilina
tel., fax: +421 417 234 273, +421 907 706 523
navratza@navrat.sk

 


Tisícky detí a mladých dospelých sa 20. novembra zapojili do celoslovenskej bubnovačky organizovanej Kolíciou pre deti Slovensko, ktorá niesla názov „Aby bolo deti lepšie počuť“.

„A ty kde bývaš?“ Obľúbená otázka mojej trojročnej dcéry. Pýta sa ju často, každého, koho stretne. Inak tomu nebolo ani na víkendovom pobyte náhradných rodín na Kysuciach.

 

Pozývame vás na vzdelávací seminár so Janette Maziniovou Motlovou:

Rómske dieťa v nerómskej rodine ...skúsenosti, špecifiká, inšpirácie a zručnosti 

Kaviareň Rodinné poklady sa stala miestom mnohých príjemných stretnutí pozvaných i okoloidúcich rodín a dobroprajníkov Návratu.

Pozývame vás na stretnutie dobroprajníkov Návratu pri koláčiku s hrami pre deti. Už 20.5. v rámci Restaurant day v záhrade pri Budatínskom hrade.

V Centre Návrat v Prešove a Žiline hľadáme dobrovoľníkov k deťom najmä na kluby a víkendové pobyty.

Mladých ľudí, ktorí plánujú osamostatniť sa a nestratiť sa v živote, pozývame na školenie vo finančnej gramotnosti.

Pozývame na prvé stretnutie Klubu 22.4.2016 od 16:30 do 19:00

Pozývame vás na odborný seminár o tom, ako pomôcť dieťaťu prijať jeho životnú históriu. Prečo je to pre dieťa dôležité, ako hľadať a dopĺňať chýbajúce informácie.

Pozývame Vás na seminár o dotykovej terapii a masážach detí 15. 3. a 29. 3. v Centre Návrat v Žiline.