Návrat, občianske združenie

jediný domov pre dieťa je rodina

Podpora rodičovstva

Postoje a pocit zodpovednosti obyčajných ľudí sú pre zavedenie prorodinných riešení do praxe rozhodujúce. Preto sme sa od začiatku našej existencie snažili hovoriť o skutočných potrebách opustených detí.

O tom, že detský domov nie je domov a napĺňa iba základné fyziologické potreby detí ale ich psychické potreby nenapĺňa, dokonca deťom v zdravom duševnom, emocionálnom a sociálnom rozvoji bráni. Nie preto, že by vychovávatelia nemali radi zverené deti alebo že by im nechceli dať to najlepšie. Ale jednoducho preto, že dieťa  potrebuje vyrastať v hlbokých, bezpečných a trvalých vzťahoch, ktoré sú možné len v rodine.


Naším cieľom je zvyšovať otvorenosť ľudí pre prijatie dieťaťa a citlivosť pre ozajstné potreby detí, zvyšovať toleranciu okolia voči rodinám, ktoré opustené dieťa prijali a k potrebám rodín, ktoré sa snažia prekonať kritické obdobie a vytvárať dobrý domov pre svoje vlastné deti napriek rôznym ťažkostiam a obmedzeniam, ktorým čelia.


Snažíme sa pristupovať k téme citlivo a profesionálne. V úzkej spolupráci s umelcami a kreatívnymi ľuďmi hľadáme zaujímavé spôsoby, ako komunikovať s verejnosťou. Využívame rozhlas, televíziu, internet, film, divadlo, tlač. Organizujeme interaktívne happeningy a kampane, zúčastňujeme sa festivalov. Originálnou formou priťahujeme pozornosť k našim témam a aktivitám, snažíme sa vyvolať diskusiu a zamyslenie a motivovať ľudí k aktívnemu zapojeniu.

 

Naše doterajšie komunikačné projekty

2017 (Keď) Ide o život II.

2016 (Keď) Ide o život I. - MÁŠ TO V SEBE
2015 Detstvo potrebuje smiech

2014 Detstvo potrebuje hru

2013 Detstvo potrebuje rozprávku

2011 DOSPIEVANIE - Načo sú rodičia deťom v puberte?

2010 SPOLUDOMA - Uspávanie a večerné rituály

2009 SPOLUPRISTOLE - Spoločné stolovanie

 

Projekty vznikli a realizovali sa v ďaka podpore Nadácie Orange.

nadacia logo new web

 

sep 2014 - aug 2015  Aby RODINA bola DOMOV pre DETI - téma spálňa a zaspávanie
sep 2015 - aug 2016 Aby RODINA bola DOMOV pre DETI - téma jedlo a kuchyňa.

 

V rámci projektu sme sa na tieto miestnosti a činnosti v nich pozerali z pohľadu dieťaťa a jeho prežívania. Vyhodnotenia k jednotlivým podtémam nájdete v článkoch ,,Vaše a naše inšpirácie".

 

Projekt Aby RODINA bola DOMOV pre DETI bol súčasťou partnerstva s IKEA Bratislava.

ikea

 

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako by vyzeral týždeň, mesiac, či rok života vašich detí bez vás, rodičov? 

 

Aj vaše dieťa sa už dostalo do situácie, že si nevedelo samo pomôcť a vy ste neboli na blízku? Našiel sa však niekto, kto mu pomohol?
Napíšte nám váš príbeh a šírte dobrú skúsenosť ďalej :)

Keď vidíme dieťa v ohrození, spustí sa v nás prirodzená reakcia. Máme to v sebe!

Viete, čo môže dať spoločné pestovanie vašim deťom? Pozrime sa spolu na túto činnosť  z pohľadu detí a ich potrieb.

Pozrime sa detskými očami na sviatky, ktoré majú nezastupiteľné miesto v ich živote, ale aj v živote každého z nás. Oslavujme spolu s deťmi! Nielen ich narodeniny...

Chystáte sa na nákupy s deťmi? Prinášame vám praktické rady, ako sa na rodinné nakupovanie pripraviť, ako deti pri ňom zabaviť a ešte ich aj niečo naučiť.

Vedeli ste, že pri spoločnom rodinnom stole sa napĺňajú nielen dôležité fyzické ale predovšetkým psychické potreby dieťaťa?

Najviac detí, ktoré potrebujú náhradných rodičov, sú deti s rôznymi znevýhodneniami. Náhradných rodičov pre takéto deti je stále málo.

Spálňa nie je len na spanie. Veľká posteľ poskytuje priestor aj na spoločné bláznenie. Môže sa stať pre vaše dieťa veľkým bunkrom, kde sa pred vami bude schovávať, vhodným objektom na spoločnú naháňačku, skrývačku, zápasenie či vankúšovú vojnu.

Každé dieťa potrebuje smiech. Aj ten veselý, hlučný, ale aj smiech vnútorný. Pohodu, pocit bezpečia, ktorý je podmienkou pre to, aby dieťa mohlo prežívať radosť zo života, aby rado žilo dnes a aby sa tešilo, čo bude zajtra, o rok, keď vyrastie.